POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.12.2019, 10:44:05] • Europa

Cyfrowe priorytety Unii Europejskiej

Cyfrowe priorytety Unii Europejskiej

fot. Organizator

Prace nad Kodeksem usług cyfrowych, czyli nowymi zasadami świadczenia usług cyfrowych na terenie Unii Europejskiej to przewodni temat posiedzenia Grupy D9+, które w poniedziałek odbyło się w Warszawie. Spotkaniu przewodniczyła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

D9+ to grono państw o podobnym podejściu do spraw cyfrowych: Belgia, Dania, Finlandia, Estonia, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Szwecja. Polska oraz Czechy mają w tej grupie status obserwatora. W poniedziałek w Warszawie zebrali się ministrowie wyżej wymienionych krajów, a także przedstawiciele Niemiec, Chorwacji i Komisji Europejskiej.

Dialog z biznesem

Grupa D9+ stawia na dialog z przedstawicielami biznesu. Ich stanowiska i oceny mogą mieć wpływ na przyszłe wnioski legislacyjne w dziedzinie cyfrowej. Dlatego poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się od prezentacji kilku polskich firm. Nasi przedsiębiorcy wyrazili swoje opinie na temat funkcjonowania europejskiego rynku usług internetowych.

Kolejnym punktem była prezentacja biznesowych pomysłów polskich startupów działających w branży cyfrowej. Były to przykłady innowacyjnych przedsięwzięć, które stanowią potencjał dla polskiego wzrostu gospodarczego.

Kierunek regulacji

Po południu ministrowie dyskutowali przy okrągłym stole o planowanych pracach nad zmianami przepisów prawnych. Szukali odpowiedzi na palące dziś pytania, m.in. o sposób, w jaki platformy internetowe powinny radzić sobie z nielegalnymi treściami, o to w jaki sposób powinny moderować szkodliwe treści, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na jednostki czy całe społeczeństwa, a także w jakim stopniu powinny polegać na algorytmach filtrowania treści.

- Powinniśmy określić nasze wspólne interesy i przedyskutować ustalenie wspólnego stanowiska, które Komisja Europejska powinna rozważyć podczas prac nad nowym Kodeksem Usług Cyfrowych. Analizując regulacje, powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia nie tylko z zasadami ekonomicznymi, ale także z prawami człowieka, a mianowicie wolnością słowa i prawem dostępu do informacji – powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. - Skuteczne mechanizmy usuwania nielegalnych treści powinny być tworzone bez cenzury i nadmiernego blokowania Internetu – dodała.

W cztery oczy

W poniedziałek wiceminister Wanda Buk spotkała się również z Moną Keijzer, holenderską sekretarz stanu do spraw gospodarczych i polityki klimatycznej. Rozmowa dotyczyła polityki konkurencji w odniesieniu do platform internetowych.

- Konieczne jest wspieranie konkurencji na rynku platform internetowych. W szczególności powinniśmy zapobiegać monopolizacji gromadzenia danych i ograniczeniom dostępu do danych. Wspieramy rozwój interoperacyjności, ułatwiając transfer danych między platformami, a także politykę otwartych danych – powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. – Regulując sektor platform powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie powinniśmy zapominać o różnicy zasobów między największymi podmiotami a podmiotami działającymi lokalnie. Powinniśmy unikać nakładania na pośredników internetowych nadmiernej odpowiedzialności za publikowane treści. Może to prowadzić do nadmiernego usuwania i blokowania treści w Internecie, a w rezultacie do ograniczenia wolności wypowiedzi – dodała wiceszefowa MC.

Podczas dwustronnej dyskusji pojawił się również temat przyszłorocznego Forum Zarządzania Internetem – IGF 2020, które Polska zorganizuje w Katowicach.

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■