POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.01.2020, 08:47:03] • Świnoujście

Miłośnikami pluskiew zajmie się sąd

Miłośnikami pluskiew zajmie się sąd

archiwum(fot. Agnieszka Puszcz )

Złe wieści w sprawie pluskiew w bloku nr 20 przy ul. Modrzejewskiej. Około dwudziestu mieszkańców wypięło się na zalecenia firmy walczącej z robactwem. Do budynku znoszą meble i przedmioty niewiadomego pochodzenia. W bloku śpią obcy ludzie. Kolejne insekty mogą być wnoszone do budynku. Czy to się kiedyś skończy?

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej traktuje tu wszystkich ludzi jak meneli – pisał niedawno o bloku przy ulicy Modrzejewskiej 20 jeden z mieszkańców. – Nie wszyscy tu tacy mieszkają. Chcemy żyć bez robactwa. W budynku przy ulicy Modrzejewskiej 20 na dobre zadomowiło się robactwo.

Zdaniem naszego Czytelnika, ZGM nic z tym nie robi.

Wynajęto firmę, która kilka razy pryskała, żeby nie było ani karaluchów ani pluskiew – czytamy w liście. – Niestety nic to nie dało. Tego dziadostwa jest coraz więcej. A ZGM ma nas w nosie. Nic z tym nie robi. A ta firma nie wiadomo, czym psika, bo muchy tylko zdychają i nic więcej.

ZGM pralki też miał naprawić - czytamy dalej - A na dwie klatki na cały budynek czynne są tylko dwie, gdzie ludzie mają prać. Po awarii też ciężko im naprawić. ZGM schodzi na psy. Traktuje tu wszystkich ludzi jak meneli, a nie wszyscy tu tacy mieszkają. Chcemy żyć bez robactwa, ale się nie da. Proszę przyjdźcie choćby na czwarte piętro, to ludzie opowiedzą, co tu się wyprawia.

Sanepid twierdzi, że słyszał o problemie pod koniec 2017 roku. Wtedy sprawa została załatwiona. O ponownym pojawieniu się robactwa nikt go nie informował. Po naszym zgłoszeniu, padła zapowiedź kontroli budynku.

Do sprawy odniósł się też Artur Ćwik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. I tu bardzo ciekawa informacja: w okresie ostatnich dwóch lat zabieg kompleksowej dezynsekcji budynku przeprowadzony został siedmiokrotnie!

- Ponadto Wykonawca usługi w ramach udzielonej gwarancji, wykonywał wielokrotnie dodatkowe zabiegi lokali i pomieszczeń, reagując każdorazowo na zgłoszenia mieszkańców – twierdzi Artur Ćwik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Do przeprowadzania zabiegów stosowane są specjalistyczne środki owadobójcze, przeznaczone do zwalczania insektów i dopuszczone do obrotu zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2231).

Skuteczność i efektywność przeprowadzonej dezynsekcji – kontynuuje dyrektor – zależy głównie od użytkowników i mieszkańców budynku. Zastosowanie się przez nich do zaleceń Wykonawcy, w zakresie przygotowania pomieszczeń do zabiegów, jak również wykonania czynności po ich zakończeniu, polegających między innymi na uporządkowaniu i posprzątaniu lokali, usunięciu przedmiotów i mebli będących miejscem bytowania insektów, wypraniu odzieży i pościeli itp., jest warunkiem niezbędnym do całkowitego zlikwidowania insektów.

Czy warunek ten został spełniony?

- Z przykrością należy stwierdzić, że współdziałanie lokatorów w tym zakresie okazało się niewystarczające i dotychczas nie udało się osiągnąć oczekiwanego rezultatu - przyznaje Artur Ćwik. - Jedną z przyczyn powracania problemu jest niestosowanie się do zleceń Wykonawcy dezynsekcji, udostępnianie pomieszczeń osobom obcym, gromadzenie mebli i przedmiotów niewiadomego pochodzenia, co z kolei związane jest z ryzykiem przenoszenia insektów z zewnątrz. Prowadzony nadzór, monitoring i kontrola skuteczności zabiegów wykazały, że około dwudziestu użytkowników dotychczas nie wywiązało się z zaleceń Wykonawcy, pomimo pisemnych wezwań, prowadzonych rozmów i szeregu innych działań podejmowanych w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. W stosunku do tych osób podejmowane są dalsze działania przewidziane prawem. Do czasu uzyskania stosownego postanowienia sądu, ich obecność w budynku będzie miała wpływ na komfort zamieszkiwania pozostałych lokatorów.

Dyrektor ZGM przypomina, że zgodnie z art. 6b ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (D. U. z 2019 r. poz. 1182, 1309), obowiązkiem najemcy jest utrzymywanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno -sanitarnym, w tym również likwidowanie insektów. Gmina jako właściciel nieruchomości odpowiada za jej części wspólne, tj. klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku.

- Zgodnie z opinią przedstawiciela specjalistycznej firmy, miejscem bytowania insektów są pomieszczenia, w których zamieszkują ludzie oraz przechowywana jest żywność - informuje Artur Ćwik - zatem ich ewentualna obecność na częściach wspólnych jest jedynie efektem ich przemieszczania się. Zlecone przez Wynajmującego dezynsekcje całego budynku, w tym również zasiedlonych lokali jest formą pomocy, jakiej mieszkańcom udziela Gmina. Działania w tym zakresie będą kontynuowane, jednak uzyskanie lepszych efektów dezynsekcji wymaga ogromnej dyscypliny ze strony mieszkańców a o taką w przypadku części z nich bardzo trudno. Niestety wpływ na skuteczność działań ma też polskie prawodawstwo, które chroni nie tylko wymagających ochrony, ale również tych, którzy nie są zainteresowani współpracą w jakimkolwiek zakresie. Korzystając z okazji zwracam się do wszystkich mieszkańców nieruchomości o współdziałanie w zakresie zwalczania insektów.

Dyrektor odniósł się również do poruszonej przez naszego Czytelnika sprawy pralek.


- Budynek przy ul. Modrzejewskiej 20 w Świnoujściu wyposażony jest w automaty piorące przeznaczone do wspólnego użytku - informuje Artur Ćwik. - W ostatnim czasie ze względu na awarie, część urządzeń zostało wyłączone z użytkowania. Po dokonanym przeglądzie ustalono, że ich naprawa i wymiana części wymaga ingerencji specjalistycznej firmy. Działalność taka nie jest prowadzona na terenie Gminy Miasto Świnoujście. W planie finansowym ZGM na 2020 r. zaplanowane zostały środki finansowe związane z usługą serwisową istniejących urządzeń i wkrótce rozpoczęta zostanie procedura zamówienia publicznego. Rozważany jest również zakup nowego urządzenia w przypadku wysokiego kosztu naprawy obecnych pralek.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 42

Gość • Sobota [18.01.2020, 22:57:21] • [IP: 176.221.123.***]

Czytelnik pisze, że ZGM nic nie robi.Wygląda na to, że pracownicy ZGM mają pilnować żeby lokatorzy nie pili, nie znosili gratów i raczyli dbać o porządek.Lokatorzy trafili na Modrzejewską bo nie płacili za poprzednie wynajmowane mieszkania lub je zdewastowali.Może ktoś z was zna osobę która trafiła tam nie z własnej winy, płaciła czynsz w poprzednim mieszkaniu.Ja o takich nie słyszałam.Czytelniku to nie ZGM prał swoje brudy w tych pralkach, ale ma naprawić. Dziwne.Wydaje mi się, że czytelnik chciałby mieszkać w lepszych warunkach, ale do socjalu to raczej w nagrodę się nie trafia.Tam niektórzy lokatorzy świetnie sobie radzą gdy jest zrzuta na flaszkę ale składka na naprawę pralki nie wchodzi w grę.Dzięki temu pluskwy mają się dobrze.Żeby utrzymać czystość niekonieczna jest pralka.Wiem co piszę bo bywało, że na trójkę dzieci prałam w rękach mieszkając na wsi gdzie woda była na zewnątrz mieszkania.Pralka wirnikowa to też dobry sprzęt.Miałam taką już przy czwórce dzieci.

Gość • Sobota [18.01.2020, 21:33:33] • [IP: 176.221.123.***]

Mylisz się gościu. Domyślam się, że szybko wyleczyłbyś się z empatii gdyby przyszło ci mieszkać obok takich sąsiadów.Najwidoczniej nie miałeś takiej okazji a ja niestety tak.Ciekawe jak byś się czuł rano po nieprzespanej nocy bo libacje, a ty do pracy w przeciwieństwie do imprezujących.Moje dzieci wielokrotnie szły do szko0ły niewyspane bo ci pokrzywdzeni przez los biedacy alkoholicy darli twarze po nocach.Na pomoc możesz nie liczyć bo wszyscy mają cię gdzieś.Możesz sobie sprawy sądowe zakładać.Ile sprawy trwają każdy wie.Klatka schodowa wiecznie zaszcz...i zastr... bo przecież im to nie przeszkadzało.Zwróciło się uwagę to były grozby.Piszesz, że jak się mieszka wsród alkoholików to też zaczyna się pić.Śmieszne poglądy.Jakoś ja i moja rodzina oraz pozostali sąsiedzi nie dołączyli do tego towarzystwa. Oni natomiast przez kilkanaście lat mieszkania nie zamierzali zmieniać swojego życia i upodobnić się do nas.Na szczęście m am już normalnych sąsiadów

Gość • Sobota [18.01.2020, 20:24:17] • [IP: 93.94.186.***]

Gość • Piątek [17.01.2020, 19:16:52] • [IP: 176.221.123.***] - zgadzam sie normalnym ludziom coś sie zepsuje to SAMI placą za naprawe! I racja, że by tylko naznosili pluskiew itp.problemów między zwykłych ;ludzi, dwa w innych blokach są też inne ceny za mieszkania, mieliby tam tez tak tanio płacić ?!

Gość • Sobota [18.01.2020, 08:53:24] • [IP: 77.252.46.**]

Jak można wszystkich kłaść do jednego worka, brak empatii że strony mieszkańców.Zapmiast pomagać wyjść z trudnych sytuacji, tylko upokorzenia..Każdego może to spotkać. Taki los.A czy nikt nie zastanowił się nad tym, że państwo przeważnie jest winne.W odpowiednim czasie powinni pomóc, doraźne i chwilowe zapomogi nic nie dają.Potrzebni kuratorzy rodziny, nauczający jak żyć. Kompleksowo.Ani Kościół, ani Państwo w ten sposób nie pracuje.Biedny zostaje sam z sobą.A mieszkając w molochu, wśród chorych ludzi-alkoholików sam się poddaje.Ich dzieci też nabywają od urodzenia złych nawyków i potem powiększają grono odrzuconych.Człowiek człowiekowi to czyni.Pamiętajmy jednak, że karma zawsze wraca.Nie pomagasz, to nie wyszydzaj

Gość • Sobota [18.01.2020, 08:03:48] • [IP: 188.146.184.***]

A kto się zajmie pluskwami w internacie SOSW ?? Które są tam od lat...

Gość • Sobota [18.01.2020, 05:20:10] • [IP: 37.30.6.**]

20:39 uważaj, bo pękniesz z samouwielbienia.

Gość • Piątek [17.01.2020, 20:39:17] • [IP: 5.173.185.***]

Większość PATOLI są niczym pluskwy i sami tez takowe przyciągają. ..oni NAJLEPIEJ sie czują w brudzie+ smrodzie+ swojej złości i nienawisci do normalnych LUDZI ! Wywieźć za miasto na tereny powojskowe...

JUST ACT 447 • Piątek [17.01.2020, 20:25:59] • [IP: 176.221.122.**]

PLAGĄ KORMORANÓW TEŻ SIĘ ZAJMIJCIE. JAKIEŚ NIEDOROZWOJE UMYSŁOWE SPASAJĄ TO PRZYBŁĄKANE BADZIEWIE POLSKIMI NASZYMI OKONIAMI W BASENIE PÓŁNOCNYM.

Gość • Piątek [17.01.2020, 20:20:28] • [IP: 176.221.123.***]

[17.01.2020, 19:12:24] • [IP: 46.215.175.**] Dobrego karczma nie zepsuje, złego Kościół nie naprawi.

Gość • Piątek [17.01.2020, 20:04:32] • [IP: 176.221.123.***]

Ja znam trzy osoby które tam trafiły z wyboru.Jedną osobiście. Nie chciało się płacić rachunków na poprzednim mieszkaniu, Zamiast opłat kasa szła na konkubenta nieroba i kryminalistę. Nie rozumię co to znaczy żeby lokatorzy dewastowali, znosili łachy a pózniej mieli rządania jakieś.

Gość • Piątek [17.01.2020, 19:22:09] • [IP: 37.8.231.**]

Zam taką osobę która tam wylądowała z własnego wyboru.Miała dwoje dzieci dostała mieszkanie dwupokojowe i przez kilka lat dostawała z opieki pomoc, dzieci były już na tyle duże żeby ona poszła do pracy ale jej się nie chciało nie opłacała czynszu i wylądowała na Modrzejewskiej...

Gość • Piątek [17.01.2020, 19:17:03] • [IP: 176.221.122.***]

Kazda dorosła odpowiada za swoje przyjemności i do pracy a nie żebrac się nauczyli bo to najłatwiej nie dbacie o nic to pluskwy chociaż nauczą was chociaż drabac po tych pustych głowach.

Gość • Piątek [17.01.2020, 19:16:52] • [IP: 176.221.123.***]

Jeśli pralki są zepsute to lokatorzy powinni złożyć się na ich naprawę.Dlaczego mają za to płacić podatnicy.Gdy moja pralka się zepsuła to ja zapłaciłam za jej naprawę.Ktoś tu napisał, że powinno się tych lokatorów przesiedlić do innych bloków to wtedy zobaczą jak inni ludzie prawidłowo funkcjonują i będą ich naśladować.Akurat. Kilkanaście lat w miałam alkoholiczkę za sąsiadkę i jakoś nie wzięła ze mnie i innych przykładu tylko zatruwała nam wszystkim życie.Przeniesienie tych lokatorów to po prostu rozniesienie pluskiew po innych blokach.

Gość • Piątek [17.01.2020, 19:12:24] • [IP: 46.215.175.**]

A Pan w czarnej sukni odwiedza ten przybytek na Modrzejewskiej? Jeśli tak, to powinien to skropić wodą święconą, ponoć ta woda sprawia cuda może i tym razem pomoże...

Gość • Piątek [17.01.2020, 18:33:20] • [IP: 176.221.123.**]

Zgodnie z prawem takie molochy jak na Modrzejewskiej, czy na Krzywej nigdy nie mogły powstać. Miało być dużo i tanio, a wyszło jak zwykle. Same problemy dla Mieszkańców.

Gość • Piątek [17.01.2020, 17:26:14] • [IP: 83.137.6.***]

TRYBUNAŁ STANU TAM PIOTROWICZ I PAWŁOWICZ WŁAŚCIWY LUDZIE ZĘBY ZAJĄĆ SIĘ PLUSKWAMI.

Gość • Piątek [17.01.2020, 17:20:22] • [IP: 37.248.161.**]

A.możejeszcze apartament dać im, dosyć że dewastują wszystko co tylko możliwe, to dostają następne mieszkania, a my lokatorzy innych mieszkań płacimy jak za zboże to guzik dostaniemy, a w ogóle ZGM do likwida mi i będzie z ta instytucją święty spokój bo żadnego pożytku z tego nie ma.

Gość • Piątek [17.01.2020, 17:00:12] • [IP: 77.252.46.**]

Problemem jest to, że ci ludzie nie powinni mieszkać w wielkim molochu. Nie da się ani sporządnieć, ani poprawić swoich ambicji i bytu.I w tym wszystkim jeszcze dzieci.Takich niezaradnych życiowo ludzi umieszcza się wśród społeczeństwa, normalne życie innych mobilizuje do poprawy własnego.Ażycie wśród patologii wpływa destruktywnie na człowieka.Tego typu siedliska, to typowy, , obóz koncentracyjny"dla odrzuconych społecznie.W 21wieku nie tak się rozwiązuje problemy.Dać im normalne mieszkania, a tam zrobić hotel dla pracowników, czy dla uchodźców.

Gość • Piątek [17.01.2020, 17:00:03] • [IP: 94.254.234.***]

Kupić sobie pralkę, mi nikt nie dał, praca praca praca, rozwiązanie

Gość • Piątek [17.01.2020, 16:50:13] • [IP: 37.47.150.*]

15:41tylko głupi ludzie biorą kredyty i później żyją z kamieniem u szyjki.Prawdziwa wolność to brak kredytu wszystko inne to pikuś

Gość • Piątek [17.01.2020, 16:26:40] • [IP: 5.173.153.***]

Najpierw poczytajcie o pluskwach a pozniej piszcie... Żeby odpluskwic taki budynek to wszyscy musieli by wyrzucic wszystkie meble, dywany, itp itd bo pluskwa to bardzo wredna istota i nie wiem czy państwo wiecie ale potrafi siedzieć dosłownie wszędzie, w łóżku, w fotelu, a nawet w tynku..Więc co daje odpluskwianie? Chwilą przerwę do momentu gdzie znów sie niewylegna... Więc szkoda tematu bo pluskwy tam zawsze były i będą, przykre ale prawdziwe

Gość • Piątek [17.01.2020, 15:41:45] • [IP: 176.221.122.*]

Jak to jest? Moje koleżanki balowały, ja się uczyłam. Dostałam pracę i co...wzięłam kredyt na mieszkanie i co miesiąc spłacam. Koleżanki dostały darmowe mieszkania, nie pracują i bawią się. Gdzie tu sprawiedliwość...

Gość • Piątek [17.01.2020, 15:38:43] • [IP: 93.94.190.***]

12:37:33] • [IP: 176.221.122.**] PROFESOR Środa! To prawda, tak powiedziała PROFESOR Środa, znana feministka i lewaczka - tym babom już zupełnie odbiło. Słuchałem kilka razy nagrania wideo tej jej wypowiedzi i nawet gdyby to potraktowała jak pewną przypowieść, bo chyba cytowała książkę, to w żaden sposób nie można się dopatrzyć sensu mianowania szczurów uchodźcami.

Gość • Piątek [17.01.2020, 15:33:34] • [IP: 93.94.190.***]

Błąd jest w samej koncepcji władowania ludzi z marginesu społecznego do dużego bloku, tam nawet ci z ciut wyższą kulturą ucierpią. Nawet ci z marginesu, którzy chcieliby żyć porządniej, zostaną ściągnięci w dół - jeśli ich nie dojdzie karaluch, to pluskwa.

Gość • Piątek [17.01.2020, 14:27:04] • [IP: 88.156.206.***]

sąd, komornik i eksmisja do baraków albo namiotów. Nie umieją współżyć to niech się nauczą.

Oglądasz 1-25 z 42
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■