iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.03.2013, 01:00:58] • Świnoujście

Harcerze ZHR w służbie ołtarza

Harcerze ZHR w służbie ołtarza

fot. Organizator

Druhny i druhowie szczepu ZHR im. Zawiszy Czarnego przy szkole podstawowej nr 1 w Świnoujściu dochowują wierności tradycjom polskiego skautingu. Kolejnym dowodem ich zaangażowania w kultywowanie naszych tradycji było zaangażowanie jakie włożyli w przygotowanie obchodów palmowej niedzieli. W tym roku był zresztą szczególny powód.

Tegoroczna Niedziela Palmowa zbiegła się bowiem ze Światowym Dniem Młodzieży. Nie tylko w naszej diecezji młodzi spotykali się by wspólnie spędzić czas i modlić się. W Świnoujskiej Parafii Wojskowej tradycją lat ubiegłych, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,  zaznaczyli swą obecność przy ołtarzu oraz przygotowali się do tego dnia pełniąc służbę w kaplicy.

Już od tygodnia zbierane były materiały, z których młodzi ludzie w mundurach własnoręcznie wykonywali palmy na przyjazd Chrystusa. To przygotowanie to nie tylko wielogodzinna praca przy robieniu bukietów palmowych, to też nauka polskiej tradycji oraz właściwego przeżywania nadchodzącego Wielkiego Tygodnia.

Dla młodzieży takie warsztaty, to świetna lekcja pobudzania wyobraźni i rozwijania zręczności w dłoniach. Palmy były rozprowadzane wśród wiernych, a harcerze mieli satysfakcję, kiedy zobaczyli wykonane przez nich dzieła niesione w kościele. Na zakończenie nabożeństwa niedzieli palmowej proboszcz parafii zwrócił się ze słowem do młodych.

Przypomniał o ich wielkiej roli w życiu Kościoła i Ojczyzny.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/25979/