iswinoujscie.pl • Czwartek [18.04.2019, 11:09:10] • Świnoujście

Dziś Wielki Czwartek. Dla wiernych kościoła katolickiego rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Czwartek. Dla wiernych kościoła katolickiego rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego

fot. Mat. prasowe

Podczas dzisiejszej wieczornej liturgii, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu" milkną dźwięczne dzwony i dzwonki w kościołach . Przestrzeń świątyni wypełnia za to żałobny odgłos drewnianych kołatek. Wielkoczwartkowe nabożeństwo wieczorne to jedna z najbardziej przejmujących mszy w roku. Cisza wypełni świątynie aż do Wielkanocnego poranka.

Symbolicznym znakiem nawiązującym do rozstania Chrystus z uczniami jest obmycie nóg 12 starcom. Dziś, w kościołach parafialnych gest ten wykonują przeważnie proboszczowie wobec wybranych wiernych, podczas gdy w Watykanie papież umywa nogi więźniom.

Na zakończenie celebry Najświętszy Sakrament znika z ołtarza. Jest bowiem przenoszony do kaplicy przechowania, zwanej też dawniej ciemnicą. Zwykle znajduje się ona w bocznym ołtarzu. Tak czyni się to na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa. Do kaplicy przeniesienia wierni udają się na adorację i osobistą modlitwę. Następnie z ołtarza znikają obrusy, a tabernakulum pozostaje puste. Gaśnie również wieczna lampka, która sygnalizuje obecność konsekrowanej Hostii. Wszystko to ma być symbolem opuszczenia Chrystusa przez najbliższych i rozebrania Go z szat podczas Męki.

Rozpoczyna się czas wyciszenia i zadumy, który mieszać się nam będzie z ożywionymi zapewne przygotowaniami do radosnych świąt które przed nami. Żeby zrozumieć ich sens, warto także poczuć smak ciszy i opuszczenia w ogołoconej świątyni.

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/59575/