POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.02.2020, 18:03:52] • Świnoujście

Tylko u nas! Specjalnie dla naszych Czytelników! Rozpoczynamy cykl „Tak było”

Tylko u nas! Specjalnie dla naszych Czytelników! Rozpoczynamy cykl „Tak było”

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Nasz prom parowy s/s Świnoujście był zbudowany w duńskiej stoczni Naskov w 1953 roku. Tym promem przez wiele pierwszych lat do Świnoujścia przywieziono wszystko, co było potrzebne do życia. W zimę stulecia uratował nas od głodu.

Idąc za ciosem i sugestiami naszych Czytelników, zaproponowałem redakcji iswinoujscie.pl cykl zdjęciowy pod tytułem “Tak było”. Zapowiada się długi serial, bo przez ponad pół wieku utrwaliłem na kliszach naprawdę dużo obrazów. Ponieważ nie jestem w stanie dokładnie wszystkiego opisać i zebrać z moich zasobów, pozwolę sobie na pewne skróty. Fotografie będą publikowane panoramiczne pomiędzy reklamami i wydarzeniami co dwa - trzy dni bez przerwy. Myślę, że może to zająć dwa, a może trzy, lata. Zrobię tyle, na ile wystarczy mi sił i czasu.

Dzisiaj pokażę Wam dobrze znany nasz prom parowy s/s Świnoujście, który był zbudowany w duńskiej stoczni Naskov w 1953 roku. Tym promem przez wiele pierwszych lat do Świnoujścia przywieziono wszystko, co było potrzebne do życia. Do „matki” Odry woził niemal wszystkich pracowników.

W zimę stulecia 1963 roku, dzięki specyficznej budowie kadłuba lodołamacza, prom niemal uratował życie mieszkańcom Świnoujścia. Tylko ten prom był zdolny pływać w lodach. Nie byliśmy głodni.

To jest wielka historia tego promu i pracujących tam ludzi. Prom był napędzany wodą, czyli parą, a kiedy zabrakło węgla, podpływał obok do nabrzeża i dźwig portowy zrzucał kilka ton węgla na boczny pokład, niemal prosto do luku bunkrowego. W sporcie wyścigów samochodowych teraz to twa sekundy, a tutaj było podobnie i nie było przestojów. Wodę jednostka pobierała nocą. Ten prom był niezawodny i wyjątkowo ekonomiczny.

Moim zdaniem, legenda promu parowego powinna być w Świnoujściu na jednym z pierwszych miejsc. Należałoby ją uhonorować. Dotąd tego nie zrobiono. Szkoda.

Cykl “Tak było” zaczynam zatem od fotografii promu s/s Świnoujście. Zachęcam do oglądania także kolejnych materiałów. Wielu z tych fotografii nigdy nie widzieliście. Przygotowałem około pół tysiąca specjalnych zdjęć o tematach czasem zapomnianych, a dzisiaj nawet śmiesznych, ale ciekawych. Pokazują one, jak to u nas było.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 68, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 68

Rafał • Sobota [22.02.2020, 01:29:56] • [IP: 188.146.184.**]

Jestem posiadaczem ostatniej bandery z tego promu (zniszczona, osmolona, poprzepalana, wystrzępiona). Bardzo dużo czasu spędziłem na nim, a dokładniej w maszynowni/kotłowni.Za łepka węgla nie zarzucałem w kotły, ale obsługiwałem suwadło, oraz smarowałem wodzidła, sprawdzałem temp. panewek na korbach-w ruchu robiło się to ręcznie). Tak wodę pobierało się w nocy z wodociągu, kipry na węgiel znajdowały się na wysokości mostku, a popiół usuwano szybami wentylacyjnymi (te czarne zakrzywione za mostkiem rury), na wys. pokładu głównego były tam włazy z ręcznymi wyciągarkami. Wychowałem się tam w latach, gdy s/s" Świnoujście" pływało na stocznię, oraz wycieczki za główki i po porcie.Załoga siłowni dostawała bony na jedzenie do baru" Małgosia" w dawnym EMPIK-u, a później w dawnej" Centrali". Wcześniej była" Balladyna" przewozy do" Odry", i wycieczki na redę i po porcie, do NRD, - takie miałem dzieciństwo. A panowie ze zdjęcia z" Fafikiem", no cóż...Byli prawie moją rodziną-DZIADKAMI, zwłaszcza Pan Mietek

Gość • Poniedziałek [17.02.2020, 14:22:34] • [IP: 94.254.232.**]

Okręty wojenne ZSRR.

Gość • Poniedziałek [17.02.2020, 09:27:28] • [IP: 88.156.235.**]

najciekawsi są bohaterowie drugiego planu...pytanie jakiego państwa te okrety wojenne?

Gość • Niedziela [16.02.2020, 21:07:31] • [IP: 77.10.103.***]

ten model promu spotkałem na rzece Guadiana (granica Portugalska/Hiszpańska) pomiędzy miejcowościami Vila Real de SantoAntonio a Quebranta. Był to rok 1986 Podobnie prom czołowy UZNAM przewoził pasażerów w Portugalii pomiędzy Setubal-Troia

Wojtek • Sobota [15.02.2020, 11:25:47] • [IP: 31.0.46.***]

Dziękuję bardzo

Gość • Piątek [14.02.2020, 23:22:19] • [IP: 37.8.230.**]

[IP: 89.174.73.**] Bodzio -dokładnie tak było jak piszesz, wjazd i wyjazd z promu to prawdziwa kaskaderka ale fajnie było jest co wspominać. Jakiś czas puzniej przenieśli przeprawę koło kapitanatu portu.

Gość • Piątek [14.02.2020, 20:38:20] • [IP: 84.156.157.**]

musial byc rok 1976, tym promem przyplynalem do nabrzeza WladyslawaIV jako Neptun, na dni morza zorganizowalismy pokaz chrztu rownikowego, za neofitow robilo dziesieciu marynarzy MW, ciekawe czy robil pan Ryfczynski zdjecia na tej imprezie, co do roku to möge sie mylic ewentualnie o rok, mogl byc rok 1977.

Gość Bodzio • Środa [12.02.2020, 23:08:02] • [IP: 89.174.73.**]

Wjazd ciężarówki na prom to była sztuka w trzech aktach, najpierw przednie koła, odczekanie do wyrównania przechyłu i dalszy wjazd następnie hamowanie, ale prawdziwa kaskaderka to Wjazd Pana Sadki zaprzęgiem z lorą pełną węgla.

Gość Bodzio • Środa [12.02.2020, 22:06:15] • [IP: 89.174.73.**]

Wolin był mniejszy.

Edmund • Środa [12.02.2020, 21:09:05] • [IP: 82.103.128.***]

Prom Parsęta spotkałem na Malcie. Trawler typu B-20 widziałem w irlandzkim porcie (chyba Morskie Oko). Portowy holownik typu Masław, stał zacumowany w małym hamburskim basenie. NRD’owskiej budowy pilotówka typu 69, jeszcze pracowała w albańskim porcie. Promu Świnoujście nie widziałem po sprzedaży, ale prawdopodobnie jest w Szwecji. Było to, wiele lat temu.

Gość • Środa [12.02.2020, 20:53:01] • [IP: 195.181.166.**]

Kilka lat temu, klub miłośników Gazety Polskiej, chciał nazwać rondo obok kościoła, mianem – Rondo Tragedii Smoleńskiej. Cóż, chory pomysł. Prom s/s Świnoujście miał wielkie zasługi nie tylko w rozwoju, ale nawet i w bezpośrednim życiu mieszkańców. Ten prom ratował miasto. Nieprawdą jest, że pomniki i ważne miejsca trzeba oddawać ludziom. Prom, który pomógł miastu, też może być uhonorowany.

Gość • Środa [12.02.2020, 19:55:58] • [IP: 188.146.185.***]

Pod koniec lat 60-tych w czerwcu na dni morza z falochronu można było wypłynąć w morze prawie na redę tym promem. Było to przeżycie. Nocą plaża była bronowana by nikt nie uciekł z kraju, Nie było paszportów, a do granicy z NRD nie można było zbliżyć się na 300 metrów. A tu taka wycieczka. Super było. Cieszyliśmy się niemiłosiernie. Miałem wtedy kilkanaście lat i do dzisiaj to pamiętam.

Gość • Środa [12.02.2020, 18:32:29] • [IP: 31.11.128.***]

Wpiszcie w przegladarke :parowiec Swinoujscie. Jest tam artykul o naszym promie, ktory byl w i Swinoujscie w 2016 roku.I pare ciekawycj zdjec pana Andrzeja!.

Gość • Środa [12.02.2020, 16:15:46] • [IP: 37.47.168.***]

Jako ciekawostka pierwsze zawody wędkarstwa morskiego odbywły się na promie Swinoujście pozdrawiam były uczestnik

Gość • Środa [12.02.2020, 11:36:35] • [IP: 89.151.38.***]

Jak już do takiego artykułu wprowadza się Kaczynskiego i porownuje do lokalnego Markiewicza to jest niesmaczne.Kraj rozkwita jak nigdy i Swinoujscie też wbrew propagandzie miejscowego SLD. 100 x kłamstwo staje sie PRAWDA.Markiewicz jak inni dostojnicy ówczesni byli mianowani przez PZPR.Np. powiatowy sekretarz PZPR na dyrektora PPDiUR ODRA itp.Taka była rzeczywistość i tyle.Tamtych osiągnięć trudno zauważyć a dzisiejsze ludzie widzą i czują i nie wciskajmy kitu.

Gość • Środa [12.02.2020, 11:09:23] • [IP: 31.11.130.**]

miałem okazje na tym promie pracowac przez miesiąc za trymera.Prom do końca swich polskich dni był parowcem opalanym na węgiel, miał dwa kotły.Jeden z nich tuz po remoncie w MSR został przez pijanego na wachcie nocnej palacza MK spalony lub jak to woli nadtopiony bo brakło w nim wody!! Po tym incydencie decydenci odstawili go na sznurki za Ognicę i po dłuższym czasie go sprzedano.Dla mnie obecnie Chiefa mechanika ten statek to cacuszko i wspaniałe wspomnienia, szczególnie szum maszyn parowych i dzwonki przy kazdej nastawie predkosci obrotowej lub rewersie.popieram ideę odkupu tego cacuszka do miasta jako atrakcje turystyczna sic!

Gość • Wtorek [11.02.2020, 21:18:37] • [IP: 178.238.246.**]

fajne wspomnienia.wiecej takich fotografi.gratuluje pomyslu

Gość • Wtorek [11.02.2020, 16:07:20] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Wtorek [11.02.2020, 14:35:46] • [IP: 164.127.8.**]Zalosny jestes z tymi bzdetami jak cala ta wasza sekta.

Izabela ,Szczecin • Wtorek [11.02.2020, 14:41:07] • [IP: 94.229.217.***]

W 1968r.płynąc promem z Warszowa na Uznam, wraz z koleżankami robiłyśmy sobie zdjęcia.Niestety, zdążyłyśmy zrobić tylko jedno.Podszedł do nas osobnik z promu i zagroził, że będziemy musiały oddać kliszę.Szkoda, że w PR Lu, prawie wszystko było objęte zakazem fotografowania.

Gość • Wtorek [11.02.2020, 14:35:46] • [IP: 164.127.8.**]

12:18 • 176.221.123.** Porównujesz przywiezionego w teczce, niewybranego demokratycznie członka partii komunistycznej do demokratycznie wybranego polityka, który gdy Markiewicz spożywał owoce swojego uprzywilejowania, współpracował z KOR-em, a zaraz po 13 XII zgarnięty z ulicy był skłaniany do podpisania lojalki zobowiązującej donosić na kolegów z Solidarnosci i KOR? (kopia tej lojalki i odmowy jej podpisania, recznie wpisanej przez Kaczyńskiego - do łatwego znalezienia w internecie). Porównujesz państwo wykorzystywane przez ZSRR, z gospodarką niedoborów, pasożytniczo wykorzystywane... z dzisiejszą Polską?. ..gdzie jest najmniejsze w historii 3RP bezrobocie, niska inflacja, wysoki, drugi w UE przyrost PKB, po raz pierwszy w historii 3RP BRAK deficytu (za PO było go nawet 50 mld zł), rosnący od lat eksport, wzmacniana armia (WOT, Patrioty, F-35, rakiety Himars, rakiety JASSM-ER, trzymane kiedyś w zamrażarce armatohaubice Krab., moździerze Rak, itd.). .z Polską, gdzie jest demokracja, że możesz pisać bzdury?

Gość • Wtorek [11.02.2020, 12:37:28] • [IP: 185.210.38.**]

Przedmówca ma rację s/s, a nie s/v, chyba że ktoś widzi żagle, ale to wystarczy brać połowę...

Gość • Wtorek [11.02.2020, 12:18:23] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Wtorek [11.02.2020, 08:22:47] • [IP: 164.127.8.**]Wasz np.kaczynski do kostek nie siega komus takiemu jak Markiewicz ktory budowal miasto i kraj a nie niszczyl.

Gość • Wtorek [11.02.2020, 11:47:12] • [IP: 176.221.122.**]

Do ip.188****, komunista to cię urodził, parchu.

HASSANO • Wtorek [11.02.2020, 11:37:20] • [IP: 86.44.100.**]

W jakim Flensburgu? Jest w Szwecji w Goeteborgu jaki kawiarnia, ładnie odnowiony, spora atrakcja.

Gość • Wtorek [11.02.2020, 11:22:51] • [IP: 62.69.203.**]

Plywal prom SWINOUJSCIE i blizniaczy WOLIN.

Oglądasz 1-25 z 68
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■