W sobotę 16 czerwca w samo południe na promenadzie młodzież O!środka Działań Teatralnych Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu przeprowadziła Performance - akcję artystyczną. Ku wielkiemu zdziwieniu ale i zainteresowaniu przechodniów, młodzież rozmieszczała na promenadzie tajemnicze czarne obiekty...
Obiekty okazały się być owocami. Porozkładane na białej płachcie symbolizującej ucztę, wywoływały nie lada zdziwienie.
Turyści i mieszkańcy z ufnością, życzliwością i niezwykłą ciekawością przyjmowali poczęstunek a nawet przysiadali do wspólnego biesiadowania.
fot. Organizator
Młodzież poznawała tajniki Performancu przez cały czerwiec w cyklu Warsztatów Intermedialnych, które są częścią projektu " Alternatywa # 4 " prowadzonego przez stowarzyszenie OFFicyna przy wsparciu MK i DN.
Warsztaty prowadził artysta performer Antoni Karwowski przy wparciu Anety Kruk i Marka Żymły.
Młodzież zgłębiała tajniki sztuki Performance, która wymyka się wszelkim definicjom. Często performance niesie z sobą element zaskoczenia, prowokacji.
fot. Organizator
Performance czerpie ze wszystkich dziedzin sztuki: teatru, plastyki, muzyki, ruchu, tańca. Uczestnicy warsztatów muszą zagłębić się w proces szukania własnych znaczeń podczas pracy z rekwizytem, otoczeniem, partnerem, widzem. Pracują też nad powstaniem partytury działań, której sens jest czasami czytelny tylko dla artysty.
Wychodząc z działaniem na ulicę i narażając się na konfrontację z przypadkowym przechodniem młodzi artyści, poznają własne ograniczenia, granice swej intymności i obaw.
Performance to sztuka zaskakująca, niełatwa w odbiorze , ale sprawiająca radość widzom i ostatniej soboty mogliśmy się o tym przekonać. O to chodziło!