iswinoujscie.pl • Sobota [16.01.2010, 12:36:16] • Świnoujście

Ludzie gwiżdżą na ten gazoport

Ludzie gwiżdżą na ten gazoport

Krystyna Szmaland mieszka przy ulicy Barlickiego. Jak mówi, już teraz komfort jej życia jest obniżony przez ciągłe stresy. Nie chce żyć w pobliżu gazoportu. Jeśli go zbudują zażąda od miasta wykupu jej mieszkania.( fot. Sławomir Ryfczyński )

Powołanie niezależnych specjalistów, którzy mają wydać opinie na temat budowanego w Świnoujściu terminalu LNG oraz inwentaryzacja budynków na trasach przejazdu ciężkiego sprzętu (w razie wypłaty odszkodowań w wypadku uszkodzeń) – takie dwie obietnice złożyli przedstawiciele Polskiego LNG na wczorajszym spotkaniu w Miejskim Domu Kultury.

Zorganizowało je Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia. W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury było przeszło 200 osób. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta, rady miejskiej, Urzędu Morskiego oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Ludzie gwiżdżą na ten gazoport

fot. Sławomir Ryfczyński

Atmosfera w sali domu kultury była gorąca. Gromkie oklaski zbierali członkowie Stowarzyszenia przedstawiając obiektywnie zagadnienia związane z budowanym terminalem i portem zewnętrznym.

- Niektóre wypowiedzi pracowników PLNG czy portu, jak na przykład Leszka Kuczyńskiego z Grupy Morskiej, spotkały się tylko z negatywnymi okrzykami i gwizdami – mówi jeden z mieszkańców, który był spotkaniu.

Debata zaczęła się od prezentacji spółki Polskie LNG. Leszek Ciechanowicz, zastępca dyrektora pionu technicznego, opowiadał zebranym o korzyściach, jakie niesie ze sobą inwestycja.

Ludzie gwiżdżą na ten gazoport

fot. Sławomir Ryfczyński

Członkowie Stowarzyszenia z drugiej strony starali się odpowiadać na pytania, na które mieszkańcy nigdy nie mogli uzyskać jasnego wyjaśnienia od inwestora. Między innym o bezpieczeństwo.

Zenon Nowak wymieniał przykłady gazoportów na świecie (nowoczesnych i budowanych według najnowszych procedur), gdzie doszło do tragicznych wypadków. Podkreślał, że stowarzyszenie nie chce nikogo straszyć, tylko ukazać prawdę na temat terminalu, który wcześniej przedstawiany był w samych superlatywach.

Prezentacja członków stowarzyszenia podzielona została na części – 8 mitów o terminalach LNG. Wynikało z niej, że większość plusów, jakie wymawiano mówiąc o gazoporcie, lekko rzecz ujmując, mija się z prawą. Inwestycja nie jest bezpieczna. Nie ma w Świnoujściu odpowiednich służb, które mogłyby sobie poradzić w razie wypadku. Istnieje też realne zagrożenie atakiem terrorystycznym. O tej sprawie mówił nawet Bogdan Klich, minister obrony narodowej, w wywiadzie dla jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych.

Okazuje się też, że w terminalu nie będzie miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Zostanie zatrudnionych tylko kilkudziesięciu specjalistów. Gazoport wpłynie zapewne negatywnie na wizerunek miasta. Ucierpi na tym całe miasto, które żyje z turystyki. Straty poniesie też branża związana z nieruchomościami, których to ceny spadną znacznie w dół.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/12611/