iswinoujscie.pl • Niedziela [17.11.2013, 12:44:06] • Świnoujście

Najpopularniejsze są pobyty 7- i 10-dniowe

Najpopularniejsze są pobyty 7- i 10-dniowe

fot. Sławomir Ryfczyński

W tym roku do Świnoujścia przyjechało na wakacje około 10-15 procent turystów więcej, niż w roku ubiegłym. Więcej jednostek przypłynęło też do naszej mariny. Co my z tego mamy?

Urzędnicy nie mają wątpliwości, że był to bardzo udany sezon. Według szacunków, w tym roku , tylko w tak zwanym ścisłym sezonie (czerwiec- sierpień), Świnoujście odwiedziło około 10-15 procent turystów więcej, niż w roku ubiegłym. Wskazują na to: stopień zużycia wody, wpływy z opłaty uzdrowiskowej oraz konieczność uruchomienia, szczególnie podczas weekendów oraz dużych imprez kulturalnych i rekreacyjnych, trzecich promów, zarówno na przeprawie karsiborskiej, jak i w centrum miasta (budżet miasta kosztowało to ponad pół miliona złotych).

- O tym, że Świnoujście cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, a tym samym potrzebne są nowe miejsca noclegowe świadczą również kolejne inwestycje w branży turystycznej, jak chociażby budowa najnowocześniejszego na polskim wybrzeżu kompleksu hotelowo-apartamentowo-rekreacyjnego Baltic Park Molo, wysokie obłożnie hoteli innych już funkcjonujących na wyspach operatorów – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta.

Najpopularniejsze są pobyty 7- i 10-dniowe

fot. Sławomir Ryfczyński

Dobrym wskaźnikiem liczby turystów odwiedzających nasze miasto jest również liczba osób odwiedzających oba punkty Informacji Turystycznej. Tylko w lipcu i sierpniu z tej formy informacji w punktach na promenadzie i przy placu Słowiańskim skorzystało niemal 45 tysięcy osób!

Wzrosła także liczba jednostek odwiedzających nasz port jachtowy. Do września odwiedziło nas 9 312 jednostek. Zwiększyła się również znacznie liczba stałych rezydentów świnoujskiej mariny. Zawijały do nas jednostki z Niemiec, Anglii, Holandii, Norwegii, Szwecji, a nawet pływające pod banderą Czech.

Najpopularniejsze są pobyty 7- i 10-dniowe

fot. Sławomir Ryfczyński

Jakiś czas temu miasto zachęcało mieszkańców całej Polski do przyjazdów do Świnoujścia na weekend. Zapytaliśmy o efekty tych zabiegów.

- W ścisłym sezonie letnim najwięcej turystów przyjeżdża na pobyty tygodniowe lub 10-dniowe - mówi Robert Karelus.- Odnotowujemy również wzrost przyjazdów na okresy nieco dłuższe niż weekend, czyli piątek, sobota, niedziela lub piątek, niedziela, sobota i poniedziałek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie imprezy jak: Dni Morza, FAMA, Sail Świnoujście, Festiwal Piosenki Morskiej WIATRAK, imprezy organizowane w fortach, no i oczywiście Karuzela Cooltury, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zapytaliśmy, ile miasto zarobiło na opłacie uzdrowiskowej. Od stycznia do końca września 2013 roku z tytułu opłaty uzdrowiskowej do miejskiej kasy wpłynęło blisko 5 mln złotych. To niemal tyle, ile w całym w 2012 roku ( 5,4 mln złotych). Dla porównania w 2011 roku była to kwota 3 mln 469 tysięcy złotych.

Na co zostaną wydane te pieniądze?
Jak informuje rzecznik, zgodnie z uchwałą rady miasta z listopada 2011 roku, zebrane pieniądze miasto przeznacza na zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska między innymi na utrzymanie zieleni miejskiej; utrzymanie czystości na terenach uzdrowiskowych, tworzenie i ulepszanie infrastruktury komunalnej i technicznej przeznaczonej dla obszarów ochrony uzdrowiskowej, m.in. modernizację ciągów komunikacyjnych oraz taboru komunikacji miejskiej czy rewaloryzację Parku Zdrojowego.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/29022/