iswinoujscie.pl • Wtorek [01.08.2017, 11:08:42] • Świnoujście

Sztuka Jacka Sroki w Świnoujściu

Sztuka Jacka Sroki w Świnoujściu

fot. Organizator

Dzisiejszego wieczoru o godzinie 18.00 zapraszamy państwa do galerii Art przy Miejskim Domu Kultury na otwarcie wystawy rysunków i grafik Jacka Sroki. Biegłość w posługiwaniu się graficzną formą, przyprawiona niepokornością rysunku i wybranych tematów, zapowiada znakomite wydarzenie. Prace krakowskiego artysty są bardzo wysoko oceniane i można je podziwiać w najlepszych galeriach całego świata, warto więc przekonać się o tym osobiście i odwiedzić wieczorem galerię. Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny.

Prace Jacka Sroki wykraczają poza łatwą estetykę socjologicznego komentarza, i jeśli dotykają rzeczywistości w sposób znamienny, to poprzez narrację właściwą sztuce. Artysta pokazuje w nich egzystencjalny dramat jednostek, które, w kompulsywnym rytmie wydarzeń politycznych, tworzą wspólną Historię. Narracja Sroki to przenicowana rzeczywistość, ukazująca, że złożoność współczesnego świata składa się z losów i dramatów zwykłych ludzi. Taka sztuka nie przemija wraz z czasem w którym powstała, ponieważ niesie w sobie uniwersalną opowieść o człowieku.

Siła, ale też dramat zawarty w sztuce Sroki, wywodzi się z akceptacji procesu nieustannej transgresji, ciągłego przekraczania codzienności i zawartego w niej samego siebie. A to znamionuje przecież twórcę w pełni awangardowego. Dla którego granica nie jest celem, ale pretekstem do jej przekraczania.

Sztuka Jacka Sroki w Świnoujściu

fot. Organizator

Jacek Sroka .
Malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1981 roku w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. W latach 1981-1988 asystent na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP.

Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie. Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie Bytom 2017.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe
w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górno - śląskie, Bytom; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Zbiory Graficzne PAU ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba) oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Sztuka Jacka Sroki w Świnoujściu

fot. Organizator

Artysta jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984),
Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I.Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994 ). Nominowany do Paszportu "Polityki" w 1996 roku; laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” (2016).

Jacek Sroka jest bohaterem dokumentalnego filmu „Dziennik obserwatora” („Diary of a
Beholder") w reżyserii Jarosława Migonia, który w 2017 roku otrzymał trzy nagrody na World Media Festival w Hamburgu ( Intermedia Gold Globe za najlepszy film w kategorii Dokument - Sztuka,Intermedia Magic Eye za warstwę wizualną oraz Intermedia Grand Award za najlepszy film).

Od szeregu lat Jacek Sroka odwiedza Chiny. Kilkakrotnie odbył rezydencje artystyczne w Nantongu. Wystawiał swoje prace w Nantongu, Luodai, Pekinie, Changzhou, Ningbo i Shanghaju.

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/50002/