POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [30.12.2019, 08:35:25] • zachodniopomorskie

Jak prawidłowo karmić ptactwo wodne

Jak prawidłowo karmić ptactwo wodne

fot. iswinoujscie.pl

Jednym z często spotykanych widoków podczas spacerów nad morzem czy w okolicy innych zbiorników wodnych (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), jest widok osób karmiących ptactwo wodne (głównie łabędzie i kaczki). Jakkolwiek sama idea dokarmiania jest bardzo chwalebna, to realizowana w sposób niewłaściwy, może przynieść więcej kłopotów niż pożytku.

Jak zatem robić to w taki sposób, aby z przyrodniczego punktu widzenia było to dla ptaków korzystne i nie zagrażało ich życiu ? Prosimy pamiętać o tym, że dokarmianie ptaków wodnych (łabędzi, kaczek, mew) jest rekomendowane tylko w okresach silnych mrozów, gdy powierzchnia wody jest skuta lodem przez kilka, kilkanaście dni.

Ptaki nie mają wówczas dostępu do naturalnego pokarmu, jakim są głównie wodne rośliny. Możemy im wówczas spróbować pomóc (choć poradzą sobie i bez tego), ale - nie należy ich karmić chlebem !!! Ta bardzo popularna forma „pomocy”, stanowiąca jednocześnie sposób na pozbycie się z domów czerstwych kawałków chleba, stanowi dla łabędzi i kaczek śmiertelne zagrożenie. Chleb, spożywany przez długi okres, wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego (te zaś prowadzą do osłabienia i w konsekwencji do zamarzania). Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek oraz szeregu innych, bardzo poważnych chorób (m.in. kwaśnica żołądka czy anielskie skrzydło). Ponadto chleb zawiera sól, a ta zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może wprost prowadzić do śmierci. Łabędzie i kaczki są głównie roślinożercami, można im zatem podawać pokarm roślinny.

Naturalnym pożywieniem są dla nich także (poza roślinami wodnymi) małże, ślimaki oraz larwy owadów. Można je karmić również zbożem, otrębami lub płatkami owsianymi, kaszą oraz surowymi bądź gotowanymi (bez dodatku soli), drobno pokrojonymi warzywami. Ptaki lubią też ziarna kukurydzy, płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż – gotowane i osuszone. Zalecamy także, aby pokarm wykładać tylko w takiej ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast. Jeżeli karmy zostanie wyłożone więcej, może spleśnieć lub zamarznie. Spożyta w takiej postaci przez ptaki, może im również zaszkodzić. Doceniając chęć pomocy ptakom, chcemy wspomnieć również o tym, że zarówno łabędzie jaki i kaczki, przygotowują się do przetrwania zimy przez nagromadzenie dużych zapasów tłuszczu pod koniec lata i jesienią. Jest on (zapas tłuszczu) zużywany w czasie niesprzyjających, zimowych warunków. Należy mieć również świadomość tego, że długotrwałe dokarmianie może prowadzić do rozwoju niekorzystnych zwyczajów wśród tych ptaków (nie odlatują na zimę, nie boją się ludzi, nie szukają same pokarmu). Pamiętajmy o tym i chcąc pomóc, róbmy to w sposób odpowiedzialny.

Inspektor ds. zieleni miejskiej i estetyzacji UM Dziwnów: Piotr Roczniak


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

ptasznik • Poniedziałek [30.12.2019, 20:27:39] • [IP: 178.235.147.***]

Autorytet z UM w Dziwnowie? Nie powinno się dokarmiać ptaków wcale. Jedynie można pomyśleć przy mrozie i śniegu na minimum 10 cm grubości.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■