POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.12.2019, 07:41:39] • Szczecin

„Mały ZUS” do 8 stycznia

Od nowego roku do 8 stycznia przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę, znowu będą mogli skorzystać z ulgi. Tzw. mały ZUS to niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Przy „małym ZUS” niższe przychody oznaczają odpowiednio niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. To propozycja dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Jeśli ktoś chce skorzystać z „małego ZUS” powinien zgłosić się do ubezpieczeń z kodem, który rozpoczyna się od 0590 albo od 0592. Musi to zrobić do 8 stycznia 2020 roku.

Zgłoszenia składają osoby, które w 2019 r. nie korzystały a chcą skorzystać z tej ulgi. Natomiast prowadzący działalność, którzy zgłosili się do „małego ZUS” w 2019 r. i dalej spełniają warunki, aby opłacać niższe składki, muszą złożyć jedynie formularz ZUS DRA lub ZUS RCA. Przy rozliczeniu przyjmując najniższą podstawę wyliczenia składek w 2020 roku. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń.

Trzeba pamiętać, że korzystanie z ulg ma swoje konsekwencje. - Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne („małego ZUS” lub innych ulg) powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego) – mówi wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

W tym roku z "małego ZUS" skorzystało ponad 133 tys. przedsiębiorców w całym kraju.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Jeśli Twoje przychody z poprzedniego roku nie przekraczały trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, spełniasz pierwszy warunek. W 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 2250 zł, a trzydziestokrotność tej kwoty to 67 500 złotych. Na przykład przedsiębiorca, który prowadził działalność przez cały 2019 r. i w tym czasie miał przychody niższe niż 67 500 zł, może skorzystać w 2020 r. z „małego ZUS”.

Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności. Ważne jest jednak, żeby ten okres w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.
- Należy pamiętać, że niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To znaczy, że po wykorzystaniu tego okresu można wrócić do „małego ZUS” dopiero po przerwie, w której opłaca się składki na standardowych zasadach – wskazuje Jaroszek.

Kolejny warunek, żeby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”, to prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

Do ulgi nie mają prawa nowi przedsiębiorcy, bo jeden z warunków to prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni. Te osoby na starcie mogą jednak skorzystać z innych możliwości: półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i dwuletniego okresu składek preferencyjnych.

Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „mały ZUS”.

Informacje o zasadach korzystania z „małego ZUS” i wyliczaniu nowych składek można znaleźć na www.zus.pl.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■