POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [01.11.2019, 22:25:25] • Świnoujście

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

Od godzin porannych, w piątek wyruszyliśmy na groby. Większość świnoujścian odwiedziła swoich bliskich zmarłych na cmentarzu przy ulicy Karsiborskiej. Nie brakowało jednak także gości na cmentarzu w Przytorze gdzie, w pierwszych powojennych latach chowano mieszkańców miasta, zwłaszcza z jego prawobrzeżnych dzielnic.

W tym szczególnym Dniu Wszystkich Świętych cmentarze otwarte są już od wczesnego ranka i pozostaną dostępne nawet późnym wieczorem i nocą. Wiele osób chce przecież porozmawiać z najbliższymi zmarłymi w rozświetlonej lampkami scenerii. Tak jak za ich życia gdy po całym dniu parzyliśmy wspólnie herbatę…

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

Zdecydowana większość z nas wyruszyła jednak na groby w ciągu dnia. Moment świątecznego szczytu na cmentarzu przy ulicy Karsiborskiej nastąpił około godziny 14.00 kiedy setki ludzi otoczyły plac przed kaplicą cmentarną. Mszę świętą w intencji spoczywających tu odprawili kapłani świnoujskich parafii. Uroczystość koordynował proboszcz i księża największej świnoujskiej wspólnoty-parafii pw. Chrystusa Króla.

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

Zbiorowa modlitwa za zmarłych to jedno ale każdy z jej uczestników był dzisiaj na tym cmentarzu by pochylić się szczególnie nad wspomnieniem swoich najbliższych. Od rana ich mogiły rozświetlają płomienie zniczy i elektrycznych lampek. Ci, którzy nie mieli czasu wcześniej-dziś robili świąteczne porządki na grobach i w ich najbliższym otoczeniu. Nad przygotowaniem cmentarnych alejek, porządkiem i stanem przenośnych toalet czuwali pracownicy firmy Remondis opiekującej się tym miejscem. Na bieżąco, ze śmietników znikały zielone i inne odpady.

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

Wiadomo, że często świąteczne zamieszanie w tym miejscu próbują wykorzystać także przestępcy i drobne złodziejaszki. Dlatego też,trwający wciąż policyjny alert dotyczy nie tylko drogówki ale i pieszych patroli. Policjanci byli dziś widoczni na cmentarnych alejkach. Dzięki temu, odwiedzający dziś cmentarz mogli skupić się na tym co dziś najważniejsze; wspomnieniach i modlitwie za zmarłych.

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

Poszliśmy do nich nie tylko z kwiatami i lampkami. Przyszliśmy powierzyć ich opiece naszą codzienność i trudne sprawy. Bo przecież pamiętamy, że nikt tak jak oni nie potrafił pomóc, doradzić w trudnej sytuacji. Dziś gdy trzeba już samemu zmagać się z codziennością, wspomnienie ojca, matki, babci, dziadka, ich życiowa mądrość i ciepło- wciąż nas wzmacnia. Nasze zaduszkowe spacery, odgłos kroków zbliżających się do wspaniałego marmurowego pomnika albo starej zarośniętej mogiły brzmi i tu i tu tak samo; to nasze ciche i szczere ‘dziękuję’, nasze wystraszone „wybacz” alb pełne nadziei: „pomóż!”. Jesteśmy przy nich często także dlatego, że nikt w życiu nie potrafił tak słuchać jak oni. I do dziś słuchają i słyszą. Dziś wystarczy szept myśli!

Znów razem. Nawet jeśli odeszli...

fot. iswinoujscie.pl

I jest nam znów razem-po prostu cieplej. Bo nie tylko znicze zapłonęły. To płoną nasze serca!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Sobota [02.11.2019, 15:41:36] • [IP: 188.146.224.***]

12:59. .128.**...no to jedynym wyjściem jest dać się ujeździć przez dobrego jeźdźca...

Gość • Sobota [02.11.2019, 12:59:55] • [IP: 31.11.128.**]

Moja fizjonomia przypomina mi Hucuła. Rany jestem Hucułem ! O k...wa ja p...le.

Gość • Sobota [02.11.2019, 10:57:33] • [IP: 176.221.123.***]

Historia jest trudna ale musi być prawdziwa groby nie opłacone po 20 latach zostają rozebrane tak stało się z Grobami Niemieckimi i Rosyjskimi w Świnoujsciu na tym Cmentarzu Niemiecki Związek nad Grobami otrzymał działkę na cmentarzu i tu postawili kamienne nagrobki swoich rodaków Miasto po rozebraniu Cmentarza Rosyjskiego postawiło Pomnik Żołnierza Rosyjskiego i Polskiego przwiziony z Placu Słowiańskiego i tablice zamontowano z napisami po rosyjsku i po polsku Rosjan którzy zmarli po Wojnie w Swinoujsciu ale już w latach późniejszych Rosjanie zmarłych rodaków wywozili do Rosji

Gość • Sobota [02.11.2019, 10:55:25] • [IP: 23.226.237.*]

𝟸𝟸:𝟻𝟽:𝟺x
826; - Te pazerne betonowe komuchy z urzędu miasta nie zrobią nic bezinteresownie. Im jak nie dasz w łapę, to palcem nie ruszą... Wystarczy zobaczyć jak Betoniara z Betoniarzem są rozpasani przez deweloperów. Jestem niemal na 100% pewny, że Świnoujski magistrat okupują żydzi. Zresztą wystarczy spojrzeć na ich fizjonomie...

Gość • Sobota [02.11.2019, 10:22:08] • [IP: 188.146.224.***]

7:43 Wypij melisę. Nie w pobliżu, ale w kilku świątyniach, które znam, są toalety, np.w kościele na Siemiradzkiego w wieży-dzwonnicy stanowiącej integralną część budynku świątyni jest toaleta na wysokości chóru, ok.2 metry od wnętrza kościoła. 09:07...215.*** - dziwię się temu zdziwieniu. Modlitwą za zmarłych, bo tę wyrażają kwiaty lub znicze (nie są ozdobami!) winny zajmować się OSOBY, a nie władze lub urzędy. Przede wszystkim powinni zainteresować się tym NIEMCY. Niemcy wolą, jak się zdaje, organizować na Golmie dwuznaczne modlitwy za zabitych w alianckich nalotach (bez wspominania, kto rozpętał tamtą wojnę i jaki naród ją wspierał), niż zadbać o ustawione PRZEZ POLSKIE WŁADZE nagrobki na polskim cmentarzu.

Gość • Sobota [02.11.2019, 09:15:07] • [IP: 188.147.33.***]

To zdjęcie pokazuje, gdzie całe wieki sytuowano cmentarze - blisko kościołów, co uświadamiało sens śmierci - że dla powtórnie narodzonych przez chrzest śmierć jest bramą życia. Druga uwaga: Zaduszki uwikłane są w natrętnie powtarzane w mediach słowo" wspominanie" ("pamięć") zmarłych. Kluczowym słowem powinna być MODLITWA. Media być może chcą zneutralizować religijnie wymowę tych dni, by wyjść naprzeciw niewierzącym, ale w ten sposób wypaczają prawdę - Zaduszek czy Wszyst.Świętych nie wykreowali ateiści.

Gość • Sobota [02.11.2019, 09:07:43] • [IP: 37.8.215.***]

Do wpisu:Piątek [01.11.2019, 22:57:44] Jestem również zaskoczona, jak i Pani. Bylam pewna, ze to Miasto wyraziło swój szacunek dla zmarłych byłych mieszkańców Świnoujscia, ozdabiając każdy grób kwiatami i zniczem. Wstyd mi za władze miasta i uznanie dla tego, kto okazał się być Człowiekiem.

Gość • Sobota [02.11.2019, 07:48:11] • [IP: 178.238.253.**]

Przechodziłam obok lapidarium piękne, zadbane widać, że ktoś ma wielkie serce, że opiekuje się tym miejscem.

Gość • Sobota [02.11.2019, 07:43:38] • [IP: 178.238.253.**]

Odprawienie Mszy św. przy wejściu do kaplicy to jakieś nieporozumienie, tam znajdują się toalety dla odwiedzających cmentarz.Kto wpadł na taki szatański pomysł ?

Mieszkaniec • Sobota [02.11.2019, 06:31:39] • [IP: 188.147.98.**]

A gdzie stosowanie przepisów RODO¿ Zmarłym też należy się szacunek, podobnie jak ich rodzinom.

Gość • Sobota [02.11.2019, 04:59:51] • [IP: 188.147.33.***]

22:57 Nie widzę powodu, dla którego miasto miałoby specjalnie zdobić niemieckie nagrobki, raczej widzę powód, by to Niemcy, zmotoryzowani, mobilni, przyjeżdżali tutaj, by zamiast podrzucania śmieci do nieodległego lasu (pisał o tym nn portal) zapalali znicze na grobach rodaków.

Gość • Sobota [02.11.2019, 04:52:51] • [IP: 188.147.33.***]

Tekst niedobrze napisany, dużo źle postawionych przecinków lub ich brak, nawet są źle napisane myślniki (bez spacji), są też stylistyczne błędy jak" koordynacja uroczystości" czy" pochylenie się nad wspomnieniem zmarłych". Radzę też unikania czułostkowego stylu.

Gość • Piątek [01.11.2019, 22:57:44] • [IP: 176.221.122.***]

Idąc z synem sprzątać rodzinne groby, usłyszeliśmy rozmowę człowieka rozkładającego piękne bordowe chryzantemy i znicze na niemieckich kamiennych nagrobkach, że to prywatna inicjatywa, nie miasta. Ktoś po prostu zadbał...piękny gest. Jestem pełna podziwu. Gotowa byłam pomyśleć, że to miasto dba, a jednak nie...co mnie nota bene zaskoczyło.

Oglądasz 1-13 z 13
■ W czwartek ćwiczenia służb ratowniczych na obwodnicy Dargobądza na DK3 - utrudnienia. W dniu 21.11.2019 r., na obwodnicy Dargobądza na DK3 (między Wolinem i Międzyzdrojami) zostaną przeprowadzone ćwiczenia służb ratowniczych. Z tego powodu w godzinach 07.00-14.00 obwodnica Dargobądza będzie zamknięta, a ruch pojazdów będzie się odbywał przez miejscowość. Organizatorem ćwiczeń jest Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. W ćwiczeniach wezmą udział: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego, siły i środki Oddziału GDDKiA w Szczecinie oraz inne jednostki organizacyjne Wojewódzkiego Systemu Zarządzania Kryzysowego ■ Niebawem, 23 listopada w ms44, zaprezentujemy twórczość Beaty Ewy Białeckiej, na której wystawę serdecznie zapraszamy. Jej prace to wspaniałe, głębokie malarstwo, charakteryzujące się znakomitym warsztatem malarskim budującym realistyczne ale pełnych symboli obrazy. Prezentowane będą prace powstałe w latach 2010 – 2018, pod wspólnym tytułem: „ Moje ręce głodne są dokładności”. Twórczość Białeckiej to sztuka głęboko sakralna, ale niekoniecznie religijna ■ Policjanci ze Świnoujścia będą mogli dogadać się z każdym na świecie! ■ Szok mieszkańców po prezentacji koncepcji ruchu w mieście. Po co budujemy tunel!? Zobacz film! ■ Niepokojący wpis o sytuacji w świnoujskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej zamieszczono na Facebooku. Są konflikty, braki kadrowe, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, pluskwy i zachowania „podchodzące pod mobbing" – czytamy w poście ■ Wracamy do tematu znaleziska w Kanale Piastowskim. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, wygląda na to, że coś większego jest jednak na dnie. Podobno znaleziono zatopioną barkę, całą wypełnioną amunicją zaraz przy "grzybku" obok przystani Karsibór po stronie Świnoujścia, a promy i statki dalej pływają jakby nigdy nic – pisał niedawno nasz Czytelnik. - Fajnie jakbyście potwierdzili te informacje ■ 15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ■ Prezydent wycofuje się z ulg dla przedsiębiorców. Wiele emocji społecznych wzbudziły nasze informacje o ulgach udzielanych przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza niektórym lokalnym przedsiębiorcom. Przypomnijmy więc, że w latach 2007 - 2019 (do miesiąca IV) Prezydent Miasta udzielił ulg różnym firmom na kwotę 8.596.726,23 zł ■ Po 42 latach stacjonowania wojsk sowieckich na wyspie Uznam, w Świnoujściu pozostały smutne zagubione psy. Porzucone zwierzęta były w szoku. Ich przyjaciele nagle zniknęli. Nikt już nie mówił po rosyjsku ■ Zakończyła się przebudowa ul. Szmaragdowej w Przytorze-Łunowie, a wraz z finalizacją tego zadania wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Kierowcy: uwaga na znaki, bo ulica jest jednokierunkowa, podobnie, jak fragment ul. Zalewowej ■ Nietypowy problem mieli świnoujscy policjanci. Kajdanki, które nałożyli zatrzymanemu mężczyźnie odmówiły posłuszeństwa i nie chciały się otworzyć. Policjanci na pomoc wezwali strażaków, którzy przecięli kajdanki za pomocą szlifierki kątowej (fleks) ■ Zmiana terminu wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Informujemy, że planowana w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, na najbliższy piątek, 25 października, wystawa: „Świnoujście w przedwojennej grafice” z przyczyn niezależnych od organizatora została przeniesiona na 7 listopada 2019 r, na godz. 18.00 ■ 16 głosami „za” Rada Miasta zdecydowała o podwyżce wysokości stawek podatku od nieruchomości ■ Podatek od nieruchomości w nowym roku: w planach „górne stawki maksymalne”. W czwartek radni podejmą uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Z projektu uchwały wynika, że będzie zdrożej. Chyba, że ktoś ma komórkę, chlew lub kurnik i nie prowadzi w niej działalności gospodarczej ■ Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o. o informuje, iż rozpoczął prace modernizacyjne i remontowe pracowni RTG w budynku przy ulicy Mieszka I 7. Finansowanie działań inwestycyjnych odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ■ Z uwagi na brak na krajowym rynku szczepionek przeciwko grypie Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. informuje, że w dniach od 17.10.2019r. do 28.10.2019r. zawiesza akcję szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta w wieku powyżej 60 roku życia ■ Agatowska i Kochan wygrały w Świnoujściu ■ Mężczyzna na wózku inwalidzkim, zaopatrzony w butelkę z łatwopalnym materiałem i zapalniczkę, został zatrzymany przez policję przed jednym z lokali gastronomicznych w Świnoujściu. Mogło dojść do tragedii ■ W czwartkowy wieczór tuż przy Kościele Chrystusa Króla rozegrała się dramatyczna walka o życie mężczyzny. Po godzinie 19:00 pod kościele zatrzymały się dwie karetki pogotowia oraz dwa wozy strażackie. Ratownicy zaczęli reanimować 67-latka, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia. Niestety, ponad 40-minutowa akcja reanimacyjna nie przywróciła czynności życiowych ■ Ponad 1,5 mln zł wynosi łączna kwota kar, jakie miasto naliczyło wykonawcy Promenady Zdrowia za niedotrzymanie terminu wykonania inwestycji ■