POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.03.2020, 23:20:15] • zachodniopomorskie

„Uber” usług społecznych. Program „Dobre Wsparcie” może pomóc w pracy sztabów kryzysowych

„Uber” usług społecznych.   Program „Dobre Wsparcie” może pomóc w pracy sztabów kryzysowych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Program „Dobre Wsparcie”, nagrodzony w ubiegłym roku przez Komisję Europejską w 2019 .r za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych, zostaje na czas kryzysu bezpłatnie udostępniony. To przydatne oprogramowanie do zdalnego zarządzania usługami opiekuńczymi. W obliczu pandemii choroby COVID-19 może znaleźć znakomite zastosowanie w kierowaniu pracą, np. sztabów kryzysowych i instytucji zarządzających pomocą społeczną, pracownikami służb medycznych, wolontariuszami. O zaletach rozwiązania w tym szczególnym dla kraju czasie rozmawiano w czwartek, 19 marca 2020 roku podczas wideokonferencji. Uczestniczył w niej marszałek województwa Olgierd Geblewicz, Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.

Czas pandemii koronawirusa COVID – 19, to w powszechnej ocenie ekspertów moment, gdy można wykorzystać z wysoko ocenianej i nagradzanej w Europie aplikacji „Dobre Wsparcie”.

– Realizując projekt „Dobre wsparcie”, połączyliśmy wspólnie siły sektora publicznego i niepublicznego. Stworzyliśmy pilotażowy program, który był projektowany na czas zwyczajny, a nie na moment pandemii. Teraz się jednak okazuje, że aplikacja może znaleźć nieplanowane zastosowanie. Zachęcamy samorządy do korzystania z tej możliwości wsparcia dla swoich mieszkańców – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Oprogramowanie tworzone było przez 12 miesięcy w oparciu o testy i doświadczenia odbiorców, dzięki temu jest stabilne, bezpieczne i gotowe do wdrożenia. Oprogramowanie może zostać przekazane nowym odbiorcom np. samorządom w ciągu kilku godzin – powiedział Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.

Do tej pory oprogramowanie było udostępniane na zasadzie abonamentu. Udało się wypracować niskie koszty wdrażania, dzięki dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej oraz wsparciu budżetu państwa. W obliczu pandemii, na czas kryzysu, oprogramowanie zostanie udostępniane bezpłatnie. Na Program Dobre Wsparcie składają się cztery poziomy działania:

1. DOBRA OPIEKA (zarządzana przez system webowy WWW)
Poziom DOBRA OPIEKA pozwala zarządzać potrzebującymi (mając ich w jednej bazie danych wraz z adresem, kontaktami telefonicznymi i szczegółowymi wytycznymi , np. kwarantanna, niepełnosprawność, itp.) oraz osobami udzielającymi im wsparcia (mogąc przypisać im zadania i weryfikować na bieżąco ich wykonanie). Wszystko opracowane jest w intuicyjny i prosty sposób (inspirowane Kalendarzem Google).

Poziom ten pozwala skutecznie i z redukcją ryzyka związanego z osobistymi kontaktami systemowo
zarządzać:
· Osobami potrzebującymi wsparcia,
· Udzielającymi pomocy
· Osobami objętymi kwarantanną domową.

Sztaby / ośrodki zarządzające usługami dostaną narzędzie IT do:
· do zdalnej koordynacji zadań: pracowników terenowych (np. pracowników
· OPS, ochrony zdrowia, służb mundurowych, itp.) i/lub wolontariuszy (np. harcerzy lub ochotników),
· zarządzania bazą osób potrzebujących (a przebywających w domach)
· kontrolowania zakresu udzielanego im wsparcia – system tworzy
· autoraporty z wykonanych prac.

2. DOBRY OPIEKUN poziom w postaci aplikacji mobilnej na telefony z systemem android, z której korzysta osoba udzielająca wsparcia. Poziom jest połączony systemowo z narzędziem DOBRA OPIEKA.

Osoby pracujące w terenie dostają poprzez aplikację zadania oraz informacje: gdzie? , komu? i kiedy? mają pomóc. Wykonanie zleconych zadań potwierdzają "odhaczeniem" ich w programie. W systemie osoba zarządzająca ma podgląd do lokalizacji pracowników/wolontariuszy, jak i podopiecznych (np. osób znajdujących się na kwarantannie).

Poprzez dostępne obecnie poziomy: DOBRA OPIEKA i DOBRY OPIEKUN można również wprowadzić weryfikację lokalizacji wskazanych osób (np. dla osób objętych kwarantanną domową) wraz z ukazaniem graficznym ich bieżącej lokalizacji na mapie Google.

3. DOBRA RODZINA pozwala na korzystanie z sąsiedzkiego systemu SOS w postaci przycisku zainstalowanego na smartphone. Po wciśnięciu przycisku SOS (widget), wiadomość wraz z lokalizacją potrzebującego wysyłany jest automatycznie do 6 wskazanych przez nas osób (sąsiedzi, rodzina, pracownik mops lub/i publiczne wskazany numer alarmowy).
Aplikacja w tej wersji działa - jest dostępna od zaraz poprzez pobranie z udostępnionego przez Fundację adresu www.

4. Poziom DOBRY SĄSIAD, czyli Uber w usługach sąsiedzkich będzie dostępny w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po weryfikacji Google. Wówczas aplikacja będzie dostępna za darmo w sklepie GooglePlay dla wszystkich mieszkańców.

Dodatkowe informacje o oprogramowaniu oraz kontakt: goodsupport.eu/


Projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” zwyciężył w konkursie Komisji Europejskiej „Regio Stars 2019”. Wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej doceniono w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa.

Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■