iswinoujscie.pl • Czwartek [09.01.2020, 22:22:05] • Świnoujście

Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Zobacz film!

Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb.Okonie duże i małe pojawiły się tutaj w zagęszczeniu już na początku grudnia. A tego, co dzieje się tutaj od kilku dni, jeszcze nie było! Słychać pulsowanie wody, jakby nagle wystrzeliło w niej kilka gejzerów. Widać kotłowanie się ryb. Jakby powstałe wiry nie pozwalały im się zanurzyć.

Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Wędkarze, z którymi rozmawialiśmy, mówili nam, że widzieli naraz nawet 5 takich zjawisk. Wszystkie zaraz przy budynku mariny. Trwa to kilka, a nawet kilkanaście minut.

- Jest tego pełno - usłyszeliśmy - i był nawet przypadek, że, jak się to pojawiło, to aż jachtem zabujało. W poprzednich latach widzieliśmy takie malutkie zjawiska ale to, co się dzieje teraz, to szok.

A okonie zachwycają. Na łuskach pięknie mienią się kolory. Niestety ptaki zaraz jak zobaczą rybę, to ją atakują.

Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Co się dzieje? Czy pod wodą prowadzone są jakieś prace? Czy są w niej jakieś pompy?

- W wodzie nie prowadzone są żadne prace. Nie ma tam też żadnych pomp – uspokaja Anna Kryszan dyrektor OSiR „Wyspiarz”.- Nie znam przyczyn takiego zachowania ryb. Basen Północny posiada, aktualny, odnawiany co rok atest czystości dna. Wszystko wskazuje na to, że jest to zjawisko naturalne.

Pytamy Urząd Morski w Szczecinie.

- Nie mamy zgłoszenia o prowadzonych tam pracach podwodnych, o wyjaśnienie zachowania ryb natomiast prosimy pytać Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego - dodaje Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego.

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/63503/