iswinoujscie.pl • Czwartek [22.08.2013, 10:47:29] • Świnoujście

Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

Na zdjęciu rzecznik prasowy KMP w Świnoujściu asp. Beata Olszewska.( fot. Sławomir Ryfczyński )

Świnoujscy policjanci ostrzegają przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka” i "na policjanta". W ostatnim czasie na terenie naszego miasta miały miejsce dwa takie przestępstwa. Ofiarami oszustów padły osoby w wieku 75 i 83 lat.

Kilka dni temu 83-letnia mieszkanka Świnoujścia odebrała telefon od "wnuczka". Mężczyzna, umiejętnie prowadząc rozmowę, ustalił jej adres zamieszkania, uzyskał informacje o wszystkich najbliższych członkach rodziny, następnie posługując się już ich imionami, zdobył jej zaufanie. Następnie opowiedział o wypadku drogowym, jaki przed chwilą spowodował, w wyniku którego zginęło dziecko, a on przebywając aktualnie w areszcie, potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby wyjść na wolność. Wzruszona 83-latka obiecała pomoc finansową "wnuczkowi". Wtedy usłyszała, że do jej domu za chwilę przyjdzie policjant ubrany po cywilnemu i odbierze pieniądze. Staruszka przekazała oszustowi oszczędności w kwocie 15 tysięcy złotych.

Podobnie sytuacja wyglądała w drugim przypadku, jaki w ostatnim czasie miał miejsce w Świnoujściu. Mieszkająca samotnie 75-latka od kilku dni odbierała głuche telefony. Kiedy odebrała kolejny telefon odezwał się mężczyzna, podający się za jej syna. Po krótkiej rozmowie, "syn" poprosił o pomoc finansową, ponieważ spowodował wypadek, jest zatrzymany przez policję i aby nie iść do więzienia musi zapłacić. Prowadzący rozmowę mężczyzna oświadczył, że przekazuje słuchawkę policjantowi. Inny męski głos wyjaśnił, że aby syn nie poszedł do więzienia trzeba zapłacić 50 tysięcy złotych. Mężczyźni cały czas powtarzali, aby kobieta się nie rozłączała i cały czas podtrzymywali z nią rozmowę. Po chwili do mieszkania przyszedł "policjant", któremu poszkodowana przekazała oszczędności życia w kwocie 38 tysięcy złotych. Po przekazaniu gotówki kobieta zadzwoniła do syna, który był zdziwiony pytaniami matki, gdyż od rana był w pracy i nie spowodował żadnego wypadku.

Oszuści, wykorzystując dobroć i łatwowierność starszych ludzi, chcą pozbawić ich oszczędności życia. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o podstawowej zasadzie. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą to potwierdzić. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję.

Pamiętaj! Przez telefon nie widzimy z kim rozmawiamy!

- bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;

- nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz;

- potwierdzaj prośbę o pomoc kontaktując się osobiście;

- gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że to jest oszustwo koniecznie powiadom policję tel. 997 lub 112.

Świnoujscy policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które w ostatnim czasie otrzymały niepokojące telefony oraz mogą udzielić informacji w tej sprawie. Każdy przypadek oszustwa czy nawet jego próby powinien być zgłaszany policji, gdyż umożliwia to skuteczniejszą walkę z przestępcami. Jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby, rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu, ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.


Rzecznik prasowy KMP w Świnoujściu
asp. Beata Olszewska

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/28189/