POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [10.03.2020, 00:04:08] • zachodniopomorskie

Po partnersku z Armenią

Po partnersku z Armenią

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

O rozwijaniu wymiany handlowej, możliwościach inwestycyjnych czy perspektywach współpracy rozmawiali Samvel Mkrtchian, Ambasador Republiki Armenii w Polsce i członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. Dla ambasadora była to pierwsza wizyta na Pomorzu Zachodnim.

Ponad 56 mln dolarów, na tyle w ostatnich latach oszacowano wymianę towarową pomiędzy Polską i Armenią. Zdecydowaną większość stanowi polski eksport (44 mln dol.), na który w znacznej mierze składają się wyroby chemiczne, maszyny i urządzenia dedykowane np. górnictwu, ale i części pieców, sprzęt telekomunikacyjny, klimatyzatory. Polski przemysł eksportuje również do Armenii artykuły rolno-spożywcze czy wyroby higieniczne. Z kolei z Armenii najchętniej importujemy wyroby metalurgiczne czy przemysłu lekkiego jak kurtki oraz spodnie robocze, a także artykuły rolno-spożywcze, w tym mrożone krewetki. Dotychczasowa współpraca inwestycyjna między Polską a Armenią ma niewielkie rozmiary. Polskie firmy w Armenii przeważnie działają w sektorze sprzętu ochronnego, OZE czy IT. W Polsce praktycznie brak jest armeńskich inwestycji bezpośrednich. Wśród perspektywicznych kierunków współpracy gospodarczej i inwestycyjnej wymienia się m.in.: energetykę odnawialną, elektronikę, farmację i biotechnologię czy wzornictwo przemysłowe.

Samvel Mkrtchian funkcję Ambasadora Republiki Armenii w Polsce pełni od listopada 2018 r. Wcześniej, stanowisko to sprawował w Libanie. W swoim bogatym doświadczeniu ma m.in. pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Armenii, a także współpracę z NATO czy OBWE.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■