POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.09.2019, 07:39:07] • Polska

Wpusty dachowe – sposób na skuteczne odwodnienie

Wpusty dachowe – sposób na skuteczne odwodnienie

fot. Organizator

Wykonanie odwodnienia na dachu płaskim nie zawsze jest proste, jednak przed przykrymi niespodziankami zabezpieczy nas stosowanie kompleksowych rozwiązań. O tym jakie systemy spotkamy najczęściej na stropodachach w Polsce i jakie zalety na ich tle posiada rozwiązanie oferowane przez Galeco, opowiedział nam ekspert firmy - Damian Dylewski.

Dachy płaskie cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. To rozwiązanie dobrze pasuje do nowoczesnej architektury i ułatwia zakładanie dachów zielonych. Stąd wzrost zapotrzebowania na sprawne i skuteczne systemy, dzięki którym można zapewnić prawidłowe odwodnienie takiej powierzchni czyli odprowadzenie wody deszczowej z dachu ograniczonego z każdej strony ścianą attykową.

- Projektowanie dachu płaskiego wraz z odwodnieniem musi uwzględniać spadki oraz kontra spadki zapewniające skuteczny odpływ wody – mówi Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco. – To nie jest łatwe, dlatego na polskim rynku dostępnych jest niewiele rozwiązań służących do odwadniania dachów płaskich.

Najpopularniejsze odwodnienia
W Polsce najczęściej, w projektach i na budowach, spotykać można trzy rozwiązania.

Odwodnienie liniowe – polega na montażu korytek zlewowych odprowadzających wodę z danej powierzchni do pionu spustowego. Rozwiązanie to często stosuje się przy budowie parkingów, a jego zaletę stanowi wytrzymałość konstrukcji korytka. Odwodnienie liniowe sprawia jednak wiele trudności wykonawcom, ponieważ bardzo trudno jest uzyskać szczelność i kompatybilność z różnego rodzaju izolacjami.

Odwodnienie za pomocą rynny – w tym przypadku dach płaski traktujemy jak zwykły dach skośny. Przy takim rozwiązaniu musimy zapewnić jednostronny spływ wody i dlatego trzeba pozbyć się ściany attykowej po jednej stronie dachu. Koniecznie trzeba też wykonać odpowiednie spadki, aby wymusić spływ wody deszczowej do rynny umieszczonej przy wybranej krawędzi dachu. Niestety rozwiązanie to często okazuje się niesprawne, ponieważ woda z całej powierzchni dachu spływa tylko w jedną stronę, co wiąże się z nadmiernym obciążeniem rynny. Aby to zniwelować można zamontować rynnę o większej średnicy, ale to niestety negatywnie wpływa na estetykę całego budynku.

Odwodnienie dachu za pomocą wpustów dachowych – jest to rozwiązanie, do którego wykorzystuje się specjalne wpusty montowane w najniższym punkcie dachu. Pozwalają one na zastosowanie odpływu wewnątrz budynku. Powierzchnie dachowe, gdzie zastosowano takie odwodnienie, powinny być wyposażone, niezależnie od ich wielkości, przynajmniej w dwa wpusty lub jeden wpust i jeden odpływ bezpieczeństwa. Rozwiązanie z wpustami jest bardzo wygodne i łatwe w montażu, jednak wykonawcy często skarżą się na problemy z zachowaniem szczelności, podobnie jak przy odwodnieniu liniowym.

Przewaga wpustów dachowych
- Wykonanie odwodnienia dachu płaskiego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań – opowiada Damian Dylewski. - I tak wpusty dachowe są na pewno warte polecenia. To jedno z lepszych, dostępnych rozwiązań, które można polecić inwestorom – jednak kluczowy jest wybór kompatybilnych, pasujących materiałów. Zachowanie szczelności będzie naprawdę proste dla potencjalnego wykonawcy jeśli zamontuje kołnierz uszczelniający. Firma Galeco stworzyła pełny system dedykowany odwodnieniu dachów płaskich z zastosowaniem wpustów dachowych. Rozwiązanie zakłada systemowe odwodnienie składające się z wpustów dachowych, rur odpływowych, adaptera i pionu spustowego. Wpusty dachowe z oferty Galeco posiadają zintegrowany kołnierz uszczelniający montowany bezpośrednio do izolacji dachu. Korpus tego wpustu wykonany został z twardego poliuretanu. Adapter, który jest innowacyjnym, autorskim rozwiązaniem, pozwala na bezproblemowe przejście wpustu dachowego, posiadającego wyjście o średnicy 110 cm, do kwadratowej rury spustowej. To systemowe rozwiązanie i elementy tzw. setu są dostępne w ofercie Galeco. - Dzięki wyborowi tego rozwiązania wykonawcy mogą mieć pewność, że wszystkie elementy systemu będą kompatybilne i szczelne – podsumowuje Dylewski. – Nie bez znaczenia jest również fakt, że wykonawca może kupić cały system w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania pojedynczych elementów w różnych hurtowniach czy sklepach.

Artur Klich
PR Manager


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■