POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [21.01.2020, 14:49:55] • zachodniopomorskie

Duńscy przedsiębiorcy zainteresowani „małą Danią”

Duńscy przedsiębiorcy zainteresowani „małą Danią”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Czy nazywanie Pomorza Zachodniego „Małą Danią” nie jest na wyrost? Przekonać się o tym mogli menedżerowie zrzeszeni w Duńskim Stowarzyszeniu Eksportu, którzy od 14 do 16 stycznia przebywali w naszym regionie. Wizytę studyjną zorganizowała firma BIC Electric.

Najpierw lot samolotem z Kopenhagi do Goleniowa, a następnie intensywne wizyty w zachodniopomorskich przedsiębiorstwach. Pierwszy dzień zajęły prezentacje w siedzibie BIC Electric. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen i Konsul Honorowy Danii mec. Andrzej Preiss. O doświadczeniach gospodarzy w prowadzeniu biznesu w Polsce opowiadał Jens-Christian Møller, właściciel i prezes zarządu BIC Electric. Zachodniopomorską ofertę gospodarczą przedstawił Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Tego dnia Duńczycy odwiedzili również zakład produkcyjny JVP Steel, firmy z kapitałem duńskim, działającej w branży stoczniowej.

Drugi dzień wizyty przedstawicieli Stowarzyszenia Eksporterów obfitował w spotkania z szefami duńskich firm działających w Szczecinie i okolicy: IQ Metal i KK Wind Solutions w Dąbiu oraz DGS w Mierzynie. Każde z przedsiębiorstw swoją obecność na Pomorzu Zachodnim rozpoczynało w niewielkiej hali, po czym następował wręcz spektakularny rozkwit. Dzisiaj wszystkie trzy firmy zatrudniają łącznie ponad 2 tys. osób i zaliczają się do najbardziej pożądanych pracodawców w regionie.

- Aż 60% bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Pomorzu Zachodnim zawdzięczamy przedsiębiorcom skandynawskim, a co drugi z nich pochodzi z Danii. Żaden inny polski region nie został polubiony w takim stopniu przez biznes duński – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Duńscy przedsiębiorcy zainteresowani „małą Danią”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Skandynawia to również drugi najważniejszy (po niemieckim) kierunek eksportowy dla zachodniopomorskich producentów i usługodawców. Łączna wartość sprzedaży na rynki szwedzki, duński i norweski stanowi 16% całości regionalnego eksportu. Nordycka aktywność znajduje też odzwierciedlenie w Skandynawsko-Polskiej Izbie Gospodarczej. Zachodniopomorski oddział stowarzyszenia liczy 68 członków i należy do 3 najliczniejszego w Polsce (po Mazowszu i Pomorzu).

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Informujemy, że organizowana przy targowisku miejskim (ul. Kołłątaja) impreza plenerowa "Pchli Targ", zaplanowana na 4. i 25. kwietnia br się nie odbędzie ■
■ W woj. zachodniopomorskim na dzień: 27.03.2020, to 34 osóby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2(COVID-19) ■ Świnoujście: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stan na dzień 27.03.2020, godz. 18:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w m. Świnoujście: 0 liczba osób objętych kwarantanną w m. Świnoujście: 38 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w m. Świnoujście: 37 ■ Od 27 marca 2020 r. 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim ■ XXVIII sesja RM odwołana. Szanowni Państwo, uprzejmie zawiadamiam, że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju i kolejnymi obostrzeniami w świetle Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 522), odwołuję XXVIII sesję Rady Miasta Świnoujście, która zaplanowana była na dzień 26 marca 2020 r. Z poważaniem Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■