iswinoujscie.pl • Środa [26.12.2012, 08:18:48] • Świnoujście

Spacer szlakiem szopek lewobrzeża. Zobacz film!

Spacer szlakiem szopek lewobrzeża. Zobacz film!

fot. Parafia pw. Błogosławionego Michała Kozala

Tradycja przygotowywania w kościołach szopek bożonarodzeniowych, czyli swoistych inscenizacji wydarzeń związanych z nocą narodzenia Chrystusa, liczy blisko osiemset lat. Według tradycji jej za jej prekursora uważa się świętego Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku we włoskim Greccio przygotował pierwszą szopkę podobną do tych, jakie również dziś możemy oglądać w świątyniach, również tych świnoujskich. Jak wyglądają tegoroczne zorganizowane przez nasze parafie? Niegdyś odwiedzanie szopek było jedną z bożonarodzeniowych tradycji. Rodziny, zwłaszcza z dziećmi starały się odwiedzić każdy kościół w okolicy i porównać szopki. To zwyczaj wart przypomnienia. Zapraszamy więc na krótką wycieczkę śladem świnoujskich szopek.



Zacznijmy od tej, której nie mamy już szansy zobaczyć w tym roku. Parafia błogosławionego Michała Kozala zorganizowała w czasie świąt tzw. „żywą szopkę. W rolę pasterzy i innych postaci wigilijnej wcieliły się dzieci z parafii. Był prawdziwy żłóbek i prawdziwe w nim zwierzęta. Najmłodsi parafianie odegrali rolę pastuszków i świętej rodziny.

Spacer szlakiem szopek lewobrzeża. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

W pozostałych kościołach Świnoujścia zorganizowano tradycyjne szopki z ubranymi w historyczne stroje lalkami. Wystrój szopek zorganizowanych dla przypomnienia betlejemskiej stajenki był jednak w każdym przypadku inny. Szopka w centralnej świątyni p.w. Chrystusa Króla zwraca uwagę wielością postaci. Parafia wzbogaciła niedawno swoją szopkę o nowe figury zwierząt i postaci ludzkich.

Spacer szlakiem szopek lewobrzeża. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

We wspomnianym już kościele przy ul. Toruńskiej żywa szopka była tylko przez jeden dzień. Nie zrezygnowano tu jednak także z tradycyjnej. Ta wykonana została w stylu sztuki ludowej, z rzeźbionymi z pietyzmem postaciami świętej rodziny. Postaci szopki umieszczone zostały w konstrukcji wiejskiej stodoły.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/24977/