POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.04.2026, 16:17:21] • Świnoujście

Martwy przejazd kolejowy przy ulicy Ludzi Morza. Tory donikąd i pytanie: po co to jeszcze istnieje?

Martwy przejazd kolejowy przy ulicy Ludzi Morza. Tory donikąd i pytanie: po co to jeszcze istnieje?

fot. Sławomir Ryfczyński

Na Warszowie, przy ulicy Ludzi Morza - tuż za rondem i przed szkołą morską wciąż funkcjonuje przejazd kolejowy, który od dawna nie spełnia żadnej roli. Tory są zarośnięte, zaniedbane i prowadzą donikąd. Mieszkańcy pytają wprost: kiedy ktoś zrobi z tym porządek?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak relikt przeszłości, który zatrzymał się w czasie. Szyny przecinające drogę są wyraźnie nieużywane - pokryte brudem, liśćmi i miejscami niemal znikające w ziemi. Po obu stronach widać, że linia kolejowa nie jest utrzymywana - zarośnięta, zapomniana, bez jakichkolwiek oznak ruchu.

To o tyle niezrozumiałe, że w niedalekiej odległości funkcjonuje drugi przejazd kolejowy czynny, oznakowany i realnie wykorzystywany. Tam ruch kolejowy się odbywa, więc infrastruktura ma sens. Tutaj trudno doszukać się jakiejkolwiek logiki.

Martwy przejazd kolejowy przy ulicy Ludzi Morza. Tory donikąd i pytanie: po co to jeszcze istnieje?

fot. Sławomir Ryfczyński

Mieszkańcy zwracają uwagę na kilka problemów. Po pierwsze -bezpieczeństwo. Choć przejazd wydaje się martwy, wciąż formalnie istnieje i przecina drogę, co może wprowadzać w błąd kierowców, zwłaszcza tych spoza miasta. Po drugie - estetyka i wizerunek miejsca. Warszów rozwija się, a takie elementy infrastruktury zwyczajnie szpecą przestrzeń i sprawiają wrażenie zaniedbania.

Pojawia się więc proste pytanie: czy naprawdę nikt nie jest w stanie podjąć decyzji o likwidacji tego przejazdu? Skoro tory nie są używane i nic nie wskazuje na ich przyszłe wykorzystanie, naturalnym krokiem wydaje się ich demontaż i uporządkowanie terenu.

To nie jest skomplikowana sprawa. To decyzja administracyjna i organizacyjna. A jednak od lat nic się tu nie zmienia.

Kto wreszcie uzna, że czas zrobić z tym porządek?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość. Zenon • Niedziela [19.04.2026, 16:40:15] • [IP: 88.156.233.**]

Pozwolić chłopcom od złomu i po problemie

Gość • Niedziela [19.04.2026, 16:53:50] • [IP: 185.210.39.**]

Niech pan czytelnik sprawdzi sobie plan euro terminala to dowie się po co są te tory :P

Gość • Niedziela [19.04.2026, 16:58:38] • [IP: 176.221.125.***]

Pieniądze są na festyny, zabawy ale na poprawę infrastruktury już nie starcza, a więc bawmy się i wpadajmy w dziury.

Gość • Niedziela [19.04.2026, 17:10:19] • [IP: 185.210.36.**]

I to jest niestety to Świnoujście, które zadziwia bezwładnością decyzyjną.

Gość • Niedziela [19.04.2026, 19:01:47] • [IP: 37.31.135.**]

Przepracowałem na pkp ponad 35lat znam to miejsce dobrze bo w ramach obowiązków przynajmniej 2 razy wtygodniu tam przechodzlem i rozumiem flustrscje mieszkańców sam nie rozumiałem po co jest Teraz rozumiem dlaczego tak jest Rządzą na pkp świnoujście osoby które nie potrafię zrobić porządnej toalety na dworcu a taki tor to tzw gównno szkoda czasu na zlomowiska

Gość • Niedziela [19.04.2026, 20:19:33] • [IP: 37.31.132.**]

Pytanie proszę skierować do właściciela przejazdu. Przecież jest on znany w Urzędzie miasta

Gość • Niedziela [19.04.2026, 20:54:32] • [IP: 80.50.253.***]

Pendolino tu pojedzie

Gość • Niedziela [19.04.2026, 21:13:35] • [IP: 83.11.42.***]

Proszę coś z tym przejazdem zrobić. Jest niepotrzebny, więc należałoby go usunąć.

Gość • Niedziela [19.04.2026, 21:19:12] • [IP: 89.151.19.***]

Poważnie to problem? Żmurkiewicz nic w tym temacie nie zrobił przez ponad 20 lat, Agatowska nie zrobi przez kolejne 10, a wiecie dlaczego? bo są ważniejsze problemy.

Gość • Niedziela [19.04.2026, 21:22:33] • [IP: 195.128.180.**]

Była kiedyś w Świnoujściu ciekawa rodzina, oni nie potrzebowali pozwolenia. Ten wpis może spowodować, że jakiś urzędas przypomni osobie o tym przejeździe i nakaże postawić znak STOP.

Gość • Niedziela [19.04.2026, 21:42:04] • [IP: 37.109.163.***]

A wojska ktoś pytał?

Gość • Niedziela [19.04.2026, 23:40:47] • [IP: 37.31.135.***]

Ten jest wyłączony z ruchu już dawno, ale nast tor kolejowy działa

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 07:37:06] • [IP: 176.221.125.**]

Tory nie są Urzędu miasta, wiec pytanie do właścicieli trza zadać

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 12:16:59] • [IP: 2.106.93.**]

Wyrwą tory i zostaną dziury. Logiczne więc jest myślenie - „niech zostanie jak jest”. Ludzie będą mniej narzekać, a i potańcówkę im się na plaży zrobi

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 12:55:21] • [IP: 31.175.32.**]

Szyny są poniemieckie, więc również konserwator zabytków musi wyrazić zgodę

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 19:08:40] • [IP: 88.218.253.***]

Przejazd jest straszny...droga była robiona a szyny zostały..droga do nikąd zróbcie coś tym..

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 19:50:57] • [IP: 91.94.18.***]

I znak stop i wszyscy stają 🎸

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 20:21:59] • [IP: 185.210.38.***]

zdjąć znaki, wylać asfalt i po klopocie.

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 20:37:47] • [IP: 176.221.125.***]

''Kto wreszcie uzna, że czas zrobić z tym porządek?''. Nikt. Magistrat zajęty jest urządzaniem potańcówek i nie ma czasu na takie drobiazgi.

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 20:51:08] • [IP: 88.156.234.**]

Już niedługo cała Polska będzie tak wyglądać jak te tory do nikąd!

Gość • Poniedziałek [20.04.2026, 21:36:58] • [IP: 37.248.216.**]

Wrócimy do tematu za rok, może troszkę wcześniej, to dopiero wtedy mieszkańcy będą zdziwieni 🤭😉Przejazd nie został bez przyczyny, tak samo jak stojący nieopodal znak stopu.

Bao Bao • Wtorek [21.04.2026, 01:32:24] • [IP: 31.175.22.**]

Wpuśćcie tam Kopytka on to wywiezie na złomex i po problemie.

Gość • Wtorek [21.04.2026, 07:20:01] • [IP: 195.128.181.***]

Tam własnie jedzie Polska

Gość • Wtorek [21.04.2026, 09:21:09] • [IP: 95.91.246.***]

Te tory to zabytek i powinno zostać tak jak jest, jeszcze się przyda. Pozdrawiam

Gość • Wtorek [21.04.2026, 18:31:47] • [IP: 176.221.124.***]

Moze sie kiedys przyda. Latwo stare tory na wybrzerzu wladka 4 usiuneli a mogly by tam do tej pory jezdzic pociagi. Polak wszystko spiep..

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uderzył mężczyznę w głowę. 57-latek trafił do szpitala, sprawca jest nadal poszukiwany. Do poważnego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie w rejonie ulicy Konstytucji 3 Maja, przed budynkami znajdującymi się przy galerii Corso w Świnoujściu. Po uderzeniu w głowę 57-letni mężczyzna trafił do szpitala. Według nieoficjalnych informacji policja poszukuje sprawcy. Jak ustalili redaktorzy iswinoujscie.pl, do zdarzenia doszło około godziny 17.00. Wszystko wskazuje na to, że nie był to przypadkowy atak. Mężczyźni mogli się znać, a pomiędzy nimi doszło do konfliktu, który zakończył się użyciem przemocy ■