iswinoujscie.pl • Niedziela [20.01.2013, 02:57:51] • Świnoujście
Działkowcy apelują o pośpiech w pracach nad Ustawą o R.O.D.

fot. iswinoujscie.pl
Działkowcy Świnoujścia domagają się jak najszybszego wprowadzenia pod obrady Sejmu obywatelskiego projektu nowej Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Swoje stanowisko zawarli w liście do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. To najważniejszy efekt zebrania działkowców reprezentujących wszystkie R.O.D. Świnoujścia. Walne zebranie działkowców odbyło się w sobotę w świetlicy R.O.D. „Granica”. Swoje stanowisko zaprezentowali na nim nie tylko działkowcy ale także przedstawiciele rządzącej partii, Polskiego Związku Działkowców oraz władz miasta.
Działkowcy z R.O.D. „Granica”, „Paprotna”, „Kotwica”, „Oaza”, „Nad Zalewem” mają podobne obawy. Wiadomo już, że Platforma Obywatelska przygotowuje projekt nowej ustawy, która ma zastąpić dotychczasową. Zmiany w dotychczasowym prawie działkowym wymusza wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Najpoważniejsze obawy wzbudza przyszłość terenów posiadanych przez Polski Związek Działkowców. Po planowanej likwidacji Związku grunta te miałyby przejść w zarząd samorządów. Wiele z nich już dziś myśli o dochodach ze sprzedaży.

fot. iswinoujscie.pl
Działkowcy w Świnoujściu są narazie w tym szczęśliwym położeniu, że aktualne plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniają istnienie ogrodów. Obecny na spotkaniu Przewodniczący Rady Miasta Paweł Sujka podkreślił, że aktualnie w Świnoujściu działkowcy mogą być spokojni o przeznaczenie terenów, na których gospodarzą. Co stanie się z nimi za kilka lat, tego dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jeżeli przestanie istnieć silna , zbiorowa reprezentacja środowiska (Taką jaką do dziś jest Polski Związek Działkowców) działkowcy utracą jednocześnie strażnika swoich praw, dysponującego prawnikami i fachowcami innych specjalności, którzy taką opiekę członkom Związku przez całe lata zapewniali.

fot. iswinoujscie.pl
„Bardzo łatwo jest także obalić lansowany przez przeciwników P.Z.D. pogląd, że składki członkowskie idą na tak zwaną „czapę” w Warszawie. Potwierdza to choćby Zarząd ogrodu-gospodarza zebrania. Dzięki pieniądzom przekazanym przez Zarząd Okręgowy w tym jednym ogrodzie udało się zrealizować inwestycje infrastrukturalne za tysiące złotych. Gros środków idzie w budowę i utrzymanie alejek ogrodowych, systemu melioracji, świetlicę i jej otoczenie-teren, z którego korzystają działkowcy i ich rodziny organizując wiele rozmaitych imprez.