░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.01.2020, 20:21:17] • Świnoujście

Turyści zapłacą więcej. Opłata uzdrowiskowa w górę

Turyści zapłacą więcej. Opłata uzdrowiskowa w górę

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Na sesji Rady Miasta w dniu 3 grudnia 2019 r. prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz przedłożył radnym projekt uchwały podwyższenia opłaty uzdrowiskowej. Z dotychczasowej kwoty 4 zł do kwoty 4,40 zł. Przypominamy, że opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od: osób przebywających w szpitalach, osób niewidomych i ich przewodników, podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę uzdrowiskową, zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Przychody z tytułu opłaty uzdrowiskowej wpłacanej przez turystów przybywających do Świnoujścia stanowią istotną kwotę w budżecie miasta. Z informacji przekazanej na sesji przez Skarbnik Miasta Iwonę Górecką - Sęczek wynika, że w roku 2019 będzie to kwota ok. 9.500.000 zł. Zgodnie z przepisami drugie tyle miasto otrzymuje z budżetu państwa. Jest to rekompensata za różne ograniczenia wynikające z posiadania statusu uzdrowiska przez miasto. Skarbnik miasta zwróciła uwagę, że dotychczasowa stawka obowiązywała od kilku lat, a koszty miasta w zakresie obsługi dla turystów rosną. Od tego roku przestaje również obowiązywać zwolnienie od pobrania opłaty dla dzieci do lat 7, a spowodowane jest to nową interpretacją przepisów ustawowych przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Temat wywołał sporą dyskusję. W toku dyskusji radni wskazywali również na rosnącą szarą strefę wynajmu apartamentów w Świnoujściu, których część właścicieli nie pobiera opłat i nie wnosi odpowiednich podatków dla prowadzenia takiej działalności. Ostatecznie jednak uchwała została podjęta.

Turyści zapłacą więcej. Opłata uzdrowiskowa w górę

fot. Urząd Miasta Świnoujście

16 radnych zagłosowało na tak, a 4 wstrzymało się od głosu.

Na tej sesji podjęto również drugą uchwałę dotyczącą wysokości inkasa za pobieranie od turystów opłaty uzdrowiskowej. Inkasentami opłaty uzdrowiskowej są osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące w szczególności: sanatoria, zakłady uzdrowiskowe, hotele, pensjonaty, domy i ośrodki wypoczynkowe, ośrodki szkoleniowe, campingi, pola namiotowe, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania oraz inne obiekty o podobnym przeznaczeniu. Inkaso opłaty uzdrowiskowej powierza się inkasentom, którzy są wskazani w załączniku do niniejszej uchwały. Inkasenci otrzymywać będą nadal 10% prowizji od pobierania i odprowadzania opłat uzdrowiskowych do kasy urzędu miasta. Nowością prawną jest konieczność zatwierdzania przez Radę Miasta inkasentów.

Wyższa opłata uzdrowiskowa obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Piątek [10.01.2020, 21:21:06] • [IP: 185.246.208.***]

Opłatę" uzdrowiskową" należy pobierać w przypadku przebywania w środowisku uzdrawiającym. Kopcące kominy domów zimą, smród wydobywający się z terenu portu przy przeładowywaniu nawozów, zła organizacja ruchu drogowego, parkingów- spaliny samochodów. Obecna opłata jest zbyt wysoka. Podwyższanie jej to ……..

Gość • Czwartek [09.01.2020, 18:53:39] • [IP: 37.47.59.**]

Szanowni Radni robicie wszystko, aby do Waszego miasta przybywało mniej ludzi. Kolejka na prom prawie godzina. Ulice rozkopane. A teraz jeszcze podwyższona opłata klimatyczna. Niedokończona Promenada. W parku co kawałek niesprzątane psie kupy. No i jeszcze pijani siedzący na schodkach do sklepu, których n ikt nie przegania. Naprawdę jest się czym pochwalić - wszystko co napisałam obserwowałam na własne oczy bywając w Waszym mieście.

Gośćtt • Czwartek [09.01.2020, 05:03:19] • [IP: 188.146.184.*]

Urzędnicy powinni sami chodzić i kasować za klimatyczne. Płacić za co za te komary latem po 2 stronie i smog. Jak można tak robić na bezczelnego masakra jakaś.

Stały bywalec • Środa [08.01.2020, 12:03:47] • [IP: 83.24.136.***]

Radzie Miasta to się w dupach poprzewracało. Podwyższenie opłaty uzdrowiskowej?? Pytam się za co??!! Za smród, hałas, kurz, beton. Brak porzadnej opieki medycznej, floty pogotowia. O nie...dzisiaj składam wniosek do NFZ o odebranie miastu statusu uzdrowiska.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 16:32:57] • [IP: 176.221.122.**]

DLA SZWABÓW TO ŚMIESZNA KWOTA A DOWALIĆ IM 15 EURO DZIENNIE I NIE WAŻNE CZY NA ZAKUPY CZY NIEMIECKĄ ZASRANĄ DUPĘ WYCIERAĆ BĘDĄ W HOTELACH CZY INNYCH PRZYBYTKACH TO ONI NAJWIĘCEJ SMRODZĄ SWYMI AUTAMI , STATKAMI , SĄ NAJWIĘKSZYMI PRODUCENTAMI ŚMIECI , FEKALIÓW ORAZ NAJWIĘCEJ WODY SŁODKIEJ ZUŻYWAJĄ

Gość • Wtorek [07.01.2020, 15:16:40] • [IP: 37.47.143.**]

Podobno Rząd chce zabrać podatek Uzdrowiskowy to byłoby hańbą na co jeszcze stać PIS ?

Gość123 • Wtorek [07.01.2020, 12:49:35] • [IP: 178.238.254.***]

stac mnie na wyjaz i na dopłate albo nie jadę pozdrawiam

Komuna • Wtorek [07.01.2020, 12:47:32] • [IP: 37.8.231.***]

Mówi się że PiS jest zły ale w miastach rządzą samorządyto całe SLD to jest dopiero syf. Jestem za PiS i konferencja

Gość • Wtorek [07.01.2020, 11:36:12] • [IP: 78.10.206.***]

No i CO Z TEGO??Czy na turystach wolno zarabiać tylko właścicielom hoteli, w większości spoza Świnoujścia? Dzielnica nadmorska zrobiła się już śmieszna, hotel 2 metry od hotelu. Niektórymi ulicami trzeba już chodzić…..bokiem. Przejechać to samochodem to już …..labirynt nawet dla stałych mieszkańców.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 11:32:57] • [IP: 78.10.206.***]

"Gość • Wtorek [07.01.2020, 09:24:05] • [IP: 5.173.128.***] Ja wstydzę się pobierać opłatę klimatyczną od turystów i płacę z własnej kieszeni. Naprawdę. Zobaczcie i powąchajcie te dymy i czarne obłoki na Wielkopolskiej w obrębie mniej więcej od przystanku na żądanie w stronę Grunwaldzkiej. Jest tam wysokie stężenie smrodu. Była straż miejska i co... Nic. Zgłaszali mieszkańcy wieżowców i domków i co... Nic. Bardzo prosimy władze miasta o zajęcie się tą trującą sprawą." Przykro mi ale mam twoje problemy w D!

Gość • Wtorek [07.01.2020, 11:16:16] • [IP: 37.47.188.**]

Najpierw kolesiom sie umaża podatki na 10 milonow ponad.A potem skubie się sie mieszjancow na wodziesmieciach i turystow na opłacie klimatycznej.By im żyło się lepiej.Mam nadzieję że parkomaty będą pod urzędem.do godz. Gratis po godzinie leci opłata.Zegar jak w Niemczech na pulpicie w aucie

Gość • Wtorek [07.01.2020, 10:17:52] • [IP: 83.23.244.***]

Z własnej kieszeni haha to już przegięcie!

Gość • Wtorek [07.01.2020, 10:11:35] • [IP: 62.233.178.**]

Mam pytanie do P. Borkowskiego. Po dokonaniu opłaty w Świnoujściu jak mój ma się pobyt po drugiej stronie granicy (nie chodzi tu o plażowanie i przekraczanie drogi rowerowej) obywatele Niemiec ni opłacają opłaty.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 10:11:08] • [IP: 89.151.33.***]

Gość • Wtorek [07.01.2020, 06:27:49] • [IP: 31.0.64.***] właściciel musi wyznaczyć inkasenta

Gość • Wtorek [07.01.2020, 09:59:45] • [IP: 82.174.234.**]

Tak się zamyka ludziom usta. Japońska dostała stanowisko przewodniczącej i teraz głosuje za przy każdym pomyślę prezia a wcześniej taki przeciwnik wielki

Gość • Wtorek [07.01.2020, 09:49:39] • [IP: 162.213.3.***]

Nie zamierzam od nikogo pobierać żadnych opłat, bo nie mam takiego obowiązku. Nie dam ani grosza tej żmurowej bandzie nieudaczników... Nie będzie żadna pusta baba" Betoniara" przepierdalała moich pieniędzy na swoje widzimisię. Jak babsko chce trwonić pieniądze z tym stetryczałem dziadem, to niech trwonią swoje pieniądze na których się uwłaszczyły te darmozjady.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 09:24:05] • [IP: 5.173.128.***]

Ja wstydzę się pobierać opłatę klimatyczną od turystów i płacę z własnej kieszeni. Naprawdę. Zobaczcie i powąchajcie te dymy i czarne obłoki na Wielkopolskiej w obrębie mniej więcej od przystanku na żądanie w stronę Grunwaldzkiej. Jest tam wysokie stężenie smrodu. Była straż miejska i co... Nic. Zgłaszali mieszkańcy wieżowców i domków i co... Nic. Bardzo prosimy władze miasta o zajęcie się tą trującą sprawą.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 08:09:41] • [IP: 77.182.70.***]

o co ten wrzask, przeciez wiekszosc (90%) turystow w apartamentach i prywatnych kwaterach nie placi nic bo wynajem jest na dobrowolnych zasadach. deklaruje sie tylko wynajem okazjonalny i tylko 1/10 faktycznych dochodow jest jawna, reszta idzie na czarno. nie ma znaczenia ile wynosi oplata ale jak jest EGZEKWOWANA.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 06:27:49] • [IP: 31.0.64.***]

To kto ma pobierać te opłaty? Każdy kto wynajmuje czy tylko ci wskazani w uchwale? Komu ma turysta zapłacić? Właścicielowi a ten zaniesie do inkasenta? Czy turysta sam ma zanieść do inkasenta?

Gość • Wtorek [07.01.2020, 02:38:09] • [IP: 176.221.122.***]

Przeczytaj ostatnie zdanie- max. 4.48 zł.

Gość • Wtorek [07.01.2020, 00:02:56] • [IP: 176.221.113.**]

A ta opłata to może o 1000% nawet podrożeć. I tak jest za wielu turystów w mieście.

Rufus • Poniedziałek [06.01.2020, 23:47:06] • [IP: 85.148.109.***]

Jestem mieszkańcem miasta przyjechałem na urlop zatrzymałem się w hotelu i musiałem płacić 30 opłaty klimatycznej dlaczego ?

Gość • Poniedziałek [06.01.2020, 23:37:33] • [IP: 176.221.123.***]

tylko patrzyć jak mieszkańcom zafundują opłatę uzdrowiskową.

Gość • Poniedziałek [06.01.2020, 22:38:16] • [IP: 5.173.170.**]

Żenujące rada miasta, nie dość że śmieci podwyżka to jeszcze uplata Uzdrowiskowa lepiej brzmiało by 4, 50 zł za dobre... Betonowy las rośnie, ciekawy jestem co z syfem na rynku niemieckim

Gość • Poniedziałek [06.01.2020, 22:12:49] • [IP: 176.221.123.**]

Brawo!! Brawo!!brawo!! Od przyjezdnych 40 gr. za dobę. Od mieszkańców 4 zeta za godzinę. Bogatym ulgi w tysiącach. Niemcy za darmo. No cóż Cezar miał Brutusa, a mieszkańcy mają radnych.

Oglądasz 1-25 z 37
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■