POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.11.2019, 10:53:54] • Szczecin

O naszych maskach: „PAJACE/GIANNI SCHICCHI” w weekend w Operze na Zamku

O naszych maskach: „PAJACE/GIANNI SCHICCHI” w weekend w Operze na Zamku

fot. Organizator

W najbliższy weekend na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi" w reżyserii Michała Znanieckiego. Spektakl ten jest finalistą corocznego konkursu „Bursztynowy Pierścień".

„Pajace" R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W obecnej realizacji widzowie stają się uczestnikami podwójnego teatru – tego, który przyszli obejrzeć, i tego, który za chwilę odegra wędrowna trupa aktorska. Ujrzymy zakulisowy świat sceny z ciągłą zmianą dekoracji i kostiumów oraz aktorów wychodzących z ról i obnażających prawdziwe oblicza skrywane pod maską.

W powstałej na początku XX wieku operze „Gianni Schicchi" G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle. Przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę w średniowiecznej Florencji. Libretto opisuje relacje rodzinne w obliczu śmierci zamożnego mieszczanina i próbę przejęcia spadku przez chciwych krewnych. Zręczny fortel pociągnie lawinę komicznych zdarzeń, które poprzez satyrę i groteskę zdemaskują obłudę, fałsz i pazerność skupionych wokół umierającego bliskich. W tej operze śmiech będzie najlepszym nauczycielem. „Pajace" i „Gianni Schicchi" łączą wielkie namiętności kierujące życiem i postępowaniem ludzi. Łączy je także żywioł teatru, w którym widzowie są nie tylko obserwatorami, ale również uczestnikami zdarzeń. W szczecińskiej inscenizacji w jednej z ról wystąpi... widz wybrany spośród publiczności.

Michał Znaniecki o spektaklu: „Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy. Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście „teatru w teatrze" „Pajaców" jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę. W „Pajacach" już te role są podwójne, ale w „Giannim Schicchim" musiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa „teatru w teatrze" i masek. To, co w „Pajacach" jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w „Giannim Schicchim".

Terminy:

2019-11-16 19:00
2019-11-17 18:00

Miejsce: Sala główna
Czas trwania: ok. 2 godz. 50 min (w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 35-90 zł

Realizacja:

Kierownictwo muzyczne Vladimir Kiradjiev

Reżyseria Michał Znaniecki

Scenografia Luigi Scoglio

Kostiumy Adam Królikowski

Reżyseria świateł Dawid Karolak

Choreografia Damian Malvacio

Przygotowanie chóru Małgorzata Bornowska

Przygotowanie chóru dziecięcego Katarzyna BerowskaObsada:

R. Leoncavallo: "Pajace" / G. Puccini: "Gianni Schicchi"

Sobota, 16.11.2019 r. Niedziela, 17.11.2019 r.

Godz. 19.00 Godz. 18.00

Canio T. Tóbisz T. Tóbisz

Nedda J. Tylkowska-Drożdż L. Boguszewska

Tonio J. Eleazar J. Eleazar

Silvio Ch. Oldenburg T. Łuczak

Beppo P. Tolstoy P. Tolstoy

Kompan 1 M. Scech M. Scech

Kompan 2 D. Safin D. Safin

Syn Cania M. Zymek A. Karczewski

Gianni Schicchi J. Eleazar J. Eleazar

Lauretta L. Boguszewska V. Vatutina

Zita E. Kaczmarzyk-Janczak E. Kaczmarzyk-Janczak

Rinuccio P. Tolstoy P. Tolstoy

Gherardo M. Scech P. Zgorzelski

Nella I. Caban I. Caban

Gherardino M. Zymek A. Karczewski

Betto di Signa D. Dubec R. Pawnuk

Simone J. Lewandowski M. Sobiech

Marco P. Wolski D. Dubec

Ciesca S. K. Januszewska S. K. Januszewska

Mistrz Spineloccio T. Łuczak Ch. Oldenburg

Messer Amantio di Nicolao T. Łuczak Ch. Oldenburg

Pinellino, Guccio D. Safin D. Safin

Dyrygent V. Kiradjiev V. Kiradjiev


Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■