Rodzajów kadzideł jest niezliczona ilość, ponieważ ich fundamentem jest kompozycja żywic drzew. Dodatkowo wykorzystuje się różnego rodzaju aromatyczne rośliny, a także substancje pochodzące od zwierząt. Żywice aromatycznych drzew importowano niegdyś z wybrzeży Arabii i Somalii.
I tak od czasów starożytnych, aż po dzień dzisiejszy kadzidła mają wszechstronne zastosowanie. Dym z kadzideł pełni funkcję oczyszczającą i pomaga w medytacji, odpędza złe duchy, przekleństwa, zarazę (do tego celu używali ich m.in. Faraonowie).
W Ameryce Środkowej , jako że dym kojarzy się naturą i chmurami kadzidło było stosowane do sprowadzania deszczu.
W Japonii „dobry zapach” przybył w około 500 roku razem z buddyjskimi mnichami, gdzie delikatny zapach kadzideł stał się w czasach Heian (od 794 do 1185 roku) źródłem rozrywki zarezerwowanej tylko dla szlachty na cesarskim dworze.
W religii chrześcijańskiej kadzidło to symbol modlitwy unoszącej się do Boga, podnosi uroczysty nastrój podczas nabożeństwa i adoracji osób lub świętych przedmiotów. Warto przypomnieć, że było ono jednym z darów dla małego Jezuska, ofiarowane przez jednego z Trzech Króli przybyłych ze wschodu.
Kadzidło może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, procesy towarzyszące uczeniu się, stany emocjonalne, poza tym zwiększa odporność organizmu.
Joanna Niewiarowska
Bibliografia – Słownik Symboli, autor: Alfonso Serrano Simarro, Alvaro Pascual Chenel