Na awersie jest wizerunek znaku nawigacyjnego Stawa Młyny (słynny świnoujski „Wiatrak”) oraz kontur trzech wysp z nazwą jednej z nich - Uznam. Na rewersie jest herb miasta.
fot. Ania Starosta
Piętnaście i pół tysiąca świnoujskich dukatów o nominałach 7 i 70 „Wyspiarzy” czeka już zamkniętych w stuletnim skarbcu byłego miejskiego ratusza, w którego murach mieści się obecnie Muzeum Rybołówstwa. Pół tysiąca monet wykonano ze szlachetnego srebra. Reszta została wybita specjalną techniką bimetalową – środek monety jest z mosiądzu, na zewnątrz jest miedzionikiel.
Na awersie jest wizerunek znaku nawigacyjnego Stawa Młyny (słynny świnoujski „Wiatrak”) oraz kontur trzech wysp z nazwą jednej z nich - Uznam. Na rewersie jest herb miasta.
fot. Ania Starosta
Drogocenne monety dodatkowo zostały zaryglowane w kasie pułkowej z XVII wieku, którą zamyka się na 12 stalowych sztab.
- Wszystko to po to, aby chronić nasz wyjątkowy skarb, na którego czyhają kolekcjonerzy, miłośnicy numizmatyki a także spora część rzezimieszków – mówi Anna Starosta ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Są tak cenne, że Mennica Polska nie chciała ich do nas przysłać kurierem z obawy na niebezpieczeństwa czyhające po drodze. Musieliśmy je odebrać osobiście! Dukaty będziemy trzymać po kluczem do 2 maja.
Wtedy to od godziny 12 na placu przy Muszli Koncertowej odbędzie się wielka sprzedaż „Wyspiarzy”. Zapraszamy dorosłych i dzieci. Dla najmłodszych przygotujemy zabawę w poszukiwanie skarbów z niespodziankami.
Przez cały sezon dukaty będzie można kupić u dystrybutorów, czyli sklepów, restauracji i obiektów turystycznych, które oznaczone będą plakatem „tu honorujemy 7 Wyspiarzy”. Ich lista pojawi się 1 maja na stornie internetowej www.swinoujscie.turystyka.pl.