POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.03.2020, 18:41:34] • Świnoujście

Tak było: Administracja do koszar!

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Powoli zapominamy, jak wyglądały byłe koszary po bazie sowieckiej. Pokażę Wam dzisiaj kilka zdjęć wykonanych ponad ćwierć wieku temu. W tym część nigdy niepublikowanych. Specjalnie dla naszych Czytelników swoje zbiory odsłania fotograf Andrzej Ryfczyński!

Kontynuujemy cykl zdjęciowy pod tytułem “Tak było”. I wygląda na to, że szybko się nie skończy, bo zdjęć mam naprawdę dużo. Ponieważ nie jestem w stanie dokładnie wszystkiego opisać i zebrać z moich zasobów, pozwolę sobie na pewne skróty.

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Kiedy do Polski zawitała demokracja, a cały system moskiewski się sypał, było wiadomo, że kończy się okupacja wojsk sowieckich w Polsce. Od wczesnej wiosny 1992 roku- na mocy porozumień -systematycznie obiekty wojskowe były przekazywane w ręce urzędników miasta Świnoujście. Dużym sukcesem było stworzenie grupy wybitnych urzędników do tego zadania.

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Trzeba przyznać, że ówczesny prezydent Leszek Miłosz (młody prawnik zarekomendowany przez działacza społecznego Solidarności Stanisława Możejkę ) dokonał niemal cudu. Wszystkie obiekty zostały pieczołowicie zagospodarowane. Te, które były we władaniu miasta, były pilnowane przez specjalnie rozbudowaną ochronę. Powstał pomysł przeniesienia całej administracji miasta do byłych koszar. Wtedy też zrodziła się nazwa CAM, czyli Centrum Administracyjne Miasta.

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Pokażę Wam dziś nawet zdjęcia, na których utrwaliłem moment jeszcze prze wyjazdem wojsk ze Świnoujścia. Tamci jeszcze nas nie opuścili, a już nasi rzemieślnicy jesienią 1992 roku zaczęli prowadzić remont obiektów! Jest też zdjęcie z czerwca 1994 roku starej bramy wjazdowej i ostatnie prace przy oddaniu poczty.

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Zapraszam do dzielenia się ze mną wszelkimi informacjami, dotyczącymi tego tematu. Jest to pewien niepisany warunek publikowania moich licznych archiwalnych zdjęć.

Tak było: Administracja do koszar!

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 50, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 50

Gość • Piątek [27.03.2020, 18:26:09] • [IP: 89.186.174.**]

przyjdzie czas ze do ruskich bedzie po pomoc biegac

Gość • Środa [25.03.2020, 13:36:19] • [IP: 176.221.122.***]

Ja pamiętam zeszyty w grubej okładce, stadion gdzie można było si poszaleć

Gość • Wtorek [24.03.2020, 17:44:50] • [IP: 185.210.38.***]

Ciekawe jak teraz wyglądają amerykańskie bazy i ich relacje z lokalnymi mieszkańcami?

Gość • Wtorek [24.03.2020, 08:52:23] • [IP: 37.248.253.**]

Bardzo dobrze pamiętam tamte czasy.., wtedy pracowałem jako kierowca w PSS Społem.., często tam się jeździło też do kantyny w której mieli ciekawe rzeczy.., a zwłaszcza bardzo smaczne cukierki - kanfietki. Pamiętam też czasy jak jeszcze funkcjonowała u nas masarnia w okresie limitów kartkowych.., pracując w niej przyjeżdżali Rosjanie po zaopatrzenie. Brali taki sam towar dla swoich psów jaki wtedy jechał na sklepy do miasta dla ludzi.., nie wspominając jakiego sortu towar brali dla siebie. Jednym słowem mieli tutaj luksusy. Jest co wspominać.

abs • Poniedziałek [23.03.2020, 20:54:24] • [IP: 37.8.231.**]

Towariszcz daj kanfietku...czasami oficerowie czestowali nas slodyczami przy kasynie oficerskim na ul. Wyspianskiego. 1970r.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 20:35:54] • [IP: 176.221.123.***]

17.48, zapomniałeś dodać, że jesienią 1980 pozakladali metalowe siatki na okna (od kamieni). a baba w kłubie zawsze sie darła, trzeba bylo powiedziec -" ja za kanfietami".

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 19:38:28] • [IP: 176.221.123.***]

po co ci drzewa jak masz beton? pzpr i ich potomków plujących na ludzi

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 17:48:15] • [IP: 176.221.123.***]

Rosjanie bali się Mieszkańców w nocy postawili drugi płot z siatki za kazdym budynkiem byłi żołnierze na dachach umieścili Karabiny maszynowe jak Katolicka Solidarnośc podeszła do bramy głównej to zgasili wszystkie światła Ludzie krzyczeli Sowieci do Domu czyli Rosjanie do Dom Pracowników swoich wypuszczali bramką przez ulice wyspiańskiego a szkoła miała skrócone lekcje cały garnizon był w gotowosci wojennej

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 17:08:50] • [IP: 185.246.208.**]

był tak ogólnie dostępny, że jak raz wlazłem to ruska baba furii dostała i kazała mi wyjść, jedynie były dostępne kiermasze w kasynie na Wyspiańskiego, albo okolicznościowe np. cukierki na ruskim stadionie. Podobnie na Wyspiańskiego na" miła" Rosjanka była oburzona, że po chleb wszedłem. Wszyscy normalni, chcieli by w końcu się ruskie stąd wynieśli, oczywiście teraz po latach wszystko jest wyidealizowane.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 13:26:58] • [IP: 94.229.217.***]

Panie Andrzeju, może ma Pan zdjęcia z handlowego stadionu?

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 13:22:59] • [IP: 176.221.122.***]

że tez konserwator zabytków pozwolił wyburzyć bramę.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 13:02:13] • [IP: 37.47.189.**]

23.03.2020, 10:56:13] a kiedy w tym miasteczku nie rządził PZPR bis?

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 12:34:26] • [IP: 213.241.13.***]

Beznadziejne komentarze Pisowskiich flustratów... pełne jadu.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 12:21:48] • [IP: 176.221.123.***]

Wieżowce na Matejki - 1971-1973, Wyspiańskiego 1973-1976.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 11:36:27] • [IP: 176.221.122.**]

Dziwne, że jeszcze nie ma pytań o kostkę:))

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 10:57:46] • [IP: 188.146.184.**]

Soory to bylo do IP 227.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 10:56:13] • [IP: 188.146.184.**]

IP 237 zapytaj byłego prezydenta miasta K.Adranowskiego dlaczego za niewielką kaskę /ok 800 tyś. zł/sprzedał ten budynek który miał służyć mieszkańcom. Zrobił to bodajże w przedostatnim miesiącu swoich rządów. Wtedy w mieście rządziło sld.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 10:05:22] • [IP: 176.221.123.***]

A na ul. Fredry też był ruski, ogólnie dostępny sklep.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 08:52:41] • [IP: 83.23.227.***]

Kto jest właścicielem budynku w tle zdjęcia i w jaki sposób kupił ten budynek.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 08:32:09] • [IP: 157.25.45.***]

Można w większych rozdzielczościach?

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 08:01:48] • [IP: 37.47.145.**]

Za wiele to się nie zmieniło, 25 lat, śmiech na sali. Wszystkie komuchy powinny razem z wojskiem sowieckim za wschodnia granice wyp...ac.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 07:52:04] • [IP: 178.238.252.**]

Jeden budynek stoi nie zagospodarowany, od strony ul.Wyspiańskiego...nie ma pomysłu, co w nim zrobić czy pieniędzy żal na remont?

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 04:56:17] • [IP: 70.31.115.***]

novi okupancci z usa zostawia po atomowy krajobraz.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 01:39:08] • [IP: 176.221.123.***]

Rosjanie zostawili straszny bałagan jak zwykle.

Gość • Poniedziałek [23.03.2020, 01:29:15] • [IP: 5.173.144.***]

Właśnie ! Zdjęcia stadionu miłe widziane !!

Oglądasz 1-25 z 50
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■