POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [01.04.2026, 10:15:47] • Świnoujście

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Serial zrobił z miasta „kryminalną stolicę”? Radni reagują na „Klangor” i wpisy w sieci. Fikcja z ekranu zaczęła żyć własnym życiem. Po emisji serialu „Klangor” w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy sugerujące, że w Świnoujściu „dzieje się źle”. Temat trafił aż na sesję Rady Miasta. Radni nie ukrywają takie skojarzenia mogą uderzać w wizerunek miasta tuż przed sezonem.

To miał być tylko serialowy klimat mgła nad wodą, promy, napięcie i historia z pogranicza kryminału. Produkcja „Klangor” wykorzystała Świnoujście, Międzyzdroje i okolice jako tło opowieści o zaginięciach i przestępstwach. Problem w tym, że część odbiorców zaczęła traktować tę wizję dosłownie.



Na marcowej sesji Rady Miasta temat wybrzmiał wyraźnie. Do radnych zaczęły docierać sygnały od mieszkańców i osób spoza miasta, którzy pod wpływem wpisów w internecie zaczęli pytać o bezpieczeństwo w Świnoujściu.

Zastępca prezydenta Arkadiusz Mazepa mówił wprost:
„Mieszkańcy o dziwo, że tak powiem, mnie zaczęli pytać o to wszystko, więc po prostu jest skrajna nieprawda i jest bardzo krzywdząca dla Świnoujścia. I nie jest tu niebezpiecznie i nie ma tu przestępczości ani takich sytuacji z miksu Międzyzdroje, Szczecin i Świnoujście razem i identyfikować to z miastem turystycznym, uzdrowiskowym, w którym faktycznie jest, powiem Państwu, po 22 jest tej drugiej, jest cisza. Naprawdę jest cisza.”

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Do sprawy odniosła się także radna Elżbieta Jabłońska, wskazując na konkretne treści krążące w sieci:
„Koszmar mieszkańców Świnoujścia trwa. Liczne włamania, morderstwa i zaginięcia to bilans ostatnich tygodni. W tle więzienne porachunki. No naprawdę brzmi bardzo, bardzo niebezpiecznie. (…) Świnoujście wiedzie w prym wśród najniebezpieczniejszych miast w Polsce, więc no jakieś sprostowanie na pewno ze strony kanału byłoby się przydało.”

Radni nie kryli zaniepokojenia tym, że przekaz serialowy zaczyna być utożsamiany z rzeczywistością. Pojawiły się nawet głosy, by rozważyć formalne stanowisko lub reakcję wobec takiego wizerunku miasta.

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Z kolei radny Sujka zwrócił uwagę na brak współpracy z producentami:
„Mimo że wiele filmów było kręconych w Świnoujściu, zawsze współpracowaliśmy bardzo blisko z producentami tych filmów, to tutaj akurat na żadnym etapie żeśmy praktycznie nie mieli w tym udziału.”

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Nie wszyscy jednak widzą problem. Radny Borowski tonował nastroje, porównując sytuację do znanego przykładu z Sandomierza:
„Proszę państwa, bo będzie tak jak w Sandomierzu, gdzie kręcono Ojca Mateusza i tam morderstwo jest przecież co tydzień. Raczej mieszkańcy potrafią odróżnić serial (…) ja tu nie widzę nic niebezpiecznego dla wizerunku miasta.”

„Klangor” kontra rzeczywistość. Serial wywołał burzę na sesji w Świnoujściu. Zobacz film!

fot. CANAL+

I tu właśnie pojawia się sedno sprawy. Z jednej strony serial, który potrzebuje mocnej, mrocznej historii. Z drugiej realne miasto, które żyje z turystyki, opinii o bezpieczeństwie i spokojnym klimacie.

Świnoujście to dziś:
- jedno z najbardziej spokojnych rozpoznawalnych uzdrowisk nad Bałtykiem
- szerokie plaże i rozwinięta infrastruktura turystyczna
- nowoczesne hotele i apartamenty
- miasto, które w sezonie przyciąga tysiące turystów

Zderzenie tych dwóch światów - filmowej fikcji i codziennej rzeczywistości - wywołało dyskusję, która wyszła poza internet i trafiła do sali obrad.

I choć „Klangor” to tylko wymyślony serial, widać wyraźnie, że jego obraz potrafi wpływać na to, jak postrzegane jest miasto. Szczególnie wtedy, gdy ktoś przestaje odróżniać ekran od rzeczywistości.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 47, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 47

Gość • Środa [01.04.2026, 10:33:40] • [IP: 37.248.169.**]

Ja pierdzielę nie ma większych problemów w mieście 😆😆😆

Gość • Środa [01.04.2026, 10:34:46] • [IP: 37.248.169.**]

A przecież to prima aprilis

Gość • Środa [01.04.2026, 10:43:13] • [IP: 88.218.253.***]

Państwo Radni, macie problem z wizerunkiem miasta? To zadbajcie o właściwe oznakowanie dróg, miejsca parkingowe. A jezeli chodzi o spokój i ciszę, to zajmijcie się wiecznie szczekającymi psami w dzień i w nocy. Ktoś pracuje na zmiany wraca do domu i słyszy ciagle ujadające psy.

Gość • Środa [01.04.2026, 11:03:02] • [IP: 31.16.205.**]

Kto taka Bzdurę wymyślił.juz chyba się nudzicie.w większości miast kręcone są filmy kryminalne.

Gość • Środa [01.04.2026, 11:07:20] • [IP: 37.31.135.***]

A Sandomierz jakie to zaglębie przestępczości, aż musieli prosic proboszcza Żmijewskiego o pomoc! A wie o tym tylko grupa wtajemniczonych, kilka milionów fanów jednego z seriali!

Gość • Środa [01.04.2026, 11:12:05] • [IP: 89.151.19.***]

Ja czekam na grę Escape from Swinoujscie

Gość • Środa [01.04.2026, 11:12:35] • [IP: 79.191.206.***]

mózg to nie brwi jeśli nie masz to nie dorysujesz !! tyle w temacie

Gość • Środa [01.04.2026, 11:16:01] • [IP: 79.191.206.***]

dobrze że nie kręcili jak rozpętałem wojnę..!!

Gość • Środa [01.04.2026, 11:25:43] • [IP: 139.180.161.***]

Ile tam przytulił spadochroniarz Gebelsa za 9 piętrowy wieżowiec, który będzie budowany mimo protestów na Wyspiańskiego. Ciekawe ile musiał odpalić kierowniczce Cyrku?

Gość • Środa [01.04.2026, 11:52:47] • [IP: 91.94.19.***]

Świnoujście to jest przestępcze miasto portowe. Nie tak dawno było brutalne morderstwo w hotelu Herkules, wcześniej brutalna zbrodnia, tortury i brutalny mord niepełnosprawnego chłopaka. Była też strzelanina na Witosa. Napady w biały dzień na promenadzie zgłaszane na policję. Przestępstwa na tle seksualnym. Korupcja i grupy przestępcze. Plaga kradzieży katalizatorów i rowerów. Świnoujście to niebezpieczne miasto ale dużo spraw się wycisza.

Gość • Środa [01.04.2026, 11:53:41] • [IP: 176.221.125.***]

Jeśli to prawda, to teraz widzicie jak plotka czy media ryją ludziom mózgi. Nie ma co się więc dziwić że nagle niektórzy ''stają się niebinarni'' albo zaczynają coś, , lubić'' bo jakiś cwelebryta albo głupawy w życiu prywatnym a, , mądry'' w flamie aktor coś zasugerował ludziom podatnym na sugestie. Wystarczy parę słów, wykreowanych obrazów i zaczynacie ''myśleć'' tak jak tego chcą ''elyty''. Wmówią wam że ''coś się dzieje'' albo że ''ktoś jest sepsą'' i idziecie za nim jak lemingi. Tych co nie idą nazywa się ''szurami'' albo tylko ''wrogami''.

Gość • Środa [01.04.2026, 12:00:45] • [IP: 185.210.36.***]

To prawda, że koszmar mieszkańców Świnoujścia trwa. Nawet strzelanina na Witosa była wyciszona. Świnoujście to zdemoralizowane i niebezpieczne miasto. Można by tu mnożyć przykłady zbrodni i przestępstw.

Gość • Środa [01.04.2026, 12:15:20] • [IP: 37.31.135.***]

11:25 - jeszcze jeden?!?! W ktorym dokładnie miejscu?! Nie do wiary!

Gość • Środa [01.04.2026, 12:15:38] • [IP: 178.183.19.**]

A co radni teraz będą zajmować się pisaniem scenariuszy filmowych ?

Gość • Środa [01.04.2026, 12:53:50] • [IP: 176.221.125.***]

Jest niebezpiecznie! Wieczorem strach wyjść!

Gość • Środa [01.04.2026, 13:15:24] • [IP: 64.176.227.***]

12:15 - po Kasiarzu. Tam to musiały pójść w łapę grube miliony.

Gość • Środa [01.04.2026, 13:19:37] • [IP: 176.221.125.***]

A te wozy strażackie na sygnale pędzące przez miasto do zatrzaśniętych drzwi mieszkania albo kota na drzewie? Czy władze myślą że to działa kojąco?

Gość • Środa [01.04.2026, 13:21:08] • [IP: 185.210.36.***]

Naprawdę? Zajmujemy się na radach serialem? Nagle wszyscy tacy zaniepojeni? Tak, Świnoujście to od razu drugie Miami. Żenujące. Dlatego wlaśnie wszyscy chcą uciekać z tego miasta, zostają tylko takie Mirki, ktorzy prowadzą sklepy, hotele i restauracje. Młodzi ludzie jadą do normalnych miejsc. Gównoburza gównoburzę goni.

Gość • Środa [01.04.2026, 13:56:52] • [IP: 185.210.36.**]

Wincy pobratymców kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla a będzie bezpiecznie jak jasna cholera.

sol • Środa [01.04.2026, 14:01:01] • [IP: 165.85.12.*]

Chyba tych naszych radnych trochę pogięło. RADNI wracać do rzeczywistości.

Gość • Środa [01.04.2026, 14:03:19] • [IP: 89.151.16.***]

I takimi bzdetami na płatnej sesji zajmują się radni wraz z kierownikiem urzędu i jej zastępcami! Całe szczęście, że w lecie nie będzie powtórki serialu" Czterej pancerni i pies", bo turyści mogliby pomyśleć, że na wyspach jeszcze trwa II wojna światowa!

Gość • Środa [01.04.2026, 14:28:18] • [IP: 176.221.125.***]

Gdy neonów blask przygasa na ulice wychodzi inna masa. Władza śpi i śni.O czym?Tego nie wie nikt. Rano sie obudzi i znowu zacznie być.

Gość • Środa [01.04.2026, 14:39:02] • [IP: 124.198.131.***]

Scenarzystów serialu należy poinformować o" dorobku" Gumolepa i jego funfli z rady i spółek miejskich. Wtedy dopiero seria nabierze rumieńców. WYślę do nich dzisiaj archiwum artykułów pana Możejki.

Gość • Środa [01.04.2026, 15:16:22] • [IP: 37.31.34.**]

Spokojnie!! Nadchodzi pomoc- Ojciec Mateusz jest już w drodze. Jest zgoda episkopatu

Gość • Środa [01.04.2026, 15:21:49] • [IP: 61.8.142.***]

Usedom Krimi mają w Niemczech i wydaje mi się, że tam raczej nie debatują w ten sposób.

Oglądasz 1-25 z 47
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uderzył mężczyznę w głowę. 57-latek trafił do szpitala, sprawca jest nadal poszukiwany. Do poważnego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie w rejonie ulicy Konstytucji 3 Maja, przed budynkami znajdującymi się przy galerii Corso w Świnoujściu. Po uderzeniu w głowę 57-letni mężczyzna trafił do szpitala. Według nieoficjalnych informacji policja poszukuje sprawcy. Jak ustalili redaktorzy iswinoujscie.pl, do zdarzenia doszło około godziny 17.00. Wszystko wskazuje na to, że nie był to przypadkowy atak. Mężczyźni mogli się znać, a pomiędzy nimi doszło do konfliktu, który zakończył się użyciem przemocy ■