POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [12.11.2019, 11:34:34] • zachodniopomorskie

Rozpoczęły się szkolenia dyspozytorów

Rozpoczęły się szkolenia dyspozytorów

fot. Organizator

Dyspozytorzy medyczni WSPR ze Szczecina i Kołobrzegu aktualizują swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej i skuteczniej pomagać innym.

Na terenie naszego województwa funkcjonują dwie dyspozytornie medyczne Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Pierwsza znajduje się w Szczecinie i dysponuje 49 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi w zachodniej części województwa. Druga  znajduje się w Kołobrzegu i dysponuje 40 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi we wschodniej części województwa. Każdej doby dyspozytorzy w obu tych dyspozytorniach odbierają około 800 zgłoszeń od mieszkańców. Muszą wykazywać się dużym profesjonalizmem, opanowaniem, wiedzą, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz odpornością na stres. To oni jako pierwsi dowiadują się o zdarzeniu, muszą w krótkim czasie zdobyć jak najwięcej informacji o poszkodowanych i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące odmowy przyjęcia zgłoszenia lub zadysponowania odpowiednich sił i środków na miejsce zdarzenia. Są zmuszeni często rozmawiać z osobami cierpiącymi, chorymi, zestresowanymi, a nawet agresywnymi. Aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, odpowiednio komunikować się ze wzywającymi pomocy i współpracować z zespołami ratownictwa medycznego nasi dyspozytorzy medyczni biorą udział w specjalnym kursie doskonalącym.

W sumie weźmie w nim udział 57 dyspozytorów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (32 ze Szczecina i 25 z Kołobrzegu). W trakcie zajęć będą między innymi ćwiczyć postępowanie w razie wypadków masowych, zasady komunikacji z osobami z zaburzeniami psychicznymi czy z dziećmi a także procedury przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Każdy z uczestników kursu weźmie udział w 8 dniach szkoleniowych, w trakcie których odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kurs będzie zakończony egzaminem. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 11 listopada, ostatnie zakończą się 30 grudnia. Zajęcia odbywają się w Szczecinie oraz w Kołobrzegu. Całkowity koszt kursu to ok. 64 000 zł. Krajowy Fundusz Szkoleniowy poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie dofinansował szkolenie w wysokości 32 200 zł.

Paulina Targaszewska
rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■