iswinoujscie.pl • Wtorek [17.12.2019, 13:13:22] • Świnoujście

Podczas sesji radni będą pić z karafek? Czas na ekologię

Podczas sesji radni będą pić z karafek? Czas na ekologię

fot. Sławomir Ryfczyński

Zamiast używać plastikowe butelki, zainwestujcie w dystrybutor wody. Będzie zdrowiej, taniej i ekologiczniej - apelują do świnoujskiego magistratu radni z Grupy Morskiej Cała Naprzód.

W świnoujskim Urzędzie Miasta przez cały rok zużywa się około 6 tysięcy plastikowych butelek. Zrobiło to na tyle silne wrażenie na radnych z Grupy Morskiej Cała Naprzód, że w tej sprawie przedstawili interpelację.

- Woda obecnie podawana jest w plastikowych butelkach i dystrybutorach. W dzisiejszych czasach wody się już nie podaje w ten sposób – zauważa Sławomir Nowicki z Grupy Morskiej. - Podaje się ją bezpośrednio ze specjalnych dystrybutorów, podłączonych bezpośrednio do wody bieżącej w Urzędzie Miasta.

W takich dystrybutorach woda jest przefiltrowywana przez specjalny filtr. To sprawia, że bywa czasem zdrowsza od tej, która sprzedawana jest w sklepach.

- Ponadto, badania wykazują, że woda z kranu jest zdecydowanie lepsza, niż butelkowa – kontynuuje radny. - Prostym przykładem jest butelka napełniona wodą, która nagrzewa się na słońcu. Dochodzi wtedy do utleniania się plastiku, co jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka.

W świnoujskim Urzędzie Miasta, przez cały rok zużywa się około 6 tysięcy butelek plastikowych. Kiedy postawi się taki dystrybutor w Urzędzie, omijamy cały proces używania plastikowych butelek. Wystarczy podejść, podłożyć kubek i przefiltrowana woda trafia do kubka. Radni proponują zrobić po jednym dystrybutorze na każdym piętrze w Urzędzie Miasta oraz w pomieszczeniu, gdzie odbywa się Sesja Rady Miasta. Będzie to rozwiązanie tańsze, zdrowsze i ekologiczne.

- Podczas sesji można nalać tę przefiltrowaną wodę w szklane karafki i postawić na stole- mówił Sławomir Nowicki z Grupy Morskiej.

Urząd Miasta ma rozważyć pomysł.

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/63078/