POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [01.01.2020, 11:28:09] • Polska

Zaręczyliście się w święta? Formalności załatwcie online.

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wiele osób decyduje się na zaręczyny. Po pierwsze – gratulujemy! A po drugie – już tłumaczymy jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki. Suknia, garnitur, rezerwacja sali, kwiaty, upominki dla gości (najpierw ustalenie ich listy…), zaproszenia i … wiele więcej. Na razie cieszcie się chwilą, a kiedy już weźmiecie się za załatwianie przedślubnych formalności, pamiętajcie: wiele z nich możecie załatwić online.

Nie pytaj mamy

To czego na pewno będziecie potrzebowali to odpisy aktów urodzenia. Nie zaprzątajcie sobie głowy telefonami do rodziców, czy przeszukiwaniem mieszkania. Wejdźcie na www.gov.pl i tam to załatwcie.

– Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona”. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

E-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego wprowadziliśmy dwa lata temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 83 tysiące osób.

Jeśli chcecie do nich dołączyć, ale nie wiecie jak, już tłumaczymy.

Zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To świetny początek nowej drogi życia. Każde z Was powinno mieć swój profil zaufany.

Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie życie ułatwia. Możecie go założyć w pełni online na stronie www.pz.gov.pl lub najpierw wypełnić wniosek w internecie, a później potwierdzić swój profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających.

Profil zaufany założony. Teraz działajcie w pojedynkę. Oto krótka instrukcja:

· Wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się (profilem zaufanym) do konta Mój Gov (prawy górny róg).

· Tam, w kategorii Zaświadczenia odpisy, wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

· Kliknij przycisk „Wyślij wniosek o uzyskanie aktu stanu cywilnego”.

· Wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe.

· Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP, znajdziesz ją w panelu Mój Gov).

· Teraz to już naprawdę ostatni krok – za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo.

Płacę i odbieram

Kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz zapłacić przelewem. W tej sytuacji – skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku.

I to wszystko!

E-usługi dla nowożeńców

Pamiętajcie, dzięki naszym e-usługom sprawy urzędowe możecie załatwiać w weekendy, czy święta, o dowolnej porze. Nie musicie czekać na otwarcie urzędu. To naprawdę świetne ułatwienia.

Co jeszcze dla Was mamy?

Oto kilka e-usług, które mogą się przydać nowożeńcom:

Zostałaś żoną i potrzebujesz nowego dowodu osobistego – złóż online wniosek o nowy dokument.

Mieszkacie razem – warto wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. To także załatwicie bez konieczności wizyty w urzędzie.

Wymelduj się z pobytu stałego / Wymelduj się z pobytu czasowego

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Kolejna sprawa do zapamiętania: aby korzystać z e-usług potrzebujecie profilu zaufanego. Załóżcie go już dziś!

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■