POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [11.12.2019, 22:21:51] • Świnoujście

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

fot. Sławomir Ryfczyński

We wtorek w Urzędzie Miasta odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, której celem było przedstawienie przez członków zarządu kanadyjskiej spółki Central European Petroleum Ltd. najważniejszych informacji o planach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, które firma chce realizować na obszarze Świnoujścia. Temat ten był już podnoszony również na sesji nadzwyczajnej zwołanej specjalnie w tym temacie 30 października, kiedy to spółka wystąpiła do Nadleśnictwa Międzyzdroje o wydanie zgody na wycinkę ok. 4 ha lasu na Warszowie.

Wówczas okazało się, że firma kanadyjska otrzymała koncesję od Ministra Środowiska i na jej podstawie od dwóch latach prowadziła już działania na obszarze Świnoujścia i obecnie zamierza realizować odwierty, aby poznać wartość złóż gazu, które znajdują się pod Wyspą Wolin oraz na obszarze Morza Bałtyckiego. Przedstawiciele firmy z prezesem na czele, którzy przylecieli z Kanady specjalnie na spotkanie ze świnoujskimi radnymi przekonywali, że są profesjonalnie przygotowani do realizacji planów i przedstawili prezentację, z której wynikał pełen zakres działań przed, w trakcie oraz po ewentualnym zakończeniu badań.

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

fot. Sławomir Ryfczyński

W czasie sesji radni zadawali pytania. Radnego Nowickiego interesowało na przykład czy realizowane działania na wodzie nie będą płoszyły ryb, bo jest to ważne dla łowisk, ale uzyskał odpowiedź uspokajającą. W imieniu mieszkańców Warszowa pytania zadał Dariusz Krzywda, którego interesowało, czy firma ma zamiar wydobywać na pewno gaz, bo wśród mieszkańców istnieją obawy dotyczące wydobycia ropy. Tu również padła odpowiedź jednoznacznie potwierdzająca wydobycie wyłącznie gazu. Radni mieli również wiele innych pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Przy okazji okazało się, że złoża gazu na obszarze koncesyjnym Wolin są jednymi z największych zidentyfikowanych i dotychczas nieeksploatowanych złóż w Europie.

cyt. z prezentacji z sesji RM "Przed przystąpieniem do wiercenia konieczne będzie podjęcie następujących kroków: uzgodnienie lokalizacji na lądzie i morzu z interesariuszami, uzyskanie decyzji środowiskowej, uzyskanie zatwierdzenia dodatku do projektu robót geologicznych z Ministerstwa Środowiska, zakontraktowanie wiertnicy i urządzeń wiertniczych, odwiercenie i przetestowanie otworu. Po odwierceniu i przetestowaniu odwiert na lądzie zostanie zabezpieczony głowicą a wiertnica i urządzenia do testowania zostaną usunięte. Podobnie odwiert na morzu zostanie zabezpieczony korkiem na dnie morza a wiertnica zostanie usunięta. W kolejnym etapie nastąpi udrożnienie odwiertu od potencjalnych zanieczyszczeń. Tutaj warto zanotować, że płuczka zwierciny oraz wyprodukowane płyny będą przetransportowane na ląd w celu oczyszczenia i usunięcia przez uprawnioną do tego firmę"

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

fot. Sławomir Ryfczyński

Firma CEP wydała na dotychczasowe działania poszukiwawcze ok. 7 mln. euro. W przypadku potwierdzenia wartościowych złóż gazu ziemnego firma zamierza wydobywać go przez ok. 25-30 lat.

cyt. z prezentacji z sesji RM: "Zidentyfikowane korzyści dla lokalnej społeczności obejmują zgodnie z polskim prawem społeczności lokalne otrzymują coroczną płatność z podatku od nieruchomości wywalczonego na podstawie wartości centralnego zakładu uzdatniania i placu wiertni. Szacuje się na podstawie wstępnego planu zagospodarowania a ostateczny plan zostanie opracowany po wywierceniu pierwszych dwóch otworów, że całkowity podatek do zapłaty wyniesie około 50 milionów złotych rocznie. Przez cały okres realizacji projektu przewidziany do 30 lat całkowity podatek do zapłaty na rzecz lokalnych społeczności wyniesie około 1,5 miliarda złotych. 60% wpływu z opłaty eksploatacyjnej płaconej przez spółkę od każdego tysiąca metra sześciennego wydobytej karpiny stanowi dochód gminy na której terenie prowadzona jest prowadzona działalność. Podczas wierceń znaczne sumy pieniędzy zostaną wydane w lokalnych hotelach i restauracjach należy mieć na uwadze, że do obsługi wiertni zwykle wymagany jest 30-40 osobowy personel. Podczas budowy centralnego zakładu uzdatniania powstanie kilka dobrze płatnych miejsc pracy. Do obsługi tego obiektu oraz odwiertu będzie konieczne zatrudnienie około 60-90 pełnoetatowych pracowników głównie na wykwalifikowanych stanowiskach technicznych. Złoże Wolin ma potencjał dostarczania paliwa LNG do zasilania statków. Złoże Wolin może zapewnić lokalnie pozyskiwany surowiec dla istniejącego oraz planowanego kompleksu chemicznego w Policach. Prace sejsmiczne przeprowadzone przez CEP zaowocowały stworzeniem szczegółowym mapy dna morskiego o powierzchni 100 i 25 kilometrów kwadratowych".

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

fot. Sławomir Ryfczyński

Okazało się również, że prezesi firmy podczas pobytu w Polsce mają zamiar spotkać się zarówno z prezydentem miasta Świnoujście, który na sesji październikowej negatywnie opiniował pomysł wydobycia gazu przez firmę CEP jak i z przedstawicielami Polskiego LNG, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jak i z innymi osobami istotnymi dla realizacji projektu.

Gazowe eldorado w Świnoujściu?

fot. Sławomir Ryfczyński

Radny Bartkowiak zwrócił na koniec uwagę, że po przedstawieniu informacji przez przybyłych gości, sprawa wydobycia gazu z obszaru Świnoujścia wygląda dużo poważniej niż można było się tego spodziewać na początku. I może mieć skutki nie tylko finansowe, również środowiskowe. Wszystkie aspekty trzeba wziąć poważnie pod rozwagę przy podejmowaniu ewentualnej decyzji.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 103, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 103

Gość • Poniedziałek [16.12.2019, 10:47:00] • [IP: 193.69.22.**]

To na chu* ten gazoport za miliardy był i gaz od arabów czy USA, skoro był i jest tuż obok? To się nazywa rozsądne gospodarowanie.

Gość • Niedziela [15.12.2019, 23:23:43] • [IP: 93.214.178.***]

"...prezydentem miasta Świnoujście, który na sesji październikowej negatywnie opiniował pomysł wydobycia gazu przez firmę CEP jak i z przedstawicielami Polskiego LNG, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jak i z innymi osobami istotnymi dla realizacji projektu..." - BRAWO PANIE PREZYDENCIE! Tak trzymać i nie dopuścić do tragedii ekologicznej, która może powstać przy wydobywaniu gazu z Morza Bałtyckiego wg. techniki Fracking!

Gość • Niedziela [15.12.2019, 23:06:56] • [IP: 93.214.178.***]

No tak...jak nie udało się tej firmie wydobywać gazu po niemieckiej stronie, to teraz próbują po polskiej...Miejmy nadzieję, że ludzie odpowiedzialni za wydawanie decyzji będą rozsądni...myślę o włodarzach w Warszawie...i ta firma będzie" wiercić" - ale nie na wyspie Uznam!

Steven Seagal • Niedziela [15.12.2019, 13:54:58] • [IP: 37.8.231.***]

Czy wiadomo cokolwiek o korzyściach dla Państwa? Na jakiej zasadzie będzie odbywało się wydobycie? Kanadyjska firma będzie wydobywała ropę czy tam gaz z dna naszej ziemi ale kto i ile będzie na tym zarabiał? Nie chciałbym żeby Polska stała się takim Eldorado dla obcych podobnie jak inne kraje trzeciego świata. Teraz się okaże czy nasi rządzący mają jaja czy są ciotami i czy mieszkańcy zwłaszcza męska część Świnoujścian ma jaja czy tylko napompowany kark i zamiast mózgu mięsień. Trzeba wymagać od tych którzy są przedstawicielami naszego miasta i rządu. Trzeba patrzeć im na ręce bo w takich sytuacjach na świecie wędrują pieniążki pod stołem. Nie chciałbym by tak było i w naszym kraju.

Gość • Niedziela [15.12.2019, 12:58:10] • [IP: 85.221.130.**]

Nie oszukujmy się, Polska to kolonia...

Steven Seagal • Niedziela [15.12.2019, 10:12:44] • [IP: 37.8.231.***]

Czy wiadomo cokolwiek o korzyściach dla Państwa? Na jakiej zasadzie będzie odbywało się wydobycie? Kanadyjska firma będzie wydobywała ropę czy tam gaz z dna naszej ziemi ale kto i ile będzie na tym zarabiał? Nie chciałbym żeby Polska stała się takim Eldorado dla obcych podobnie jak inne kraje trzeciego świata. Teraz się okaże czy nasi rządzący mają jaja czy są ciotami i czy mieszkańcy zwłaszcza męska część Świnoujścian ma jaja czy tylko napompowany kark i zamiast mózgu mięsień. Trzeba wymagać od tych którzy są przedstawicielami naszego miasta i rządu. Trzeba patrzeć im na ręce bo w takich sytuacjach na świecie wędrują pieniążki pod stołem. Nie chciałbym by tak było i w naszym kraju.

Gościu • Sobota [14.12.2019, 19:50:07] • [IP: 87.160.26.**]

Miasto się wzbogaci a gdzie nie gdzie ulice i chodniki wyglądają jak za czasów PRLu. Chcemy być nowocześni i próbujemy dorównać dużym miastą a słoma jeszcze niektórym z butów wystaje. Na szczęście mnie już to nie dotyczy bo mieszkam w cywilizowanym mieście gdzie się słucha ludzi a nie wącha tylko gdzie pieniądze pachną. Wstyd panie prezydencie wstyd juz tyle lat...

Gość • Sobota [14.12.2019, 10:27:25] • [IP: 185.91.189.**]

Będzie tak jak zwykle w tym miasteczku z mentalnościa z lat PRL. Potrzebny jest burmistrz z wiedzą, autorytetem, honorem i sztywnym kręgosłupem. To może do nas nadejść dopiero za 9 lat. We wszystkich miastach w RP jest to już od 20 - 30 lat. Nasze miasteczko jest wyjątkowe pod tym względem. Zasada " Modli się pod figura nie ważne pod którą" jest tutaj naczelna doktryna, jako pozostałość po PZPR.

Gość • Piątek [13.12.2019, 21:23:40] • [IP: 89.151.34.***]

SUper wiadomosc tak naprawde to nie bedzie szkodliwe dla nas a zyski 50 mln bedzie naprawde dobry. to juz da 100 milionow zlotych rocznie razem z podatkiem z gazoportu. to jest 1/4 budzetu miasta.

Gość • Piątek [13.12.2019, 21:05:41] • [IP: 83.20.252.***]

Czy ktoś wie z jakimi efektami zakończyły się prace poszukiwawcze gazu na wyspie w Kamieniu Pomorskim, w Zalesiu i Lubiewie? Prace były realizowane w latach 70 i 80. Bez wpływu na środowisko to się nie odbywało. Zdewastowana przyroda i smród.

• Piątek [13.12.2019, 09:14:28] • [IP: 176.221.122.***]

Mam nadzieję że upadnie pomysły Portu kontenerowego a ropę powinniśmy wydobywać. Jeżeli złoża są na 30 lat to o czym tu mówić. Plaża dla Warszowa ocaleje, nie będzie tirami zawalona droga tylko nareszcie turyści będą mogli do nas przyjechać nową S. Usytuowanie bazy jest o wiele korzystniejsze niż port kontenerowy. Tyko lepiej byłoby gdybyśmy to my ją wydobywali

troll • Piątek [13.12.2019, 08:32:00] • [IP: 46.230.143.***]

Do, , szanownego, , gimbusa • Czwartek [12.12.2019, 21:33:47] • [IP: 5.173.152.***] wysoko płatne miejsca pracy już Mieliśmy i wprowadzacze demokracji pod nazwą Solidarność Nam to zlikwidowali. A teraz to możesz tylko iść za stróża do zachodniej firmy. .

Gość • Piątek [13.12.2019, 08:02:29] • [IP: 37.47.162.***]

czy ten władny i ta jego banda wiedzą ŻE OKRADAJĄ NARÓD TA ROPA I GAZ BYŁY NA TYCH TERENACH OD ZAWSZE TO JEST NARODU MY MAMY SWOICH GÓRNIKÓW a ta hołota od NASZEGO WARA TO JEST NASZE JA SUWEREN NIE WYRAŻAM ZGODY pamiętaj władny

Gość • Piątek [13.12.2019, 07:42:32] • [IP: 88.218.255.***]

I się miasto sprzeda, pupe wystawi. ... Tfuu

Gość • Piątek [13.12.2019, 07:10:43] • [IP: 5.173.136.***]

SAME KOMUCHO -LIBERAŁY TU PISZĄ . NO I CI Z WYPRANYMI MÓZGAMI JEST ICH DUŻO .

Gość • Piątek [13.12.2019, 07:06:35] • [IP: 5.173.136.***]

143 JESTEŚ STARY BYDLUN TAK TWIERDZIĆ , TYLKO JA TERAZ I TU NIC POTOMNYM KOMUCH

Gość • Czwartek [12.12.2019, 23:49:16] • [IP: 62.69.203.***]

Zmuro w pażdzierniku się nie godził a teraz znowu nas sprzedaje niszczycielom, dlaczego osły uczepili się naszej pięknej plaży spi. ..dalać jak najdalej od nas, dajcie nam żyć w spokoju, dlaczego nas tak gnębicie?, Wyczeszcz dostali jak by z innej planety, na sam ich widok robi się nie dobrze,

Gość • Czwartek [12.12.2019, 21:55:29] • [IP: 185.91.189.**]

Kto to jest ten" N"? Tak głupie pytanie" czy ryb nie wyploszycie?" może żądać ktoś niemyslacy. Otóż niemyslacy, ryby plosza i zabijają śruby statków, bo kręcą w wodzie! Gaz jest w ziemi, więc będą kręcić małym wiertlem w ziemi,. Jak ci z Kanady mogą nas szanować po takich pytaniach. Jest wiele problemów do wyjaśnienia, ale nie mogą tego zrobić ludzie posiadający tylko wiedzę organoleptyczna.

• Czwartek [12.12.2019, 21:33:47] • [IP: 5.173.152.***]

O proszę znów w komentarzach ekologiczne szury Agatowskiej. Przypominam 80% Świnoujścia stanowią tereny zielone. Świnoujście potrzebuje wysokooplacanych miejsc pracy a nie tylko podcierania tyłków herenvolkowi za minimalną. Dość życia na łasce Januszerii ktora płaci ochłapy. Dosyć absurdalnych cen mieszkań pompowanych pod turystów.

Gość • Czwartek [12.12.2019, 20:32:26] • [IP: 176.221.122.***]

Jak zwykle seria gładkich słówek, i ładnie przygotowany folder. Całośc dla zmydlenia oczu frajerom!! . A jak się kończą takie szkodliwe inwestycje to widać na całym świecie. DEWASTACJA NATURY, DEWASTACJA WARUNKÓW ŻYCIA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI !! a TEN frajer GARGAMEL I WSPIERAJĄCA GO FRAJERSKA HOŁOTA KIERUJE NASZE MIASTO W KIERUNKU KATASTROFY. Zobaczymy ten super plan jak plama ropy dotrze do naszej plaży.

Gość • Czwartek [12.12.2019, 20:14:47] • [IP: 178.235.147.***]

No cóż, opustoszeją wielkie hotele, Świnoujście przestanie być atrakcyjne dla wczasowiczów i turystów. Deweloperzy chyba popełnią sepuku. To będzie bowiem zapaść na rynku mieszkaniowym. Smród wygoni tych co będą mieli jakąś nadzieję. Przestrzeń aż do Międzyzdrojów wypełnią zbiorniki, instalacje, wielkie hale i beton. Oto przyszłość naszego miasta pisana optymistycznie, bo przecieź miasto otrzyma 50 mln zł. Jest więc z czego się cieszyć. Tak na marginesie. Radny Nowicki powinien zaprzestać płoszenia rybek w akwarium, gdyź myśli jego zbytnio się globalizują.

Gość • Czwartek [12.12.2019, 20:05:38] • [IP: 37.120.135.***]

Pani Prezydent, pewnie dała sobie spokój, ale pozostali nadal słuchają radnego Nowickiego. Jakże ja się cieszę, że moim przedstawicielem jest tak wielki myśliciel i erudyta.

troll • Czwartek [12.12.2019, 18:47:49] • [IP: 46.230.143.***]

Jestem już w takim wieku że Mnie to lata, mogą nawet wiertarkę na, , betonplacu, , postawić. .

Gość • Czwartek [12.12.2019, 18:01:20] • [IP: 31.11.130.***]

Powiem krótko: szykują nam kolejny syf na Warszowie.

LORD ADMIRALICJI • Czwartek [12.12.2019, 17:28:12] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Czwartek [12.12.2019, 14:34:00] • [IP: 188.146.157.***] KWESTIĄ STRATEGICZNĄ POLSKI JEST NARÓD POLSKI I POLSKA, A NIE DZIAŁALNOŚĆ KORPORACYJNYCH BANDYCKICH SZAJEK, ZAWARTE TO JEST W KONSTYTUCJI. W TEJ KWESTII DOSZŁO DO PATOLOGI I ZWYRODNIENIA PRAWNEGO. WYGLĄDA TO TAK : PRZYBYWA DO KIBUCU DEGENERAT, poTRZASA PACIORKAMI I LUSTERKAMI PRZED OCZYMA GURU I NIEDOROZWOJÓW Z PARSZYWEJ CZTERNASTKI, KŁAMIE, OSZUKUJE, WCISKA KIT I ŻĄDA, TERENÓW MIASTA, ABY JE ZNISZCZYĆ I ZDEGRADOWAĆ EKOLOGICZNE. CIEKAWE JAKBY CI BEZMÓZGOWCY ZAREAGOWALI GDYBY DO NICH DO MIESZKANIA WPAROWAŁ PRZYBŁĘDA NASRAŁ IM poD DYWAN I ZAŻĄDAŁ PAPIERU TOALETOWEGO ? JEŚLI NIE BĘDZIE W KIBUCU MĄDRYCH RUDZI PRZY KORYCIE TO ŁAJDACY I SZUBRAWCY KOLEJNY RAZ DOSTANĄ PACIORKI, A CI Z KOLEI TĘPEMU MOTŁOCHOWI KIT WCISNĄ I DOJDZIE DO KOLEJNEGO BANDYCKIEGO PROCEDERU. U

Oglądasz 1-25 z 103
■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■