Naszym szpitalem Miejskim zainteresowała się firma EMC. Ta sama, która prowadzi Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Oprócz tej placówki ma jeszcze 8 szpitali i szesnaście przychodni. Grupa EMC przejmuje nierentowne placówki.
- Modernizujemy je, aby zwiększać ilość i jakość świadczeń udzielanych pacjentom - mówi Ewa Pogodzińska, dyrektor PR EMC Instytut Medyczny. - Oferujemy usługi przede wszystkim w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli płacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Firma nie ukrywa, że interesuje się naszym szpitalem miejskim.
-Jesteśmy przekonani, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi, wykwalifikowanej załodze i naszemu doświadczeniu, świnoujski Szpital stanie się wiodącą placówką ochrony zdrowia w regionie, świadczącą dla pacjentów wysokiej jakości usługi medyczne- mówi Ewa Pogodzińska.
Osiem z dziewięciu szpitali weszło do Grupy EMC Instytut Medyczny w wyniku zakupu lub dzierżawy od lokalnych władz.
- Mamy za sobą dziesięć lat historii udanej współpracy z samorządowcami - mówi Ewa Pogodzińska.- Lokalne budżety otrzymały jednorazowe wsparcie finansowe w postaci zapłaty za sprzedaż szpitala lub comiesięczne raty dzierżawne. Najważniejsze jest jednak to, że szpitale przestały obciążać budżety samorządów.
Obecnie w ramach grupy działają: Szpital św. Anny w Piasecznie, EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu, Szpital św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Mikulicz w Świebodzicach, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, Szpital Bukowiec w Kowarach, Szpital Zdrowie w Kwidzynie. Do grupy należą także: Przychodnia przy Łowieckiej we Wrocławiu, Zespół Przychodni Lubmed w Lubinie, Zespół Przychodni Formica we Wrocławiu oraz EMC Health Care Ltd. w Dublinie. Szpitale wchodzące w skład Grupy EMC obejmują opieką medyczną ponad 950 tys. mieszkańców województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. W przychodniach w ramach podstawowej opieki zdrowotnej leczy się ponad 90 tys. pacjentów.
EMC Instytut Medyczny świadczy usługi przede wszystkim w ramach NFZ. Jako podmiot prywatny może legalnie oferować usługi medyczne pacjentom, którzy płacą z „własnej kieszeni” lub są klientami towarzystw ubezpieczeniowych.
- Grupa EMC jako jedyna w Polsce ma podpisane umowy nie tylko z ubezpieczycielami działającymi w naszym kraju, ale również z niemieckimi i holenderskimi kasami chorych - mówi Ewa Pogodzińska.- Oprócz pacjentów NFZ leczymy również pacjentów z Niemiec, czy Holandii. Stanowi to dodatkowe źródło przychodów placówek działających w sieci EMC i poprawia ich kondycję finansową.
Polscy pacjenci nie muszą się jednak obawiać szturmu pacjentów zza zachodniej granicy. Z doświadczenia EMC wynika, że mając w swoim kraju medycynę na najwyższym światowym poziomie, obywatele tych krajów korzystają z leczenia w Polsce najczęściej tylko w nagłych przypadkach.