iswinoujscie.pl • Niedziela [06.10.2013, 08:50:57] • Świnoujście
Prace Walczaków w miejscu sztuki44 warto zobaczyć!!!

fot. Sławomir Ryfczyński
Minęło właśnie 25 lat odkąd Ewa Tomczak-Walczak i Jacek Walczak ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Całe swoje
dorosłe życie poświęcili sobie nawzajem, sztuce oraz miastu, w którym osiedli, Świnoujściu. Przyjaciele, mieszkańcy, władze odwdzięczyli im się za to w sobotę 5 października w galerii „miejsce sztuki 44”. Ponad stu gości stanęło w kolejce do jubilatów z życzeniami i kwiatami.
Wernisaż wystawy jaką otwarto z tej okazji był artystycznym wydarzeniem nie tylko tygodnia.
Kuratorem wystawy, którą już można oglądać w galerii przy ul. Armii Krajowej 13 jest opiekun tego miejsca - Andrzej Pawełczyk.
Swoją jubileuszową wystawę artyści, razem z kuratorem, zatytułowali „struktura związku”. Tytuł to tyleż dosłowny co symboliczny. Jakby go jednak nie rozumieć, słowa te łączą w sobie określenie związku dwojga ludzi i struktury dzieła plastycznego powstałego w jego wyniku. A zaczęło się to rodzić już
podczas studiów i trwa nadal przybierając coraz ciekawsze formy.
Jacek- artysta grafik, nieustannie poszukujący nowych form wyrazu, za pomocą ciekawych technik graficznych. I Ewa, związana w większym stopniu z malarstwem także nie zatrzymała się w miejscu, rozwijając swój talent, jako artystka poszukującą nowych form wyrazu i ciekawych tematów.

fot. Sławomir Ryfczyński
Oboje, za to co robią, doceniani są nie tylko w najbliższej okolicy,
regionie, ale także za granicami kraju. To wspaniali ambasadorowie
naszego miasta.

fot. Sławomir Ryfczyński
W imieniu Rady Miejskiej Świnoujścia podziękowała im, za twórcza obecność, radna Krystyna Dulnik. Z gratulacjami i bukietem kwiatów na wernisaż przybył prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.
Dla nich najważniejsze były jednak ciepłe słowa od przyjaciół. A tych Państwu Walczakom nie brakuje. Może właśnie dlatego większość z ich prac można określić jako pełne empatii, i uczuć. „To nie jest retrospektywa!”-zapewnił kurator wystawy Andrzej Pawełczyk.