iswinoujscie.pl • Wtorek [14.08.2012, 07:57:29] • Świnoujście

Posłanka Ewa Żmuda-Trzebiatowska zarzuca Żmurkiewiczowi pychę i arogancję

Posłanka Ewa Żmuda-Trzebiatowska zarzuca Żmurkiewiczowi pychę i arogancję

fot. Sławomir Ryfczyński

Pod koniec lipca 2012 Komisja Rewizyjna Rady Miasta zdominowana przez radnych SLD i PiS zakończyła kontrolę szpitala. Radni Platformy Obywatelskiej zasiadający w tej komisji: Dariusz Śliwiński i Elżbieta Jabłońska nie zgodzili się z lakonicznymi wnioskami zawartymi w protokole pokontrolnym i złożyli pismo, w którym przedstawili stanowisko odrębne w którym wykazali wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednostki oraz działań organu nadzoru w zakresie kontroli przychodów, kosztów i zadłużenia.

M.in.: spadek ilości świadczeń udzielanych na rzecz pacjentów z przyczyn organizacyjnych, nieprzestrzeganie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w zakresie zawierania umów na świadczenia zdrowotne, nieuzasazniony wzrost i obecny wysoki poziom płac personelu medycznego na podstawie umów o pracę oraz na podstawie kontraktów, nieprzestrzeganie ustawy o finansach publicznych w zakresie wydatków, zaciąganie bez upoważnienia zobowiązań w zewnętrznych instytucjach finansowych, brak kontroli ze strony organu nadzoru właścicielskiego w latach 2007 – 2011, akceptacja nieracjonalnego wzrostu wydatków jednostki przez organ nadzoru właścicielskiego poprzez pozytywne opiniowanie i zatwierdzanie kolejnych planów i sprawozdań finansowych. Stwierdzono, że przyczyny nagłego pogorszenia sytuacji jednostki rozciągają się na lata 2008 – 2011 i są one bezpośrednio związane z decyzjami osób zarządzającymi jednostką w tym okresie oraz opiniami i decyzjami osób reprezentujących organu nadzoru, czyli Gminę Miasto Świnoujście. W związku z powyższym radni PO wnosili o poszerzenie kontrolowanego okresu działalności jednostki o lata 2008, 2009 oraz 2010.

Z względu na stwierdzone fakty nieracjonalnego gospodarowania finansami jednostki oraz braku zdecydowanej reakcji ze strony organów nadzoru właścicielskiego w latach 2008 – 2011 oczekiwali jednocześnie skierowania przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Świnoujście wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie kompleksowej kontroli działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu w latach 2008 – 2011.

Zignorowanie wniosków zawartych w tym piśmie jest, niestety, kolejnym faktem, który pokazuje sposób sprawowania władzy samorządowej w Świnoujściu. Prezydent Janusz Żmurkiewicz ma pełnię władzy i zdecydowaną większość w Radzie Miasta. Trzeba powiedzieć, że jest to władza nacechowana pychą i arogancją. Będąc przekonanym o swojej nieomylności nie bierze pod wagę głosów opozycji i ludzi, którzy w dobrej wierze pokazują błędy popełniane w zarządzaniu miastem. Niestety w konsekwencji płacą za to mieszkańcy Świnoujścia.

Trzeba jasno powiedzieć, że za obecną katastrofalną sytuację szpitala i kilkunastomilionowe długi odpowiedzialność ponosi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz bo to on i jego współpracownicy powinni sprawować nadzór nad placówką. Od początku 2009 roku pomimo wielu sygnałów opozycji, że w szpitalu im. Jan Garguły dzieje się źle nie podjęto stosownych kroków, żeby przeprowadzić gruntowną kontrolę. Przeprowadzono ją dopiero w maju 2012 roku czyli prawie rok po odejściu dyrektora zarządzającego szpitalem. Przypomnę także, że to Janusz Żmurkiewicz w 2008 roku bez konkursu powołał na stanowisko dyrektora Pana Dariusza Guziaka, wiedząc, że jest jednocześnie kieruje szpitalem w Goleniowie i trudno mu będzie zarządzać dwoma szpitalami jednocześnie.

Program naprawczy szpitala miał polegać przede wszystkim na ograniczeniu zarobków pracowników. W zasadzie pod ścianą postawiono pracowników szpitala, którzy w referendum mieli się wypowiedzieć czy zgadzają się do powrót do płac z 2009 roku. Nie wyrazili zgody i to na nich ma spaść odpowiedzialność za upadek szpitala. Takie postawienie sprawy nie ma nic wspólnego z negocjacjami płacowymi a jest raczej formą szantażu. Należy jeszcze zadać pytanie, na jakiej podstawie prawnej odbyło się w naszym szpitalu "zakładowe referendum", w którym to właśnie pracownicy mieli decydować o realizacji programu naprawczego.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/23344/