░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.01.2020, 08:18:11] • Świnoujście

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dobra woda i dobre życie zawsze zależy od ludzi. To od ich wiedzy i umiejętności zależy, jak żyjemy. To co mieszkańcy Świnoujścia przeżyli przez ponad pół wieku, to smutny obraz bezsilności w każdym systemie politycznym.

Na początku XX wieku wybudowano duże ujęcie wody dla Świnoujścia i Ahlbecku, zwane dzisiaj „Granica". Na wzgórzu 52 metry npm. powstał zbiornik retencyjny, który połączono magistralą – rurą żeliwną 325 mm ze Świnoujściem.

Jest to długa historia. W skrócie wyglądało to tak:

W czasie wojny podczas bombardowania miasta rurociągi ulegały uszkodzeniu. By zatrzymać nadmierne wycieki wody, przykręcono zasuwę w okolicy strzelnicy przy pasie granicznym. Do 1949 roku stację wodociągową obsługiwała załoga niemiecka/syn jednego z pracowników tego ujęcia wody żyje i mieszka w Koserow. Nawet dwa miesiące temu odwiedził mnie w Lubinie, gdzie teraz mieszkam.

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Już na przełomie lat 50. i 60. zaczęło brakować wody. Nikt teraz z polskich pracowników nie wiedział o przykręconej zasuwie na rurociągu, którą przepływ wody był ograniczony. By ratować deficyt wody w mieście, naprzeciw milicji, obecnie policji w parku wywiercono studnie głębinowe i na sezon włączano je, by poprawić zaopatrzenie w wodę. To nie rozwiązywało problemu, który narastał. Po oddaniu przez Rosjan dzielnicy nadmorskiej i lawinowym najeździe turystów do Świnoujścia, woda docierała tylko do pierwszego piętra, okresowo do drugiego. Mieszkańcy wyższych kondygnacji „łapali" nocą wodę do wanien. Nie dało się normalnie żyć. Do tego budownictwo ruszyło z kopyta i później nawet po sezonie nie było wody w kranach. Od tego momentu zaczął się cały szereg złych, błędnych decyzji niekompetentnych urzędników. Trwa to do dziś!

Na ujęcie Granica wybudowano dodatkowe studnie. Zbiornik na wzgórzu się napełniał, nawet doszło do katastrofy, Przelał się nocą i zniszczył nowo budowany dodatkowy rurociąg azbestowy 400 mm. Wody dalej w kranach brakowało.

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Kiedy w połowie lat 70. ten drugi azbestowy rurociąg został włączony do sieci, odkryto, że ten stary rurociąg w 70% był zakręcony. Okazało się teraz, że nowy rurociąg jest zbędny. Niepotrzebny wydatek. Razem ze starym mógłby zasilać miasto ćwierćmilionowe. Nie przyznano się do błędu i teraz były dwie magistrale obok siebie. Zrobiono autostradę z rurociągów. Wody w kranach jak brakowało, tak i teraz dalej nie wszyscy mieli. Co gorsza, w tych rurociągach odkładały się związki żelaza i manganu. Wody brakowało i była okropnie rdzawa i często z pływającymi fragmentami oderwanymi z rur.

Po 20 latach azbestowy rurociąg został wyłączony z eksploatacji. Już na przełomie lat 50/60 geolodzy z Poznania dokonywali próbnych odwiertów przy ulicy Krzywej i od nich wiem, że tutaj jest woda i stąd będzie Świnoujście miało wodę. Wcześniej nie patrząc na opinie i badania geologów podjęto polityczną decyzję budowy ujęcia „Park". Ta decyzja przyniosła szacunkowo trudne do dokładnego wyliczenia straty, które mogły sięgać od 50 do 150 milionów złotych. Zasolenie w ciągu roku podwoiło się, a później było niemal jak woda z Bałtyku.

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Zostały zniszczone wszystkie urządzenia wykonane ze stali/żeliwne przetrwały/, jak duże wymienniki ciepłej wody w Uzdrowisku/co 3 miesiące nowe/, bojlery, piece centralnego ogrzewania, rurociągi ciepłej wody, a przed wszystkim wszystkie grzejniki blaszaki w nowo budowanych blokach. Po uruchomieniu ujęcia Wydrzany ujęcie „Park" zamknięto, by uporem maniak wskrzesić je zakupując za miliony urządzenia do odsalania. W efekcie po krótkiej eksploatacji membrany z osnowy zostały zniszczone. Nastąpiła rozbiórka obiektów i likwidacji studni. Szacuje się to na 21 milionów złotych tej nie trafnej inwestycji przez decydenta politycznego. Z tego co pamiętam, sytuacja była tragiczna. Woda skandalicznej jakości i tylko do pierwszego piętra, wyżej suche krany. Blokada budownictwa mieszkaniowego, a kolejki na ukochane mieszkanie -20 lat czekania. Było to koło 1976 roku, kiedy po naciskach mieszkańców Świnoujścia władze wojewódzkie podjęły decyzję budowy ujęcia wody Wydrzany. Już za dwa, trzy lata woda w Świnoujściu pojawiła się na czwartym piętrze. Ja właśnie mieszkałem przy Armii Ludowej, teraz Witosa na czwartym piętrze. Po 20 latach męczarni mieszkańcy byli szczęśliwi. Jednak nikt nie mówił, że woda wprawdzie bakteriologicznie była bezpieczna, ale skład był daleki do użytku. Została warunkowo dopuszczona do spożycia.

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

I tak było co roku robione. Chirurdzy w Świnoujściu taśmowo usuwali kamienie z woreczka żółciowego. Ja też to przeżyłem. Był stan wojenny i po przemianach ustrojowych po 15 latach pracy ujęcia Wydrzany, prezydent Leszek Miłosz, z całą grupą wspaniałych pracowników zdecydował się budowy wysokiej jakości uzdatnialni wody i oczyszczalni ścieków. Zabezpieczono różne fundusze. Teraz następuje kolejny fatalny rozdział niekompetentnych, nieodpowiedzialnych pracowników. Przetarg na budowę obiektów uzdatniania wody na ujęciu Wydrzany wygrywa solidna firma z Hanoweru -Niemcy. Projektanci potrzebują dokładny skład surowej wody prosto ze studni. Woda do Niemiec idzie lepszej jakości, z najlepszych studni. Ma inny skład jak rzeczywisty tam jest. Pytałem się później pracownika wodociągów jak to się stało. Odpowiedział: „Bałem się, że jak zobaczą tak złą wodę, to nie będą chcieli tego budować". Wiosną 1994 roku w stacji zaczęły się próby uzdatniania wody. Planowano w czerwcu oddać inwestycję do eksploatacji na sezon letni 1994 roku. Inwestor w moim zakładzie fotograficznym wykonywał zdjęcia, ja robiłem też relacje do lokalnych gazet i wiele wiedziałem. Pani technolog z Niemiec powiedziała, że wystarczyło zwiększyć pojemność wanny w której następuje wiązanie żelaza i manganu, by można było produkować więcej czystej wody. Dokładność niemiecka poległa. Nie przewidzieli takiej opcji i zrobili na wymiar, fałszywy wymiar. Zapytałem się, jak by wiedzieli że w tej wodzie jest więcej żelaza, czy dali by sobie radę i czy koszt budowy był by większy. Odpowiedziała: nie było by żadnego problemu. Budujemy takie obiekty w całej Europie i często mamy gorszą wodę. Jeżeli chodzi o koszty, to przy waszej wodzie mogły by się zamknąć taką samą kwotą, albo minimalni mało znacząco wyższą. O tym bublu wiedziało w mieście wąskie grono. 9 miesięcy później, po drobnych zmianach i zmianie na droższą chemię, 13 stycznia 1995 roku stację uzdatniania wody Wydrzany oddano do użytku. Pracownicy z Niemiec jeszcze przez jakiś czas przyjeżdżali i coś tam zmieniali, regulowali.

Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Kiedy urządzenia pracowały na pełnych obrotach, woda była na granicy normy. Trudno powiedzieć ile teraz po 25 latach przerabia wody i jaki poziom związków żelaza i manganu dostaje się do sieci. Miał być jeszcze wybudowany duży zbiornik kilku sektorowy, w którym woda by się uspokoiła, dojrzała i wolno spływała do istniejącego zbiornika, z którego pompy tłoczą wodą do miasta. Był by to duży magazyn wody, taki bufor, który mocno by pomógł poprawić jakość i ilość wody w szczycie rozbioru. Przepraszam, jeżeli znajdą się drobne nieścisłości, ale to szmat czasu, a i profesja jest skomplikowana. Na koniec dodam, że to tylko mały fragment tej historii i nie wszystko poruszałem.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 42

Gość • Środa [22.01.2020, 12:33:19] • [IP: 93.94.190.***]

sedzia sTULEYA sie popisal u arabow - patrz internet. Co on w Polsce jeszcze robi, jak MU tak żle!

Gość • Środa [15.01.2020, 15:10:53] • [IP: 37.47.168.**]

tu dotknieto problemu wiekszego przy ty, temacie widac ze nic sie nie zmienilo ci sami ludzie robia dalej to samo w innych sferach np promenada a sa po prostu nieukami

Gość • Wtorek [14.01.2020, 23:01:36] • [IP: 88.218.255.***]

Czy woda we wszystkich ujęciach jest zdatna obecnie. 30 lat temu badania wykazywały iż woda z kranu jaką posiadałam nie nadawała się do picia ani do celów gospodarczych. 10 lat temu woda nie wymienię miejsca dokładnie/ okolice promenady/ by woda w gastronomii przeszła z pozytywnym wynikiem badania musiała być z butelki. Ta z kranu nie miała pozytywnego wyniku.Osoby odpowiedzialne za stan wody pitnej w mieście musiały o tym wiedzieć. Jak jest obecnie, też źle. Pijemy tę wodę latami. Skoro temat wody rozpoczęty może warto podać niezależne wyniki z ujęć i nie podawać do badań wody butelkowej.

Gość • Wtorek [14.01.2020, 16:52:43] • [IP: 176.221.123.***]

[13.01.2020, 22:42:24] • [IP: 185.210.38.***] I jeszcze powinniśmy być zdrowi i młodzi. I szczęśliwi i bogaci. I jeszcze trochę mądrzejsi.

JUST ACT 447 • Wtorek [14.01.2020, 08:53:11] • [IP: 176.221.122.**]

LOOL, NIEZŁY BURDEL W NASZYM KIBUCU ODWIECZNIE PANUJE.

Gość • Wtorek [14.01.2020, 08:17:52] • [IP: 31.0.81.***]

Kim jest pan na głównym zdjęciu po prawej, w szarej marynarce, z kamerą na szyi?

Gość • Wtorek [14.01.2020, 06:40:43] • [IP: 37.249.40.***]

Mądrego to i miło posłuchać Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 22:42:24] • [IP: 185.210.38.***] żeby tak jeszcze słuchali tego włodarze miasta

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 22:42:24] • [IP: 185.210.38.***]

Brak drzew to brak wody Deszczówka spływa do kanału zamiast wsiąkać i beton w tym pomaga. Chodniki i drogi z kostki miały tę zaletę że woda wsiąkała. Wycinka drzew nie tylko w mieście ale na terenie ujęć wody również doprowadza do spływania, gdyż system korzeniowy usprawnia przenikanie zwłaszcza na pagórkach. Strefę ujęcia granica powinno uczynić się nietykalnym dla lasów państwowych, których działanie w 99%polega na pozyskiwaniu drewna a woda z tamtego miejsca jest bez chemii. Każdy dom wczasowy czy obiekt handlowy powinien posiadać zbiornik na deszczówkę jako wodę przemysłową. Natomiast w starszych obiektach kanalizację deszczową skierować do zbiorników zapasowych z grawitacyjnym oczyszczaniem-na mycie czy podlewanie.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 22:42:19] • [IP: 176.221.122.**]

Sporo z nich nie żyje.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 21:50:17] • [IP: 176.221.122.***]

Tak kosztownie i beznadziejnie PZPR tymi procesami kierowała (jak przedstawiono w skrócie w artykule) , jako kierownicza siła w PRL-u. Ale obecnie niektórzy byli członkowie dalej kierują w tym mieście, więc problem wody nie jest i przez najbliższe lata nie będzie rozwiązany. Wyższe piętra dalej mają problemy w okresie letnim, a w 2021 roku ma zostać obniżone wydobycie z obecnych ujęć wody , więc może być jeszcze gorzej.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 21:48:59] • [IP: 188.146.182.**]

"Razem ze starym mógłby zasilać miasto ćwierćmilionowe. Nie przyznano się do błędu i teraz były dwie magistrale obok siebie." - Skoro ujęcie Granica ma takie zasoby to dlaczego korzystamy z gorszej wody z Wydrzan? Czy te zasoby pozwalające zasilić ćwiećmilionowe miasto nagle zniknęły?

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 21:24:51] • [IP: 188.146.162.***]

ZAMIAST BETONOWAĆ MIASTO I WYRZUCAĆ NIE MILIONY, ALE SETKI MILIONÓW PRZEZ TE 25 LAT, NALEŻAŁO BY POMYŚLEĆ, A PÓŹNIEJ WDROŻYĆ ROZBUDOWĘ UJĘCIA WYDRZANY. To nie są tak duże pieniądza, a i dotacje pewnie by się znalazły. Są dwie sprawy do załatwienia. Pierwsza budowy nowych studni na bardziej rozległym terenie jak najdalej od obecnych studni. Można iść niemal we wszystkich kierunkach. Pierwszy to w stroną Zalewu Szczecińskiego na dwóch ciągach. Jeden wzdłuż Kanału Piastowskiego w odpowiedniej odległości by nie zaciągnęło słonej wody, a drugi wzdłuż Krzywej, aż na Paprotno 600 metrów od Zalewu Szczecińskiego. Wywiercić dużą ilość studni i zamontować pompy o mniejszej wydajności, by nie uszkodzić ujęcia. Wtedy woda będzie miała wyższe parametry i będzie jej pod dostatkiem na 50 lub więcej lat. Drugi równoległy etap, to budowa większej uzdatnialni wody z rezerwą na niespodzianki. Większość infrastruktury jest. Energia, magistrala do przesyłu wody, zbiorniki retencyjne za strzelnicą. -Tego nie zrobi emeryt!

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 20:57:23] • [IP: 199.249.230.***]

Na zdjęciach widać, że był Pan śp Możejko, któremu żmur nigdy nie dorośnie do pięt, żeby mu buty czyścić.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 19:46:06] • [IP: 5.172.238.***]

Chciałbym się dowiedzieć ila wody miasto zużywało 25 lat temu ?. Morze ktoś poda ile m3 wody zurzyto w 2019r. z rozbiciem na mieszkańców i zakłady. Propsze podać ile wody zurzyło, miasto - meszkańcy, zakłady, sonatoria, hotele i nad tym się dopiero zastanowić. Sznowny obrońco hoteli, morze w umowach trzeba ująć że za wode dla hoteli płaci się podwójnie, mogą hotele wybudować własne ujęcie, można było wprowadzić wodę gospodarczą oczyszconą wstępnie na sanitariaty i hydranty - 50% zysku. .TYLKO PRZEZ 25 LAT REAKCJI. .- DZIADEK MYŚLI A PANI PO S -- ROBI MAKIJAŻ.

Lolek_potworek • Poniedziałek [13.01.2020, 19:43:51] • [IP: 51.174.76.***]

Lata 90-te, a na zdjęciach jak towarzysze partii z kronik WFDiF. :D

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 19:40:14] • [IP: 37.47.143.**]

A moja rodzina chciałaby spytać co się stało że Służbą Zdrowia ? Jestem osobą onkologiczna i powikłania wymagają diagnoz i specjalistów, powiem na NFZ czeka się miesiącami, na latami to skandal. Wszystko trzeba płacić prywatnie a skąd pieniędzy i po co mamy taki Rząd który mówi że jest tak dobrze, ratunku !!

H2O • Poniedziałek [13.01.2020, 17:55:12] • [IP: 185.210.38.***]

SPRAWA DLA PROKURATORA! Panie Prezydencie Miasta Świnoujście, Pan jest odpowiedzialnym za zdrowie i życie moich wnuków, dzieci i najbliższych, a także mieszkańców miasta i odwiedzających na turystów!! Pozdrawiam w drodze na Karsiborską!!

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 16:46:00] • [IP: 176.221.123.**]

Zdjęcia świetne ale czy ktoś potrafi choć część opisać? Dla starszego pokolenia to są wspomnienia a dla młodych i przyjezdnych tylko trochę fotografii które nic nie mówią

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 16:14:45] • [IP: 176.221.123.**]

Krótko wody do hoteli i pensjonatów starcza. I oto chodzi. Mieszkańcy morda w kubeł, wiecznie wam czegoś mało - teraz wody. Przestańcie władzom miasta przeszkadzać w realizacji szczytnych celów. Jesteście kulą u nogi władzą miasta. Ważne że dla hoteli starcza. A mieszkańcy mogą sobie wodę kupić w sklepie, przecież Prezydent daje co roku po 300 pl i ciągle mało.Pamiętajcie 1 hotele i pensjonaty, turyści z zagranicy, następnie dla mieszkańców.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 15:57:11] • [IP: 176.221.113.**]

To Najsztub polewa?

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 15:37:35] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 11:57:51] • [IP: 188.146.183.**]...Jak ciebie PRZESZLY...to przezyja wszystko.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 15:10:12] • [IP: 176.221.123.***]

13.01.2020, 08:59:45] • [IP: 5.173.40.**] Z takim specjalistą od wszystkiego byłoby najlepiej. Startuj na premiera. Tyle na temat.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 14:50:44] • [IP: 82.174.234.**]

Oni wszyscy wyglądają jak obecną władza. Nic się nie zmieniło. Same zmury na tych foto

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 14:28:09] • [IP: 176.221.123.***]

przegladnelam ta galerie zdjeć z otwarcia nowego ujecia wody-sa to dowody ze obecnie tez rzadzi nami ta sama partia tylko pod innymi kolorami-dlatego brak zmian na lepsze.

Gość • Poniedziałek [13.01.2020, 14:17:53] • [IP: 176.221.123.***]

dlaczego nie ma lepiej w naszym miescie?-Bo ci ktorzy rządzili dawniej sa też i dzis przy władzy lub ich dzieci-dlatego nie mozna nic zrobic i przebic murów a wręcz odwrotnie beton uzywany jest w nadmiarze w srodowisku i przestrzeni-ale to wina społeczenstwa bo nawzajem sie popieraja przy wyborach lub patrza ile korzysci bedzie z tej lub innej osoby jesli wejdzie do władz gminy lub miasta.

Oglądasz 1-25 z 42
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■