iswinoujscie.pl • Sobota [28.08.2010, 03:31:28] • Świnoujście

Fama o historii miasta

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Jeszcze chyba nigdy Fama nie sięgała tak daleko i tak wnikliwie w przeszłość Świnoujścia. O czym myśleli, jacy byli mieszkańcy Świnoujścia w czasie II wojny światowej. Symboliczne przedstawienie losów miasta splecionych z losami ludzi to temat spektaklu zaprezentowanego w piątek 27 sierpnia w ramach Międzynarodowego Campusu Artystycznego „Fama” na deskach sali teatralnej MDK.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza przedstawienia był Jarosław Gawlik. Spektakl ukazuje sielskie życie mieszkańców Swinemunde, które zdaje się nie wiedzieć o świecie ogarniętym przez okrutną wojnę. Dobrego nastroju nie burzą nawet buńczuczne okrzyki hitlerowskiego oficera. Wojna jest gdzieś bardzo daleko, a mieszkańcy zamiast odgłosu wystrzałów słuchają ówczesnych hitów ze słynną „Lilly Marleen”. Po ulicach krążą bohaterowie powieści Theodora Fontany ze słynnym Effi Briest na czele. Czar sielanki pryska jednak wraz z falą uchodźców wojennych, którzy wdzierają się do miasta. Wygnańcy przybywają od strony lądu. Przez Bałtyk płynie wypełniony ludźmi statek „Wilhelm Gustloff”.

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Mimo to o zagładzie nikt nie myśli. Ta jednak nadchodzi niespodziewanie wraz z rykiem silników bombowców. Łuny wybuchów rozświetlają noc. Potem nastaje symboliczna, przejmująca cisza. Nigdy potem nie było tu już tak gdy śpiewała Marlena Dietrich. Spektakl przejmujący swą wymową.

Fama o historii miasta

fot. Krystian Papski

Spektakl zrealizował młody zespół aktorski, któremu towarzyszył zespół muzyczny. Koncepcję i scenariusz opracował i całość wyreżyserował wspomniany uczestnik Famy z Krakowa Jarosław Gawlik, którego głos słychać było gdy narracja uzupełniała akcję spektaklu. Brawa – w pełni zasłużone!

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/15085/