POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [21.08.2019, 15:40:38] • zachodniopomorskie

Międzynarodowe manewry pożarnicze w Chojnie

Międzynarodowe manewry pożarnicze w Chojnie

fot. internet

Jak ratować ludzi z pożarów w budynkach mieszkalnych? Jakie scenariusze mogą spotkać służby ratunkowe pomagające poszkodowanym w wypadkach drogowych? Jak ocenić sytuację zagrożenia i dobrać odpowiednią taktykę działania? 31 sierpnia 2019 r. dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego blisko 150 strażaków ratowników weźmie udział w „Międzynarodowych manewrach pożarniczych Chojna 2019”.

Strażacy-ochotnicy wykonują wielką pracę dla systemu bezpieczeństwa w regionie. Im lepszym sprzętem dysponują, im wyższe są ich umiejętności, tym bardziej bezpieczni są mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Jako Samorząd Województwa pomagamy jednostkom OSP w dofinansowaniu zakupu nowych wozów strażackich i sprzętu niezbędnego w ich codziennej pracy. Pomagamy również w podnoszeniu umiejętności. Wierzę, że Międzynarodowe manewry pożarnicze Chojna 2019 przyniosą spodziewane efekty. – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Kilka etapów ćwiczeń, różne scenariusze, a wszystko na terenie dawnego lotniska wojsk radzieckich, gdzie dziś mieści się plac ćwiczebny OSP w Chojnie. W sumie stu pięćdziesięciu strażaków-ochotników z 13 jednostek z Polski (Chojna, Nawodna, Brwice, Krajnik Dolny, Trzcińsko Zdrój, Mieszkowice, Stare Łysogórki, Cedynia, Czachów oraz JRG Gryfino), Niemiec (Schwedt), Czech (Susice) i Ukrainy (Młynów) będzie ćwiczyć umiejętności gaszenia budynków, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, oraz postępowania w ratownictwie drogowym. Międzynarodowy charakter wydarzenia pozwoli na porównanie stosowanych procedur oraz cenną wymianę doświadczeń.

Zaplanowane na 31 sierpnia 2019 r. manewry zostały wsparte przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem Wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie. Jednostka powstała w 1945r. i jest jedną z OSP z powiatu gryfińskiego o strategicznym znaczeniu dla zabezpieczenia przeciwpożarowego. Tylko w 2018 r. strażacy-ochotnicy z Chojny odnotowali 216 wyjazdów. Jednostka liczy 32 czynnych członków. Przy OSP działa młodzieżowa i dziecięca drużyna pożarnicza.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■