iswinoujscie.pl • Niedziela [19.04.2026, 16:17:21] • Świnoujście
Martwy przejazd kolejowy przy ulicy Ludzi Morza. Tory donikąd i pytanie: po co to jeszcze istnieje?

fot. Sławomir Ryfczyński
Na Warszowie, przy ulicy Ludzi Morza - tuż za rondem i przed szkołą morską wciąż funkcjonuje przejazd kolejowy, który od dawna nie spełnia żadnej roli. Tory są zarośnięte, zaniedbane i prowadzą donikąd. Mieszkańcy pytają wprost: kiedy ktoś zrobi z tym porządek?
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak relikt przeszłości, który zatrzymał się w czasie. Szyny przecinające drogę są wyraźnie nieużywane - pokryte brudem, liśćmi i miejscami niemal znikające w ziemi. Po obu stronach widać, że linia kolejowa nie jest utrzymywana - zarośnięta, zapomniana, bez jakichkolwiek oznak ruchu.
To o tyle niezrozumiałe, że w niedalekiej odległości funkcjonuje drugi przejazd kolejowy czynny, oznakowany i realnie wykorzystywany. Tam ruch kolejowy się odbywa, więc infrastruktura ma sens. Tutaj trudno doszukać się jakiejkolwiek logiki.

fot. Sławomir Ryfczyński
Mieszkańcy zwracają uwagę na kilka problemów. Po pierwsze -bezpieczeństwo. Choć przejazd wydaje się martwy, wciąż formalnie istnieje i przecina drogę, co może wprowadzać w błąd kierowców, zwłaszcza tych spoza miasta. Po drugie - estetyka i wizerunek miejsca. Warszów rozwija się, a takie elementy infrastruktury zwyczajnie szpecą przestrzeń i sprawiają wrażenie zaniedbania.
Pojawia się więc proste pytanie: czy naprawdę nikt nie jest w stanie podjąć decyzji o likwidacji tego przejazdu? Skoro tory nie są używane i nic nie wskazuje na ich przyszłe wykorzystanie, naturalnym krokiem wydaje się ich demontaż i uporządkowanie terenu.
To nie jest skomplikowana sprawa. To decyzja administracyjna i organizacyjna. A jednak od lat nic się tu nie zmienia.
Kto wreszcie uzna, że czas zrobić z tym porządek?
źródło: www.iswinoujscie.pl
Pozwolić chłopcom od złomu i po problemie
Niech pan czytelnik sprawdzi sobie plan euro terminala to dowie się po co są te tory :P
Pieniądze są na festyny, zabawy ale na poprawę infrastruktury już nie starcza, a więc bawmy się i wpadajmy w dziury.
I to jest niestety to Świnoujście, które zadziwia bezwładnością decyzyjną.
Przepracowałem na pkp ponad 35lat znam to miejsce dobrze bo w ramach obowiązków przynajmniej 2 razy wtygodniu tam przechodzlem i rozumiem flustrscje mieszkańców sam nie rozumiałem po co jest Teraz rozumiem dlaczego tak jest Rządzą na pkp świnoujście osoby które nie potrafię zrobić porządnej toalety na dworcu a taki tor to tzw gównno szkoda czasu na zlomowiska
Pytanie proszę skierować do właściciela przejazdu. Przecież jest on znany w Urzędzie miasta
Pendolino tu pojedzie
Proszę coś z tym przejazdem zrobić. Jest niepotrzebny, więc należałoby go usunąć.
Poważnie to problem? Żmurkiewicz nic w tym temacie nie zrobił przez ponad 20 lat, Agatowska nie zrobi przez kolejne 10, a wiecie dlaczego? bo są ważniejsze problemy.
Była kiedyś w Świnoujściu ciekawa rodzina, oni nie potrzebowali pozwolenia. Ten wpis może spowodować, że jakiś urzędas przypomni osobie o tym przejeździe i nakaże postawić znak STOP.
A wojska ktoś pytał?
Ten jest wyłączony z ruchu już dawno, ale nast tor kolejowy działa
Tory nie są Urzędu miasta, wiec pytanie do właścicieli trza zadać
Wyrwą tory i zostaną dziury. Logiczne więc jest myślenie - „niech zostanie jak jest”. Ludzie będą mniej narzekać, a i potańcówkę im się na plaży zrobi
Szyny są poniemieckie, więc również konserwator zabytków musi wyrazić zgodę
Przejazd jest straszny...droga była robiona a szyny zostały..droga do nikąd zróbcie coś tym..
I znak stop i wszyscy stają 🎸
zdjąć znaki, wylać asfalt i po klopocie.
''Kto wreszcie uzna, że czas zrobić z tym porządek?''. Nikt. Magistrat zajęty jest urządzaniem potańcówek i nie ma czasu na takie drobiazgi.
Już niedługo cała Polska będzie tak wyglądać jak te tory do nikąd!
Wrócimy do tematu za rok, może troszkę wcześniej, to dopiero wtedy mieszkańcy będą zdziwieni 🤭😉Przejazd nie został bez przyczyny, tak samo jak stojący nieopodal znak stopu.
Wpuśćcie tam Kopytka on to wywiezie na złomex i po problemie.
Tam własnie jedzie Polska
Te tory to zabytek i powinno zostać tak jak jest, jeszcze się przyda. Pozdrawiam
Moze sie kiedys przyda. Latwo stare tory na wybrzerzu wladka 4 usiuneli a mogly by tam do tej pory jezdzic pociagi. Polak wszystko spiep..