iswinoujscie.pl • Czwartek [08.08.2013, 21:05:33] • Świnoujście

Zapytaliśmy o najpopularniejsze imiona psów w naszym mieście

Zapytaliśmy o najpopularniejsze imiona psów w naszym mieście

fot. Sławomir Ryfczyński

W Świnoujściu mamy dziś ponad 4,5 tys. zaczipowanych zwierząt. Magistrat szacuje, że liczba psów, które jeszcze nie zostały oznaczone elektronicznie, nie przekracza 10-15 procent.

Wpływy z opłaty od posiadania psów stanowią jeden z dochodów własnych gminy. Za cały ubiegły rok była to kwota 88 tys. 826 złotych. Jak informuje Urząd Miasta, obecnie oznaczonych elektronicznie jest ponad 4,5 tys. zwierząt.

- Większość właścicieli czworonogów docenia zalety tej metody znakowania, stąd też szacuje się, że liczba psów które jeszcze nie zostały zaczipowane nie przekracza 10-15 procent – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Nie bez znaczenia jest fakt, że już od wielu lat w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych znakowanie jest darmowe. Koszty pokrywa miasto.

Zapytaliśmy też w magistracie o to, jaki imiona nadają najchętniej swoim psom mieszkańcy naszego miasta. Na liście tej królują, jak się okazuje, Luna, Hary, Rafi, Saba, Dżeki, Tina i Nero.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Świnoujście z dnia 29 października 2009 r. opłata za cały rok od jednego psa wynosi 48 zł.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstaje lub gaśnie w ciągu roku - przykładowo w związku ze śmiercią psa, opłata należna jest za tyle miesięcy, ile miesięcy podatnik posiada psa – informuje magistrat. - Wpłat dokonywać należy do 31 marca każdego roku, na rachunek Urzędu Miasta. W każdej placówce Banku PKO S. A. na terenie Świnoujścia , wpłata może być dokonana bez prowizji.

Od opłaty zwolnione są osoby:

- zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
- niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) - z tytułu posiadania psa asystującego;
- w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
- będące podatnikami podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.


Ponadto, opłacie nie podlegają psy:
- które nie ukończyły 4 miesiąca życia,
- nabyte ze Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu – przez 3 lata licząc łącznie z rokiem, w którym nastąpiło nabycie.

Z opłaty ustawowo zwolnieni są:

-członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;

-osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;

-osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;

-osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa; podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.


O każdym zdarzeniu polegającym na nabyciu psa lub jego utracie należy poinformować Urząd Miasta Wydział Podatków i Opłat Lokalnych (pok. 207A lub Sala Obsługi Interesanta albo drogą pocztową) - w ciągu 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/27852/