POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [26.03.2020, 11:43:39] • Świnoujście

Corona informacje od związku zawodowego

Corona informacje od związku zawodowego

fot. Organizator

1. Kiedy możesz zostać w domu? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Nie można samodzielnie zdecydować o nie pójściu do pracy ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem. Pracodawca może zareagować na to upomnieniem lub zwolnieniem. Jeśli miało się kontakt z osobą zarażoną, należy jak najszybciej wyjaśnić, czy trzeba przejść kwarantannę. Jeżeli konieczne jest trzymanie się z dala od miejsca pracy do czasu otrzymania diagnozy, należy o tym niezwłocznie poinformować pracodawcę i przedłożyć zaświadczenie lekarskie. Wszystkie osoby zarażone koronawirusem są zgłaszane do właściwego Urzędu ds. Zdrowa (Gesundheitsamt) przez lekarza prowadzącego. Tak mówi prawo. W przypadku kwarantanny należy pozostać w domu, a wynagrodzenie w dalszym ciągu będzie wypłacane przez Twojego pracodawcę. Z reguły, jeśli jesteś chory i tym samym niezdolny do pracy – niezależnie od tego, czy jest to koronawirus czy inna dolegliwość – otrzymasz od lekarza zwolnienie lekarskie, które należy natychmiast przesłać do pracodawcy i kasy chorych. Za ten okres nadal będziesz otrzymywał swoje wynagrodzenie.

2. Zdiagnozowano u Ciebie zarażenie koronawirusem.
W przypadku zarażenia koronawirusem należy niezwłocznie powiadomić pracodawcę o swojej niezdolności do pracy i przedstawić dowód na prawdopodobny czas trwania choroby w postaci zwolnienia lekarskiego.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, dobrze byłoby poinformować o tym pracodawcę i współpracowników.

3. Czy musisz jechać w podróż służbową na teren szczególnie zagrożony koronawirusem?
W zasadzie obowiązek pracy obejmuje również podróże służbowe.
Jeżeli ryzyko zarażenia zostało oficjalnie stwierdzone dla danego regionu przez władze (Urząd ds. Zdrowa (Gesundheitsamt), starostwo powiatowe (Landratsamt), policja i inne), to nie musisz podróżować do tych regionów.
Tutaj znajdziesz stronę internetową Instytutu Roberta Kocha z aktualnymi opisami obszarów podwyższonego ryzyka (www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete.html).

4. Co w przypadku, gdy przedsiębiorstwo ma za mało pracy z uwagi na obecną sytuację?
Pracodawcy mogą wnioskować do niemieckiego Urzędu Pracy (Agentur für Arbeit) o tzw. świadczenie z tytułu skróconego czasu pracy (Kurzarbeitergeld). Pracodawca otrzymuje od państwa rekompensatę wynagrodzenia za część swoich pracowników, którzy pracują w krótszym wymiarze godzin z powodu zmniejszenia liczby zleceń. Rekompensata wynosi 60 procent utraconego wynagrodzenia netto. Jeśli masz co najmniej jedno dziecko, otrzymasz 67 procent utraconego wynagrodzenia netto.
Jeśli pracodawca i tak odeśle Cię do domu, nadal masz prawo do otrzymania swojej pensji. Poproś pracodawcę o pisemne potwierdzenie, że powinieneś iść do domu lub upewnij się, że rozmowa z pracodawcą odbywa się ze świadkiem.
Jeżeli pracodawca daje Ci czas wolny, godziny te nie mogą zostać pobrane przez pracodawcę z Twojego konta czasu pracy (Arbeitzeitkonto). Wymaga to Twojej zgody.
Jeśli pracodawca podejmie decyzję o zamknięciu przedsiębiorstwa jako działanie zapobiegawcze, podczas okresu zamknięcia nadal musi wypłacać wynagrodzenie.
UWAGA! Nie podpisuj żadnych dokumentów, które przedstawia Ci pracodawca z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Może być to wypowiedzenie, wypowiedzenie za porozumieniem stron lub umowa zmieniająca, które niosą za sobą negatywne konsekwencje.

5. Pracodawca Cię zwolnił – Podpisałeś niezrozumiały dla Ciebie dokument
Pozwól sprawdzić, czy Twoje wypowiedzenie jest zgodne z prawem. Możesz bronić się przed nieuzasadnionym lub niezgodnym wypowiedzeniem – ustnym lub w trybie natychmiastowym – składając pozew w sądzie pracy. Masz na to jednak tylko 3 tygodnie od dnia otrzymania wypowiedzenia!
Tutaj znajdziesz wzór takiego pozwu (złożony link do wzoru), który możesz złożyć w biurze podawczym (Rechtsantragstelle) w miejscowym sądzie pracy w celu dotrzymania terminu 3 tygodni!
Więcej informacji dot. wypowiedzenia umowy o pracę możesz znaleźć TUTAJ: (verlinken zu https://www.fair-arbeiten.eu/pl/article/204.k%C3%BCndigung.html)
Niezależnie od tego, czy otrzymałeś wypowiedzenie lub podpisałeś dokument przedstawiony przez pracodawcę, natychmiast skontaktuj się z kancelarią adwokacką, związkiem zawodowym lub centrum doradczym.
Jeśli zarabiasz niewiele, w lokalnym sądzie rejonowym (Amtsgericht) możesz złożyć wniosek o tak zwane "Beratungshilfeschein" (zaświadczenie na pierwszą bezpłatną konsultację prawną), z którego możesz skorzystać zwracając się do wybranego adwokata.

Natychmiast zarejestruj się w Federalnym Urzędzie Pracy (Agentur für Arbeit) lub w JobCenter jako osoba bezrobotna! Ze względu na panującą sytuację, można to zrobić przez telefon lub w internecie, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie! (https://www.arbeitsagentur.de/eservices)

6. Mieszkasz w mieszkaniu, które wynajmuje Ci pracodawca. Czy musisz opuścić mieszkanie, jeśli Twój stosunek pracy zostanie rozwiązany?
Nie! Możesz zostać eksmitowany z mieszkania tylko wtedy, kiedy wydano nakaz sądowy. Ponadto obecnie obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Pod żadnym pozorem nie należy dobrowolnie wyprowadzać się z mieszkania, ponieważ wtedy grozi Ci bezdomość i tracisz prawa do powrotu do mieszkania. Ma to zastosowanie również w przypadku, gdy posiadasz tylko ustną umowę najmu. Jeśli znajdziesz się pod presją, skontaktuj się z poradnią lub policją!

7. Przedsiębiorstwo zostało poddane kwarantannie przez właściwy organ i nakazane do zamknięcia. Czy nadal otrzymasz swoją pensję, nawet jeśli sam nie jesteś chory?
Tak, nadal otrzymasz swoje wynagrodzenie. W przypadku koronawirusa, odpowiedzialność za utratę wynagrodzenia reguluje ustawa o ochronie przed zakażeniem (Infektionsschutzgesetz).

8. Jeśli przedszkole lub szkoła Twojego dziecka jest zamknięta z powodu pandemii koronawirusa, czy możesz zostać w domu i nadal otrzymywać swoje wynagrodzenie?
Musisz spróbować poszukać innego sposobu na zapewnienie opieki Twojemu dziecku. Często jest to trudne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jak najszybciej powinno się porozmawiać z pracodawcą i wspólnie zastanowić się, czy praca z domu mogłaby być odpowiednim rozwiązaniem.
Jeśli dziecko zachoruje, obowiązują dotychczasowe zasady: Z uwagi na chorobę dziecka, pracownik może wziąć zwolnienie z pracy. Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez kasę chorych przez 10 dni, a w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci przez 20 dni.
Przez okres kilku dni pracownicy nadal mogą otrzymywać wynagrodzenie od swojego pracodawcy, chyba że zostało to wyłączone w umowie o pracę czy układzie zbiorowym pracy.

9. Jakie środki ostrożności musi podjąć Twój pracodawca, aby chronić Cię przed zarażeniem koronawirusem?
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi. Przykładowo, musi dostarczyć środki dezynfekujące. Dodatkowo zakład musi udzielić informacji na temat przepisów BHP i zasad higieny oraz udostępnić niezbędne środki czystości.

Linki:
Informacje od Federalnego Ministerstwa Zdrowia (niemiecki, angielski, rosyjski, turecki)
www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus.html
Informacje o aktualnej sytuacji na świecie i w Niemczech (niemiecki)
www.tagesschau.de/ausland/coronavirus-karte-101.html


komentarzy: 32, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 32

Gość • Piątek [27.03.2020, 15:27:05] • [IP: 176.221.122.***]

JEŚLI PRACODAWCA KANTUJE LUDZI A CHCE WSPARCIA KARAĆ BEZ LITOŚCI I CO NAS OBCHODZI TO JEŚLI KTOŚ PRACUJE W NIEMCZECH ONI DOSTALI WSPARCIE PLUS PRACOWNIKA RODZINA I TO JEST DBANIE O PRACOWNIKA U NAS PO CICHU ZMIENIAJĄ UMOWY WYKONANIE POLSKICH CWANIAKÓW

Gość • Czwartek [26.03.2020, 20:56:39] • [IP: 178.238.253.**]

A gdzie informacje od polskich związków zawodowych? Rozumiem że mamy pracę w DDR ale tutaj też się pracuje, na terenie który został przekazany przez miasto za symboliczną kwotę w zamian za wybudowanie mola! Co zarząd miasta zrobi dla pracowników zwolnionychlub odesłanych na przymusowe bezpłatne urlopy. Zazdroszczę pracownikom po drugiej stronie szlabanu

Gość • Czwartek [26.03.2020, 19:29:28] • [IP: 176.221.123.**]

Nie chcę pracownika więc mówię mu dziękuje. Moja firma moje prawo. Tak być powinno.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 19:17:21] • [IP: 83.11.77.***]

176.221.123 - Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dzisiejsze.

Gośćan • Czwartek [26.03.2020, 19:05:40] • [IP: 176.221.122.**]

Rozumiem że to jest poradnik dla zatrudnionych w Niemczech, a może opublikować też poradnik dla zatrudnionych w Polsce również bo Niemcy nie obchodzą się tak bezwzględnie ze swoimi pracownikami jak niektórzy pracodawcy w Polsce.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 18:47:28] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Czwartek [26.03.2020, 17:19:50] • Dla ciebie polski buraku Panowie z Ukrainy.Co za byd...k.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 17:52:43] • [IP: 93.94.187.***]

Ludzie jakie postojowe bezpłatne urlopy daja !!

Gość • Czwartek [26.03.2020, 17:19:50] • [IP: 176.221.123.***]

Ukrów na rybach w porcie jachtowym więcej niz ryb w wodzie...

Pracownik • Czwartek [26.03.2020, 16:57:03] • [IP: 176.221.122.***]

To dlaczego tak mówi zarząd Pan prezes i kierownictwo ? Może trzeba tą sytuację nagłośnić? Ludzie będą się godzić bo to jasne, że będą straszyć zwolnieniami czy wypowiedzeniem umowy.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 16:16:42] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Czwartek [26.03.2020, 12:36:36] • [IP: 83.11.77.***]Gdzie??tv info oglądasz?

Gość • Czwartek [26.03.2020, 16:00:12] • [IP: 62.69.241.**]

A może portal napisze coś do naszych piękności żeby zostały w domach a nie latały po mieście robić sobie paznokcie. Platan salony czynne MASAKRA.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:53:58] • [IP: 88.218.255.***]

widac ze niektorzy ogladaja tylko obrazki.. to mowa o pracownikach zatrudnionych w niemczech a nie w polsce

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:40:37] • [IP: 93.94.187.***]

Kodeks pracy niemiecki nijak ma się do polskiego

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:26:36] • [IP: 188.146.183.***]

A w Polsce niech wszyscy pracodawcy zwolnią wszystkich pracowników (100%) i niech sami wyracowują zysk zdalnie swoim joystickiem.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:12:23] • [IP: 176.221.122.***]

Do 94.254.232 - zgadza się, ja również ale byłem dzisiaj się dowiadywać w kadrach i w pierwszej kolejności i mają nam zabrać urlopy zaległe, a w następnej kolejności nowe z tego roku. Czy zakład pracy ma takie prawo ?

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:09:42] • [IP: 95.41.21.**]

Według kodeksu pracy żaden pracodawca nie może w związku z taką zaistniałą sytuacją zmusić swojego pracownika do wykorzystania bieżącego urlopu

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:07:48] • [IP: 95.41.21.**]

Żaden pracodawca nie może zlecić swojemu pracownikowi wykorzystanie urlopu z bieżącego roku zaległy urlop tak jak najbardziej ale ludzie nie zgadzają się na wykorzystywanie nowych urlopów bo to jest niezgodne z prawem

Gość • Czwartek [26.03.2020, 14:45:25] • [IP: 176.221.122.**]

Wysyłanie na urlop wypoczynkowy którego nie zaplanowałeś jest niezgodne z kodeksem pracy.Pracodawca nie może nikogo wysłać na urlop, chyba, że zaległy.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 14:25:17] • [IP: 94.254.232.**]

Edit (poprawka):" Kiedy możesz zostać w domu?" - pytanie dla głupiego Jasia.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 14:24:42] • [IP: 94.254.232.**]

"Kto może zostać w domu?" - pytanie dla głupiego Jasia.

Pazdzioch • Czwartek [26.03.2020, 14:06:22] • [IP: 83.23.231.**]

245* pisz pismo do ZUS u, a czemu pracownik ma ugodę proponować pracodawcy?? Czy jeżeli pracodawca zarobi dziennie 5 tyś zaproponuje pracownikowi 10% z tego? Pracownik ma pomagać pracodawcy Ale na odwrót już niekoniecznie

Gość • Czwartek [26.03.2020, 14:04:22] • [IP: 62.69.252.**]

Większość ludzi poszło na postojowe, ale 60% to nie zawsze jest kwota powyżej 2000 zł a rachunki i kredyt trzeba płacić

Gość • Czwartek [26.03.2020, 13:46:03] • [IP: 178.238.245.**]

a o pracodawcach nikt nie pomyśli że niby skąd mają brać kasę?? Kazdy uczciwy pracownik sam proponuje ugodę

Gość • Czwartek [26.03.2020, 13:43:40] • [IP: 94.254.232.**]

Do 176.221.122. Ja pracuję w Uzdrowisku i na chwilę obecną jestem na wolnym, bo zamknęli budynki, ale to wcale nie idzie z urlopu. Ani żadne L4 czy bezpłatny urlop.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 13:40:22] • [IP: 83.137.6.***]

IP: 77.113.163.*** Zwróć się do tych co na nich głosowałeś.

Oglądasz 1-25 z 32
■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■