POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.05.2019, 12:25:58] • Świnoujście

Udana Wyspa Kontrapunkt

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

Powodzenie tegorocznego festiwalu teatralnego i żywa reakcja publiczności, pokazuje że na naszej wyspie jest miejsce dla sztuki ambitnej i wymagającej intelektualnego zaangażowania. Podczas świnoujskiej edycji Kontrapunktu, zobaczyliśmy w specjalnie zaaranżowanej sali Teatralnej Domu Kultury i w galerii ms44, sześć spektakli o zróżnicowanej formie i klimacie.

Niedzielna Wyspa Kontrapunkt, to dwa spektakle z pogranicza teatru klasycznego. Pierwszy pochodzący z Teatru Współczesnego w Szczecinie w wykonaniu Marii Dąbrowskiej i Kuby Fiszera, To nie był do końca spektakl, ani nawet monodram. To nie był również recital, ani nie koncert.

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

Ta mistrzowsko poprowadzona teatralna hybryda, czerpiąca garściami z rozmaitych technik i form, a przede wszystkim osobowości twórczyni i jednocześnie wykonawczyni, była wspaniałym zwieńczeniem teatralnego święta. Natomiast drugi, to spektakl „Homo Sovieticus – czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki” w wykonaniu aktora Wojtka Kowalskiego z częstochowskiego Teatru From Poland. Wszystkie przedstawienia spotkały się z żywą reakcja publiczności a często współuczestnictwem.

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

Wszystkie spektakle reprezentowały wysoki poziom artystyczny, ale widzom z pewnością na długo pozostanie w pamięci monodram Magdy Drab, „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”. Ten spektakl to prawdziwa teatralna perła. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Także świnoujścianka Katarzyna Dominiak zaprezentowała ciekawy monodram ukazujący epizody z życia Camille Claudel, genialnej, francuskiej rzeźbiarki, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

Aktorka w spektaklu, odbywa symboliczną podróż przez życie artystki, począwszy od jej barwnego i trudnego dzieciństwa, aż po gorzkie lata dojrzałości. Oba przedstawienia publiczność nagrodziła swoim uznaniem i gromkimi brawami. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT to jeden z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych.

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne i wartościowe.

Udana Wyspa Kontrapunkt

fot. Miejski Dom Kultury

To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja. Czas KONTRAPUNKTU to w tym roku po raz pierwszy, święto sztuki nie tylko dla Szczecina, ale także Świnoujścia. Warto kontynuować ten festiwal na wyspie i tworzyć tradycję dobrego teatru w Świnoujściu.

MDK


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 18:23:40] • [IP: 178.238.249.**]

Prosimy bez wysp bo to już żałosne.U Dyrektora wyspa wyspą pogania.

Gość • Poniedziałek [13.05.2019, 15:24:01] • [IP: 88.218.255.**]

Rewelacja! Prosimy o więcej, zwłaszcza Magdaleny Drab i Marii Dąbrowskiej z Jakubem Fiszerem - genialni!!

Oglądasz 1-2 z 2
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■