POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [03.11.2019, 23:08:55] • Świnoujście

Dzikie zwierzęta w mieście. Dlaczego? Jak możemy sami to ograniczyć?

Dzikie zwierzęta w mieście. Dlaczego? Jak możemy sami to ograniczyć?

fot. BIK UM Świnoujście

Łatwy dostęp do pożywienia to główna przyczyna coraz częstszych przypadków pojawiania się dzikich zwierząt w mieście. Najwięcej jest dzików, ostatnio w centrum miasta pojawia się lis. A jakiś czas temu w rejonie ulicy Krzywej nawet łoś.

Dziś (piątek 25 października) na temat problemu dzikich zwierząt pojawiających się w mieście rozmawiali członkowie Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałaniu ich Bezdomności. W spotkaniu udział wzięli także Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska, leśniczy Leśnictwa Świnoujście Mirosław Słupecki, z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii Aleksandra Radula i przedstawiciele Państwowego Granicznego Inspektoratu Sanitarnego Kamila Czarnas oraz Damian Andrzejczak.

Podane na tacy
Wbrew niektórym opiniom, rozpowszechnianym w mediach społecznościowych, przyczyną pojawiania się dzikich zwierząt w mieście nie jest jego rozbudowa. Dotyczy to nie tylko Świnoujścia.
Potwierdza to leśniczy Leśnictwa Świnoujście Mirosław Słupecki.
- Dzika zwierzyna woli tereny z dala od ludzi. Miejsca, gdzie nie będą przez nikogo niepokojone, gdzie mogą się ukryć, zaszyć – mówi świnoujski leśniczy Mirosław Słupecki. – To nie jest tak, że jak gdzieś zostaną usunięte drzewa, to z tego powodu zwierzęta przeniosą się do miasta. Do miasta przyciąga je tylko i wyłącznie łatwy dostęp do pożywienia. To on powoduje, że zatracają swój naturalny instynkt, który nakazuje im ucieczkę przed człowiekiem.

Wspólnie zdecydowano o rozpoczęciu akcji edukacyjnej wśród mieszkańców o tym, co powinniśmy robić, aby zminimalizować pojawienia się dzikich zwierząt w mieście.

W mieście dzikie zwierzęta mają pożywienie podane jak podane na tacy. Nie muszą szukać, polować. I choć ludzkie jedzenie diametralnie różni się ich zwierzęcego, to wcale im to nie przeszkadza.

Wystarczy, że zwierzę raz trafi na taką „stołówkę”. Zapamięta ją. Będzie wracać w to miejsce, tracić swój naturalny instynkt łowczy, a dodatkowo jeszcze przyprowadzać swoje młode i uczyć je, jak łatwo zdobyć jedzenie.

Nie tylko śmietniki

Musimy więc skończyć z dokarmianiem dzikich zwierząt. I to zarówno z tym celowym, jak i „przypadkowym”, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Nie należy zostawiać jedzenia przy śmietnikach lub w otwartych kontenerach, do których mają łatwy dostęp. Nie zostawiajmy gdzie popadnie pojemników z jedzeniem dla wolno żyjących kotów. W ten sposób bowiem ułatwiamy do niego dostęp również dzikim zwierzętom.

Koniec też z dokarmianiem dzików przy przeprawie promowej „Centrum” i z… wyrzucaniem jedzenia przez okno. Choć wielu pewnie trudno w to uwierzyć, ale takie zachowania nie są wcale odosobnionymi przypadkami w naszym mieście. Potwierdzają to chociażby służby sanitarne, gdzie taki sytuacje są często zgłaszane.

Dzikie zwierzęta w mieście. Dlaczego? Jak możemy sami to ograniczyć?

fot. BIK UM Świnoujście

Dokarmiać tak. Ale w lesie.
- Dzikie zwierzęta powinny być dokarmiane tylko i wyłącznie w lesie - apeluje leśniczy Mirosław Słupecki. - Tam powinny znajdować jedzenie. Czy to samodzielnie, czy właśnie poprzez dokarmianie.
- Naturalnym i zrozumiałym jest, że niektórzy ludzie po prostu chcą pomóc tym zwierzętom i nikt im tego absolutnie nie zabrania – podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.
- Mogą to robić rozsądnie razem z kołami łowieckimi. Bez szkody dla samych zwierząt i ludzi – dodaje zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Aleksandra Radula.

Nie rób gwałtownych ruchów
W przypadku spotkania z dzikiem, lisem czy innym dzikim zwierzęciem należy zachować spokój, nie krzyczeć, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej spokojnie wycofać się na bezpieczną odległość.

A co z psami?
Zdrowe dzikie zwierzęta atakują przede wszystkim, gdy poczują się zagrożone. A to może nastąpić, gdy podbiegnie do niego pies, czy chociażby wykaże zainteresowanie. Dlatego nie pozwól, aby pies zbliżył się do dzikiego zwierzęcia. Nawet w parku trzymaj psa na smyczy.

Tekst i zdjęcia
BIK Urząd Miasta Świnoujście


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Poniedziałek [25.11.2019, 16:11:33] • [IP: 178.238.252.***]

TY JESTES STARYM PIERDZIELEM , KIEDYS TEZ NIM BEDZIERSZ, , ,

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 04:39:37] • [IP: 85.221.138.**]

"Przestań Gumiaku w końcu sprzedawać i wycinać zwierzętom ich naturalny dom" (...) - zwierzęta mają do dyspozycji ok. 94% tego kraju. Ludzie też są naturalni i też potrzebują domu. Przyciągają je do miasta śmieci. Dodam, że ludzie stworzyli dom dla wielkich mew, które gniazdują tylko na dachach (lub skałach, których w okolicy brak). Gdyby nie budynki tych mew by tu wcale nie było.

Gość • Wtorek [05.11.2019, 13:35:46] • [IP: 176.221.122.***]

te 2 lisy to zyja na Staszica, Batalionow, wokol przedszkola i szkoly bo jakies baby - mohery je z balkonu dokarmiaja przy postoju taksowek. ...

Gość • Poniedziałek [04.11.2019, 19:09:29] • [IP: 176.221.123.***]

Nikt lisowi czy łasicy jeść nie wyrzuca, a tak przychodzą w nocy i do kurnika się podkopują dodatkowo jeszcze przyprowadzają swoje młode i uczą je, jak łatwo zdobyć jedzenie. Lis wcale nie woli polowac z dala od ludzi przez nikogo nie niepokojony. Lubi ukryć sie lub zaszyć, ale w dzień.

Gość • Poniedziałek [04.11.2019, 09:56:32] • [IP: 92.42.112.***]

Skierujcie te apele do wczasowiczów i turystów a nie wycieracie się ciągle mieszkańcami

MaRiO • Poniedziałek [04.11.2019, 08:47:43] • [IP: 178.238.247.**]

Tak naprawdę jeżeli Lis jest zdrowy to jest najlepszym przyjacielem człowieka do życia z nim w symbiozie. Lis zjada myszy i szczury oraz poluje na nie ca daje mu miano poczciwego czyściciela miasta.

Gość • Poniedziałek [04.11.2019, 08:16:19] • [IP: 198.98.61.**]

Przestań Gumiaku w końcu sprzedawać i wycinać zwierzętom ich naturalny dom, bo i Twoja zapierdziała chata 💣 stary pierdzielu.

Oglądasz 1-7 z 7
■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje o awarii sieci wodociągowej w ul. Granicznej przy nr. 8. Przerwa w dostawie wody do nieruchomości przy tej ulicy nastąpi na odcinku od ulicy Roosevelta do ulicy Miarki. Przewidywany termin usunięcia awarii – dziś piątek 3 lipca do godz. 15.00. ■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■