Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o systemie oświaty dotyczące możliwości pobierania opłat od rodziców były nieprecyzyjne. Podjętą na ich podstawie uchwałę Rady Miasta Świnoujścia zakwestionował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Nieprecyzyjność przepisów dostrzegł ustawodawca inspirowany wyrokami sądów administracyjnych. By nie wywoływać skutków negatywnych dla gmin w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 roku nowelizującej ustawę o systemie oświaty, zawarł przepis o treści, cyt.:
„Art. 2. Dotychczasowe uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego wydane na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1, zachowują moc do czasu wydania uchwał przewidzianych w art. 14 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2011 r.”
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 05.08.2010 roku, na który powołują się rodzice, nie stanowi podstawy do dokonania zwrotu opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.
Dzieci przebywały w miejskich przedszkolach w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie, w którym realizowana była podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Korzystały z pełnego zakresu świadczeń edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczych oraz z wyżywienia. Korzystanie ze świadczeń oferowanych przez przedszkole rodzi zobowiązanie do zapłaty za nie.
Fakt wnoszenia przez rodziców opłat świadczył o dotychczasowej akceptacji tego stanu rzeczy. Opłaty te, określone uchwałą Rady Miasta Świnoujścia, obowiązywały przez 9 lat i nie były kwestionowane przez organy nadzoru.
W wypadku podtrzymywania przez rodziców twierdzeń o konieczności zwrotu wniesionych opłat, swoje roszczenie zgłosić należy do właściwego sądu powszechnego.
Dariusz Wojcieszek
Sekretarz Miasta
tel. (91) 321 2780