Trzydziestoletnia mieszkanka Świnoujścia została skierowana do poradni chorób zakaźnych mieszczącej się w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Miejscowy lekarz rodzinny badający chorą zauważył na skórze pacjentki niepokojącą plamę o kilkucentymetrowej średnicy. To była borelioza.
Boreliozę wywołują bakterie –krętki Borrelia burgdoferi , które dostają się do krwi człowieka po ugryzieniu kleszcza. Pierwszym objawem choroby jest zazwyczaj występująca czerwona plama na skórze. Jest to tzw. rumień. Nieleczone schorzenie zazwyczaj ustępuje po 2 tygodniach, a choroba przechodzi w fazę utajenia.
Kolejny etap boreliozy to faza rozsiana , kiedy to zajęte zostają stawy, korzenie nerwowe i opony mózgowo-rdzeniowe. Objawy te występują
przeważnie po kilku tygodniach od ustąpienia rumienia.
Niepodjęcie leczenia skutkuje przejściem infekcji w fazę trzecią, przewlekłą, w której występują gorączka i dreszcze, tiki nerwowe, paraliż mięśni, zaburzenia widzenia, ból i sztywność stawów.
W fazie rumienia diagnostyka boreliozy nie sprawia lekarzom trudności. Problemem jest natomiast sytuacja, gdy pacjent nie pamięta faktu ugryzienia przez kleszcza. W takich przypadkach pewne rozpoznanie choroby można stwierdzić dopiero po znalezieniu we krwi przeciwciał przeciwko Borrelii.
Ogromną trudność stanowi rozpoznanie choroby w fazie przewlekłej, gdyż objawy mogą być niespecyficzne, a wywiadzie lekarskim może brakować informacji o ugryzieniu przez kleszcza i o obecności rumienia. Podstawowe znaczenie ma wówczas badanie przeciwciał we krwi, a w przypadku podejrzenia boreliozy układu nerwowego także w płynie mózgowo-rdzeniowym.
Najważniejszym lekiem w terapii jest amoxcylina .Długość leczenia zależy od etapu, w którym rozpoznano tę chorobę. W fazie pierwszej leczenie kończy się przeważnie po trzech tygodniach. Przy postaciach zaawansowanych terapia jest znacznie dłuższa. W przypadku neuroboreliozy, czyli boreliozy układu nerwowego konieczne jest leczenie z zastosowaniem antybiotyków dożylnych.
Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Skuteczna dla wszystkich lubiących wycieczki górskie, leśne może być szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
U świnoujścianki chorobę rozpoznano szybko. Chora w odpowiednim momencie udała się do lekarza. Po zastosowanej kuracji antybiotykowej trzydziestoletnia kobieta szybko wróciła do zdrowia.
mazd