iswinoujscie.pl • Niedziela [10.11.2013, 07:50:54] • Świnoujście

Badają zmiany klimatu

Badają zmiany klimatu

fot. Czytelnik

Nasz Czytelnik, pan Paweł zauważył na Starej Świnie jednostkę badawczą Ludwig Prandtl. Przysłał nam jej zdjęcia. Interesuje go jednak, po co ją w to miejsce sprowadzono.

Jest to jednostka badawcza przystosowana do płytkich wód 1,7m - pisze nasz Czytelnik. - Zdjęcia zrobiono przy moście karsiborskim od strony Przytoru około godziny 11:40. Może dacie rade dowiedzieć się coś na temat jej pracy na Świnie.

Badają zmiany klimatu

fot. Czytelnik

Julia Poświatowska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego poinformowała nas, że Ludwig Prandtl wyruszył w rejs badawczy. To wspólny projekt polsko –niemiecki.

- Zasadniczym celem tego projektu jest rekonstrukcja zmienności regionalnych warunków klimatycznych w ciągu ostatnich wieków w południowej części Morza Bałtyckiego - wyjaśnia Julia Poświatowska. -W szczególności ma dotyczyć określenia zmian przeważających kierunków wiatru i porównanie ich z danymi obserwacyjnymi i modelowymi. Takie podejście ma pozwolić na ocenę zależności między modelem długoterminowym a lokalnym warunkami wiatrowymi, co może być wykorzystane do lepszej oceny ewentualnych przyszłych zmian klimatu. Osady strefy brzegowej mają być wykorzystane jako archiwum klimatyczne.

Prace obejmują m.in. analizę geologiczną struktur nadmorskich wydm, osadów plaży i płytkiego podbrzeża. W ubiegłym roku zostały wykonane profilowania georadarowe w Bramie Świny i na Wydmach Łebskich. W badaniach płytkiego podbrzeża, w trakcie październikowego rejsu statku.

Badają zmiany klimatu

fot. Czytelnik

Ludwig Prandtl zostały wykorzystane m.in. echosonda oraz aparatura sejsmoakustyczna czy sonar. Badania będą też prowadzone na Zatoce Pomorskiej oraz Zalewie Szczecińskim.

W rejsie na Zatoce Pomorskiej i Zalewie Szczecińskim, który odbył się 23-29 października, uczestniczył dr Andrzej Osadczuk z Wydziału Nauk o Ziemi US oraz student pierwszego roku studiów doktoranckich - mgr Michał Bugajny.

Stronę niemiecką reprezentuje Institutes für Küstenforschung des Helmholtz-Zentrums Geesthacht oraz Geologisch-Paläontologischen Instituts der Universität Hamburg.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/29198/