POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [21.03.2020, 18:13:58] • zachodniopomorskie

Rusza Sztab Pomocy Belgia

Rusza Sztab Pomocy Belgia

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Rusza Sztab Pomocy Belgia. To inicjatywa Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli, które w obliczu zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 chce pomóc Polakom mieszkającym w Belgii.

Pracownicy Regionalnego Biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli, Polacy mieszkający w Belgii, osoby związane z brukselskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To grono zaangażowanych w utworzenie „Sztabu Pomocy Belgia”. W tym celu ruszyła strona sztabpomocy.be, na której będą zamieszczone informacje na temat aktualnego stanu zagrożenia w Belgii, możliwości uzyskania pomocy medycznej, wsparcia psychologicznego, a nawet duchowego, jeżeli ktoś będzie takiego potrzebował. Pod tym adresem znajdą się również informacje o infoliniach telefonicznych, na których Polacy będą mogli uzyskać informacje ściśle związane z postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia.

Sztab zapowiada również organizowanie szkoleń online z pierwszej pomocy oraz stały i bezpośredni kontakt ze sztabem kryzysowym Brukseli oraz innych większych miast Belgii, aby możliwie jak najszybciej móc informować o sytuacji. Organizowana jest także grupa wolontariuszy obserwująca najpopularniejsze fora dla Polaków w Belgii, na których pojawia się szereg „fake newsów” związanych z epidemią. Ich zadaniem będzie dostarczanie rzetelnych informacji i obalanie dezinformacyjnych treści. Nie wykluczone, że będzie również świadczona pomoc w zakupach dla osób starszych. Już na starcie grupa liczy 20 osób, wśród których nie brakuje urzędników Instytucji Europejskich.

- Szacuje się, że w Belgii mieszka około 150 tys. Polaków, z czego około 50 tys. w samej Brukseli. W tych najtrudniejszych czasach, dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji, do osób, które mogą pomóc nawet w przyniesieniu zakupów, jest po prostu bezcenne - wyjaśnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

„Sztab Pomocy Belgia” będzie czuwał pod numerem telefonu 32 (0) 2 315 41 86 w godzinach 8-20, a po 20 jako telefon alarmowy. Inicjatywa jest koordynowana przez przedstawicielstwo województwa zachodniopomorskiego w Brukseli i zaaprobowana przez marszałka Olgierda Geblewicza. W Belgii wg. stanu na 17 marca 2020 r. stwierdzono 1243 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 10 zgonów.

W Belgii wg. stanu na 17 marca 2020 r. stwierdzono 1243 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 10 zgonów.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■