iswinoujscie.pl • Środa [08.06.2011, 19:08:13] • Świnoujście

Najmłodsi budują swoją małą ojczyznę

Najmłodsi budują swoją małą ojczyznę

fot. Rzecznik Prezydenta Miasta

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej w wierszach, prozie, na rysunkach, fotografiach i makietach pokazali, jak widzą najstarsza część naszego miasta.

Chodzi o kwartał w rejonie ulic Piłsudskiego, Hołdu Pruskiego Szopena, Narutowicza, który objęty jest Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta. To tu znajduje się najwięcej starych, zabytkowych kamienic i innych obiektów. Dzięki LPRM już wkrótce wiele z nich odzyska swój dawny blask.

Szkoła przez ostatni rok szkolny brała udział w programie edukacyjnym w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świnoujście. Wybór placówki nie był przypadkowy, ponieważ szkoła znajduje się właśnie w kwartale objętym tym programem.; a sam jej budynek jest zabytkiem, ma już ponad 100 lat. Projekt obejmował m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy zawodowo i emocjonalnie związani są z naszym miastem. Na przykład klasy IV przygotowując się do zrobienia przewodnika po zabytkach Świnoujścia wysłuchały opowieści na ten temat Wrzesława Mechły, przewodnika i autora książek o naszym mieście i regionie. Z kolei klasy V poznały tajniki architektury dzięki warsztatom przygotowanym przez architektki z Urzędu Miasta Joannę Dąbrowską i Iwonę Dziekońską. Taka wiedza pomogła dzieciom w przygotowaniu projektów (plansz) z nowym atrakcyjnym przeznaczeniem niezagospodarowanych miejsc w okolicy. O fotografowaniu plenerów opowiadali im Sławomir Ryfczyński i Krystian Papski. Z kolei najmłodsi uczniowie wzięli udział w plenerze malarskim pt. "Mój dom, moje podwórko".

Najmłodsi budują swoją małą ojczyznę

fot. Rzecznik Prezydenta Miasta

- Chcieliśmy, aby poprzez udział w tym projekcie nasze dzieci stały się wrażliwe na wartości kulturowe i przyrodnicze obszaru objętego rewitalizacją w ramach LPR – mówi Ewa Kręczyńska-Pędziwiatr, dyrektorka SP nr 1. - Poznali historię dzielnicy, w której mieszkają i w której znajduje się ich szkoła. Dzięki takim zajęciom budujemy naszą lokalną tożsamość, patriotyzm, budzimy w dzieciach odpowiedzialność za swoje środowisko, gotowość uczestniczenia w rozwiązywaniu problemów społecznościowych.

Najmłodsi budują swoją małą ojczyznę

fot. Rzecznik Prezydenta Miasta

- Budowanie, tworzenie lokalnego patriotyzmu wśród mieszkańców naszego miasta, to podstawa - mówi Joanna Agatowska zastępca prezydenta miasta. - To przecież właśnie te dzieci za kilka czy kilkanaście lat zajmą nasze miejsce i to oni będą budować, rozwijać nasze wspólne miejsce na ziemi, nasza małą ojczyznę, jaką jest dla nas Świnoujście.

Dyrektorka dodaje, że w program zaangażowani byli nie tylko uczniowie i ich wychowawcy, ale także rodzice dzieci, którzy pomagali w odkrywaniu piękna tego miejsca.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/18396/