░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.12.2019, 13:16:00] • Świnoujście

Świadomość Znaku Jana Bociagi 7 XII | 18.00 Galeria Art

Świadomość Znaku Jana Bociagi 7 XII | 18.00 Galeria Art

fot. Organizator

Twórczy talent jest dla artysty nie tyle przywilejem, ile zobowiązaniem wobec tych którzy tego talentu nie posiadają. Jan Bociąga, wyspiarski artysta, od lat umiejętnie opisuje poprzez sztukę dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem. Robi to dla siebie, ale także dla nas, czyniąc naszą wyspę, barwniejszą, ciekawszą, akceptowalną. Artyści, podczas swojej twórczej podroży, przekraczają różne granice, łatwe, trudne, czasami wrogie. Ale również takie które przekroczyć można tylko raz. I tę właśnie granicę przekracza Jan Bociąga, płynną granica czasu. Spotkajmy się z nim wszyscy, przy tej granicy, siódmego grudnia w Galerii Art, Domu Kultury o godzinie 18.00. Podczas wernisażu wystawy prezentującej jego twórczość, zatytułowanej „Świadomość Znaku”. Ponieważ każdy artysta wraz ze swoją sztuką, jest świetlistym znakiem, symbolem, rozjaśniającym dzisiejszą rzeczywistość tak niechętną kulturze. Gorąco zapraszamy na otwarcie wystawy, 7 grudnia o godzinie 18.00 do galerii Art Domu Kultury w Świnoujściu przy ulicy Wojska Polskiego 1, wstęp wolny.

Jan Bociąga jest twórcą operującym oszczędnym, wyciszonym głosem i minimalistyczną formą, zredukowaną do najprostszych sugestii. Udowadniając, że rodzajowe ujęcia codzienności, replikowane w powtarzalne moduły to środki, jakimi można zamienić
rzeczywistość wizerunku, w formę abstrakcji. Której język opisu, pozornie tylko porzucając etykę, zamyka się w obszarze estetyki. Która, jest istotnym elementem formalnym warsztatu malarskiego artysty, służąc mu do unifikacji realistycznego postrzegania w kolorystyczny abstrakt.

Zunifikowane formatami i, wywodzącą się z geometrii, zasadą kompozycji, obrazy Jana Bociągi, są pozornie podobnie. Jego prace to jednak wnikliwy opis codzienności, w której poszczególne dni, tygodnie, z których każdy wydaje się być identycznym, tak naprawdę zawierają w sobie zupełnie różne opowieści. Na płótnach, laserunki jak poszczególne dni, nasycają się wzajemnie ukazując esencję codzienności. Formalna subtelność technik malarskich w rodzajowym obrazowaniu rzeczywistości, sytuuje ideowo Bociągę w obszarze filozofii realistycznego malarstwa holenderskich mistrzów codzienności, Vermeera i Halsa. Intymne wnętrza „ukrytych pejzaży” artysty niosą w sobie podobną zasadę ukazywania „zakrytego” jak u Pietera de De Hoocha. Obrazy Bociągi bliskie są temu malarstwu, nie poprzez formalne podobieństwo, ale przez pieczołowicie dokumentowanie, codziennym rytuałem twórczym, przemijania.

Czyniąc prawdziwym bohaterem kolejnych prac własną tożsamość. Ekspresja formy, wybór tematu, melanż malarskich technik są wtórne wobec konsekwentnie prowadzonej kroniki własnego przemijania.

Jan Bociąga poprzez twórczość poszukuje granicy, po przekroczeniu której, powtarzalność artystycznego gestu staje się świadomością biologicznego procesu. Artysta, podobnie jak Opałko zliczający nieskończoność, świadom oczywistej klęski własnego zamiaru, podejmuje wyzwanie pomimo nieuchronności biologicznego procesu, w którym przyszło mu uczestniczyć. Twierdząc, że twórca spełnia się w wierności sobie i konsekwentnym poszukiwaniu ontologicznego sensu, ukrytego w codzienności. Nieuchronność powielania, ciągłość narastania, ale też tracenia, zmusza artystę do gestu niezgody będącego kontynuacją idei „godnego życia”, „człowieka zbuntowanego”, który wiedząc o nieuchronności przemijania, sam podejmuje dzieło dokumentacji tego procesu, zyskując nad nim władzę. Tak jak twórca zyskuje władzę nad rzeczywistością obrazując ją w swoich pracach i poprzez pracę.
Andrzej Pawełczyk


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Środa [04.12.2019, 19:54:02] • [IP: 185.210.38.***]

Jan Bociąga to artysta warty uwagi. A ndrzej Pawełczyk to dyrektor MDK do d..y. Rozwala MDK zwaknia pracowników nic nie proponując w zamian.

Gość • Środa [04.12.2019, 03:17:10] • [IP: 185.210.38.***]

A co z mozaiką p.Bociągi na basenie przy promenadzie. Podpisałem petycje by ją zachować. Czy nasze władze zamierzają coś zrobić by praca artysty" czyniącego naszą wyspę barwniejszą, ciekawszą, akceptowalną" nie zniknęla jak ta na ścianie amfiteatru? Szkoda, gdyby i ona zniknęła wraz z budynkiem basenu.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 20:38:00] • [IP: 188.146.97.***]

Na ostatniej wystawie Mistrza w Galerii Art byłem 4 razy; za każdym razem czułem, że nie" wyczytałem" z obrazów całej ich treści, więc wracałem.To najlepszy malarz z naszego wyspiarskiego regionu, wg mnie metafizyczny, nie tylko formalny, nie ograniczający się do doskonałości warsztatowej. Poniższe idiotyczne komentarze zdradzają ignorancję w dziedzinie sztuki, nawet zdziczenie, prostactwo, są przejawem buty typowej dla głupców niezdolnych choćby do pokory i milczenia, skoro nie rozumiejà oni sztuki. Samo nierozumienie nie jest winą moralną- może być tak, że z domu nie wyniosło się kultury, że w tej kwestii i szkoła zawiodła (bo po wielowiekowym rozwoju malarstwa trzeba się go nauczyć, uformować wrażliwość i poznać pewne kody kulturowe)- ale być dumnym ze swojej ignorancji? Głosić ją jako normalność? Przypomina to szczekanie kundla na lwa.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 20:34:06] • [IP: 62.69.251.***]

Chciałbym kiedyś przeczytać jak Artysta Pawełczyk dorabia ideologię do wydruku z programu 'Qbist'

Gość • Wtorek [03.12.2019, 19:36:36] • [IP: 176.221.122.**]

Panie Janie, jest Pan wielkim Artystą. Komentarze są żenujące. Mam nadzieję, że Pan ich nie czyta, a nie ma takich ludzi, którzy Panu je powtórzą. Do komentujących: jesteście na poziomie" majteczki w kropeczki"...

kobieta • Wtorek [03.12.2019, 17:46:20] • [IP: 83.23.183.***]

Nie wszystkie odcienie kolorów widzą mężczyźni. w przypadku tego Artysty widzenie kolorów i przenoszenie koloru na płótno jest perfekcyjne. Osoby które mają problemy z widzeniem odcieni kolorów (dyskretny daltonizm tzw częściowy), niech nie przychodzą na wystawę, nie zobaczą całego przekazu Artysty i będą zdawać sprzeczne relacje na forach na temat wrażeń artystycznych. Szanowni Państwo, nie wiem czy wiecie- do dyskutantów poniżej reprezentujących głos na NIE, kolorami się leczy- tylko trzeba je widzieć. Pozdrawiam malkontentów nieczułych na kolor i jego odcienie, współczuję Wam.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 16:55:09] • [IP: 185.13.106.***]

Widziałem jeden bohomaz jak nieśli gorzej niż straszny -jakiś koszmar.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 16:54:21] • [IP: 176.221.122.**]

Taki zasłuzony artysta i tylko 3 komentarze, a 15 zł miesięcznie i 200.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 16:18:52] • [IP: 176.221.122.**]

jak mi zapłaci to i tak nie przyjdę tego oglądać:) brrr

Gość • Wtorek [03.12.2019, 15:02:13] • [IP: 88.156.206.***]

pan Bociąga nam pięknie pędzlem pociąga.

Gość • Wtorek [03.12.2019, 14:28:42] • [IP: 78.133.254.***]

Za darmo nawet nie pójdę.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■