Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt prowadzenie hodowli albo utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez prezydenta miasta, w którym taki pies jest hodowany lub trzymany. Rejestr psów ras uznanych za agresywne prowadzony jest w urzędzie miasta od 1999 roku. Czy jednak odzwierciedla stan faktyczny? Jak informuje magistrat, najwięcej zgłoszono do niego zwierząt rasy rottweiler.
- W 2011 roku do rejestru wpisanych było 61 psów - podają urzędnicy.- Tyle też wydano pozwoleń na utrzymywanie psów ras uznanych za niebezpieczne. Od 2012 roku do chwili obecnej nie było nowych zgłoszeń. Miasto nie ma obowiązku sprawdzania, czy każdy pies takiej rasy jest zgłoszony do rejestru.
W tej sytuacji dane z magistratu mogą nie odzwierciedlać faktycznej liczby zwierząt.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Świnoujście, określa, że osoby posiadające psy mają obowiązek , poza terenem własnej posesji, wyprowadzać je na smyczy, a psy należące do ras uznanych za agresywne lub mieszańcy tych raz, powinny być prowadzone w kagańcu. Straż Miejska interweniuje w przypadku, gdy zwierzę uznane za rasę agresywną biega bez opiekuna, lub też jeśli nie jest prowadzone na smyczy i w kagańcu.
- Właścicielowi grozi wtedy mandat od 50 do 500 złotych - informuje prezydencki rzecznik Robert Karelus.- Podobnie, jeśli okaże się, że zwierzę nie jest zgłoszone do rejestru. Jedna z ostatnich takich sytuacji miała miejsce pod koniec września. 58-letni mężczyzna został ukarany 300-złotowych mandatem za to, że szedł z psem rasy niebezpiecznej, który nie miał ani smyczy, ani kagańca. Najwyraźniej jednak właściciele takich ras podchodzą do sprawy odpowiedzialnie, bowiem podobne sytuacje w mieście nie zdarzają się często. W przypadku różnego rodzaju zdarzeń z udziałem psów agresywnych interweniuje przede wszystkim policja, choć najbardziej agresywne nie są zwierzęta rodowodowe lecz ich mieszańce.