iswinoujscie.pl • Niedziela [23.02.2020, 20:38:42] • Świnoujście

Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?

Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujski magistrat poprosiliśmy o specyfikację Skody kupionej dla Janusza Żmurkiewicza. Auta, którym prezydent już jeździ, i które parkuje przed Urzędem. Odpowiedź przesłana nam przez Hannę Lachowską, powinna zainteresować odpowiednie służby.

Urząd Miasta bardzo się wzbrania, aby przesłać nam specyfikację zakupionego już samochodu dla prezydenta. Prosiliśmy o to dwukrotnie. Chociaż mieszkańcy wiedzą już, że kupiono Skodę Suberb, to nie znają konkretnego jej modelu. A tych jest kilka - każdy z nich różni się wyposażeniem. Którym autem jeździ Janusz Żmurkiewicz? Urząd tej informacji nie podaje.

Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że nie mówimy o prywatnym samochodzie prezydenta, zaparkowanym w jego prywatnym garażu. Chodzi o służbowe auto, za które zapłacili podatnicy. Przypomnijmy: samochód kosztował niemało, bo aż 146 tys. złotych brutto w tym już uwzględniony jest rabat 14 tys. złotych. Czyli wartość tego auta była na początku 160 tys. zł.

Po naszej pierwszej prośbie o udostępnienie informacji publicznej o zakupionym już aucie, Hanna Lachowska, główny specjalista z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, przesłała nam specyfikację samochodu, który zamierzał kupić magistrat. Opublikowano ją w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Świnoujście (zamieszczamy ją na końcu artykułu).

Ze specyfikacji, którą przesłała nam Hanna Lachowska (a konkretnie: części specyfikacji zwanej „opisem przedmiotu zamówienia”), nie wynika, jakim modelem Skody Superb jeździ prezydent. Jaki - na przykład - silnik ma to auto. W specyfikacji czytamy, że pojemność silnika to nie mniej jak 1980 cm 3, a maksymalna jego moc - nie mniej niż 140 kW (190 KM). maksymalny moment obrotowy nie mniej niż 320 Nm/1500-4100 1/min. Co konkretnie ma pod maską kupiony samochód?

Ponownie zwróciliśmy się do magistratu z prośbą o podanie informacji o zakupionym już aucie. Informacja, którą tym razem przekazała nam Hanna Lachowska, główny specjalista z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, powinna zainteresować... prokuraturę.

„Odpowiedź jest prosta i konkretna: przesłana z BIP specyfikacja jest specyfikacją zakupionego samochodu” – pisze Hanna Lachowska.

I dalej:
„W związku z tym, że w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym nie wpłynęła żadna oferta, zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych przy zastosowaniu procedury w trybie z wolnej ręki, pierwotne warunki zamówienia, w tym opis przedmiotu zamówienia, nie mogą ulec zmianie” – czytamy w przesłanym nam przez Hannę Lachowską mailu z magistratu.

Przepisy o zamówieniach publicznych, które muszą stosować jednostki wydające publiczne pieniądze, mówią wyraźnie, że opis przedmiotu zamówienia w specyfikacji nie może być zrobiony w taki sposób, że ogranicza się konkurencję. Zakazane jest więc napisanie go tak, że wynika z niego, iż chce się kupić konkretny produkt konkretnej firmy.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Fragment specyfikacji przesłanej nam przez Hannę Lachowską:

„ROZDZIAŁ I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA.SPOSÓB OZNACZENIA OFERTY

1. Przedmiotem zamówienia jest zakup i dostawa fabrycznie nowego, kompletnego, wolnego od wad konstrukcyjnych, materiałowych i wykonawczych samochodu osobowego na potrzeby Urzędu Miasta Świnoujście.

Opis szczegółowy pojazdu:
rok modelowy 2020; typ nadwozia sedan; długość pojazdu nie więcej jak 4870 mm; szerokość pojazdu nie więcej jak 1865 mm; rozstaw osi nie mniej jak 2835 mm; pojemność bagażnika min 625 /1760 l; napędzany paliwem benzynowym; pojemność silnika nie mniej jak 1980 cm 3; maksymalna moc nie mniejsza niż 140 kW (190 KM); liczba cylindrów 4 lub więcej; posiadający dane techniczne i wyposażenie nie gorsze jak: przyśpieszenie 0-100 km/godz. nie mniej niż 7,7 s; maksymalny moment obrotowy nie mniej niż 320 Nm/1500-4100 1/min; skrzynia biegów 7-biegowa automatyczna;

system Start-Stop i odzyskiwania energii; ABS – system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania; układ stabilizacji toru jazdy; system optymalizacji przyczepności podczas hamowania silnikiem; system optymalizacji przyczepności podczas przyspieszania; elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego; hydrauliczny system wspomagania awaryjnego hamowania, system kontroli ciśnienia w ogumieniu, system wykrywający zmęczenie kierowcy, kontrola odstępu z funkcją awaryjnego hamowania, asystent pasa ruchu i ostrzegający przed pojazdami jadącymi w tzw. martwej strefie; blokada przeciwuruchomieniowa (immobiliser); aktywny tempomat zachowujący ustaloną odległość do poprzedzających pojazdów; poduszki powietrzne czołowe i boczne kierowcy oraz pasażera z przodu, system dezaktywacji czołowej poduszki powietrznej pasażera z przodu, kurtyny powietrzne;

bezkluczykowy system obsługi samochodu z alarmem; elektrycznie sterowane i podgrzewane, składane, automatycznie ściemniające się lusterka boczne; elektrycznie sterowane szyby z przodu i z tyłu; podgrzewana szyba przednia;

fotel kierowcy i pasażera z elektryczną regulacją i funkcją pamięci; klimatyzacja automatyczna trójstrefowa z regulacją elektroniczną; komputer pokładowy z kolorowym wyświetlaczem;

czujniki parkowania z tyłu i z przodu; kamera cofania; czujnik deszczu; system nawigacji z mapą Europy, wejściem USB, SD i obsługą głosową oraz automatycznym wezwaniem pomocy w przypadku groźnej kolizji oraz funkcjonalnością nawigacji w zakresie informowania o utrudnieniach w ruchu drogowym online; cyfrowy zestaw wskaźników umożliwiający połączenie danych z komputera z informacjami np. nawigacji; radio z minimum 8 głośnikami i funkcją Bluetooth;

reflektory przednie Full-LED; tylne światła Full-LED z dynamicznymi kierunkowskazami; przyciemnione tylne szyby; oświetlenie do czytania z przodu i tyłu, oświetlenia miejsca na nogi oświetlenie lusterka w osłonie przeciwsłonecznej i klamek drzwi; wycieraczki przedniej szyby z regulacją szybkości pracy; wycieraczka tylnej szyby; składane i dzielone siedzisko oraz oparcie tylnej kanapy; 5 zagłówków regulowanych na wysokość; dywaniki na przód i tył + komplet dywaników gumowych; lakier metalizowany w kolorze czerni; obręcze kół ze stopów lekkich 17” – z oponami 215/55 R14 - 4 sztuki; obręcze kół stalowych 17” – z oponami zimowymi 215/55 R17 - 4 sztuki; zapasowe koło dojazdowe;

gwarancja fabryczna – 2 lata na nowy samochód, 3 lata gwarancji na powłokę lakierniczą, 12 lat gwarancji na perforację nadwozia; Gwarancja Mobilności czyli program bezpłatnej pomocy drogowej w razie awarii na drodze, kradzieży samochodu, unieruchomienia auta spowodowanego brakiem paliwa, zagubieniem, złamaniem lub zatrzaśnięciem kluczyków, awarią autoalarmu, uszkodzeniem opon, wyładowaniem akumulatora, gwarantujących naprawę samochodu na drodze, holowania do najbliższego ASO, dostawa naprawionego samochodu do właściciela, transport zastępczy, zakwaterowanie w hotelu lub zwrot kosztów podróży.”

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/64112/