Poparcie dla nowej ustawy mogą deklarować nie tylko działkowcy ale także każdy mieszkaniec. Podpisy sympatyków stanowią niebagatelną część w ogólnej liczbie zebranych podpisów. Wielu mieszkańców miast dostrzega bowiem niepodważalne zalety z lokalizacji na terenach miejskich obszaru, o którym mówi się najczęściej, że stanowi zielone płuca miasta.
Przypomnijmy, że konieczność pilnego uregulowania prawnego statusu ogrodów działkowych nastąpiła po tym jak 11 lipca 2012 przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego stwierdził niezgodność z Konstytucją szeregu artykułów dotychczas obowiązującej ustawy. Pojawiła się obawa, że w krótkim czasie może dojść do likwidacji Polskiego Związku działkowców, a tereny działek zostaną wystawione na sprzedaż na zasadach rynkowych. Faktycznie oznaczałoby to koniec ruchu działkowego w Polsce, tradycji i dorobku wielu pokoleń. Dla wielu, zwłaszcza starszych osób ale też dla całych rodzin byłby to koniec jedynej szansy na zdrowy, przyjemny i niedrogi kontakt z naturą, relaks, odpoczynek na łonie przyrody ale także możliwość zdrowego uzupełnienia domowej diety.
Jest jednak duża szansa, że te wartości, dorobek kilku generacji nie ulegnie zaprzepaszczeniu. Szansę taką daje przygotowany w błyskawicznym tempie projekt nowej ustawy o R.O.D. autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. W dokumencie zmieniono zanegowane przez sędziów Trybunału zapisy, zadbano jednak także o zachowanie tradycji polskiego ogrodnictwa działkowego. Aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której powstałaby luka prawna, a tereny działek mogłyby ulec rozparcelowaniu komitet chce by już w lutym do laski marszałkowskiej trafił gotowy projekt. Akcja zbierania podpisów poparcia trwa do końca bieżącego miesiąca.