iswinoujscie.pl • Sobota [16.01.2010, 12:36:16] • Świnoujście
Ludzie gwiżdżą na ten gazoport

Krystyna Szmaland mieszka przy ulicy Barlickiego. Jak mówi, już teraz komfort jej życia jest obniżony przez ciągłe stresy. Nie chce żyć w pobliżu gazoportu. Jeśli go zbudują zażąda od miasta wykupu jej mieszkania.( fot. Sławomir Ryfczyński
)
Powołanie niezależnych specjalistów, którzy mają wydać opinie na temat budowanego w Świnoujściu terminalu LNG oraz inwentaryzacja budynków na trasach przejazdu ciężkiego sprzętu (w razie wypłaty odszkodowań w wypadku uszkodzeń) – takie dwie obietnice złożyli przedstawiciele Polskiego LNG na wczorajszym spotkaniu w Miejskim Domu Kultury.
Zorganizowało je Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia. W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury było przeszło 200 osób. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta, rady miejskiej, Urzędu Morskiego oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

fot. Sławomir Ryfczyński
Atmosfera w sali domu kultury była gorąca. Gromkie oklaski zbierali członkowie Stowarzyszenia przedstawiając obiektywnie zagadnienia związane z budowanym terminalem i portem zewnętrznym.
- Niektóre wypowiedzi pracowników PLNG czy portu, jak na przykład Leszka Kuczyńskiego z Grupy Morskiej, spotkały się tylko z negatywnymi okrzykami i gwizdami – mówi jeden z mieszkańców, który był spotkaniu.
Debata zaczęła się od prezentacji spółki Polskie LNG. Leszek Ciechanowicz, zastępca dyrektora pionu technicznego, opowiadał zebranym o korzyściach, jakie niesie ze sobą inwestycja.

fot. Sławomir Ryfczyński
Członkowie Stowarzyszenia z drugiej strony starali się odpowiadać na pytania, na które mieszkańcy nigdy nie mogli uzyskać jasnego wyjaśnienia od inwestora. Między innym o bezpieczeństwo.
Zenon Nowak wymieniał przykłady gazoportów na świecie (nowoczesnych i budowanych według najnowszych procedur), gdzie doszło do tragicznych wypadków. Podkreślał, że stowarzyszenie nie chce nikogo straszyć, tylko ukazać prawdę na temat terminalu, który wcześniej przedstawiany był w samych superlatywach.
Prezentacja członków stowarzyszenia podzielona została na części – 8 mitów o terminalach LNG. Wynikało z niej, że większość plusów, jakie wymawiano mówiąc o gazoporcie, lekko rzecz ujmując, mija się z prawą. Inwestycja nie jest bezpieczna. Nie ma w Świnoujściu odpowiednich służb, które mogłyby sobie poradzić w razie wypadku. Istnieje też realne zagrożenie atakiem terrorystycznym. O tej sprawie mówił nawet Bogdan Klich, minister obrony narodowej, w wywiadzie dla jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych.
Okazuje się też, że w terminalu nie będzie miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Zostanie zatrudnionych tylko kilkudziesięciu specjalistów. Gazoport wpłynie zapewne negatywnie na wizerunek miasta. Ucierpi na tym całe miasto, które żyje z turystyki. Straty poniesie też branża związana z nieruchomościami, których to ceny spadną znacznie w dół.